Синята слива - царица на сладкиша и гурмето
Синята слива е царицата на плодовете през есента. Заради богатото съдържание
на минерали, витамини и други важни вещества тя е изключително полезна за организма. В сто грама сливи се съдържат 30 калории, което ги прави изключително подходящи
за хора, които искат да отслабнат.
В същото време те са богати на белтъчини, въглехидрати, полезни влакнини, органични киселини, мед, калций, натрий, фосфор,магнезий, хром, цинк, йод и много витамини - А, В1, В2, В6, РР, С и Е. Сливите съдържат много вещества, които намаляват кръвното налягане и укрепват кръвоносните съдове.
В момента пазарът е залят от най-ценните между близо 140-те съществуващи сорта сини сливи. Разнообразието на тези плодове е голямо - от масово срещаните по полето джанки, до едрите афъзки, ренглоти, карловски сливи, мирабела... Сините сливи са различни сортове - кюстендилска, калифорнийска, габровска.
Тя е получена при кръстосването на кюстендилска синя слива и монфорска под ръководство на български учени. Стринава също е български сорт, селектиран през 1957 година. Има сливи за всеки вкус - от сладки до тръпчиви.
Сливите стимулират движението на червата, затова масово се използват за разхлабване. Кората им съдържа веществото, отговорно за това, така че ако ги обелите, няма да страдате от този "страничен" ефект. Този плод е особено ценен в средите на певци и артисти - яденето им е от полза за гърлото.
Сините сливи са изключително полезни при авитаминози и анемии, особено при желязодефицитна анемия. Препоръчват се и при диети за отслабване. Подпомагат нормализирането на обмяната на веществата в организма. Имат и антибактериални свойства и подпомагат процесите на възстановяване на организма след физически натоварвания или умствена умора.
Според учени една слива съдържа такова количество антиоксиданти, колкото 100 грама боровинки! Сливите се препоръчват и като пикочогонно, жлъчегонно, хипотензивно, антисклеротично, противодиабетично средство. Компот от сини сливи пък помага при заболявания на черния дроб, бъбреците и сърцето. Сушените сливи са полезни при склероза
Сушените сини сливи запазват състава на полезни вещества, но са по-богати на захари и органични киселини. В същото време имат значително по-висока енергийна стойност от пресните - 264 калории в 100 грама. Затова нашите баби наесен задължително са сушили големи количества сливи за зимата. Напоследък тази традиция се възражда и много млади домакини прибягват до изпитания бабин метод и сушат сливи на балконите си.
Въпреки че при топлинната обработка част от витамините се губят, сливите са истинско предизвикателство към кулинарните умения на всеки ценител. Освен фантастични сладкиши, с тях могат да се приготвят и гурме ястия.
=Габровски шоколад=
Домашният пестил или както го наричат още Габровски шоколад, се приготвя от сини сливи през есента. Представлява сгъстена изсушена каша, на вкус е малко кисел, но е доста приятен. Сините сливи се изчистват, измиват и се варят на тих огън. Прецеждат се за сгъстяване, след което се изливат на тънък слой върху дървени дъски, предварително поръсени с брашно. Пестилът се суши на слънце или във фурна. От време на време задължително се обръща. Накрая се минава с дървена тояга, за да стане плосък и се съхранява на проветриво място до декември.
Източник: МарицаКоментари
