Подари върба в саксия



Камбаните бият празнично, а хиляди българи с върбови клонки и цветя се стичат в храма днес.

Напъпилите пръчици символизират палмовите и лавровите клонки, с които на този ден Исус Христос влиза в Ерусалим. Миряните ги отнасят след църковната служба в домовете си за здраве и дълголетие.

Спазването на традицията можете да обогатите с една екологична мода - да подарите на приятели или на семейството си върба в саксия. Дръвчето ще радва окото дълго след като клонките от църквата са се превърнали в сухи клечки.

А когато покаже, че съдът му отеснява, може да бъде засадено навън.

Разбира се, това може да стане и веднага след Цветница - колкото по-рано се сложи в земята фиданката, толкова по-бързо ще влезе в естествената си форма.

Празникът има и други разпространени названия - Цветна неделя, Вая, Кукленден, но обредите за него винаги включват върбата. Странното Кукленден идва от моминския ритуал кумичене - обред с питки-кукли.

Девойките хвърлят в река върбови венци и залчета от кумичето и чието парченце първо излезе, тази мома става кумица. Всички отиват в дома й да пеят и да играят хора за здраве. В други райони от изплувалите върбови венчета зависи коя ще е кумичката. На места пък денят се свързва с народно вярване, че на Връбница починалите излизат от гробовете си и близките ходят на гробища. Като цяло обаче празникът е свързван предимно с радостни обреди и подаряване на цветя и върба.

Въпреки популярността на дървото у нас мнозина се изненадват от използването й като обезболяващо. В кората на младите върбови клонки се съдържа ацетилсалицилова киселина (от ботаническото название Salix). И какво от това ли? Ами твърди се, че още Хипократ ги е ползвал като лек за стягащо главоболие и висока температура. Застъпени са и в народната медицина. Заради доказаните й качества и днес салицилатите влизат в масови лекарства.

В Балгария виреят 18 вида върби, сред тях и най-масово предлаганата в саксия salix caprea - най-красивата плачеща върба, която у нас наричат ива.

А цветовете й - котенца, заради пухкавия вид. Събрани са на реси и имат приятен аромат. Избиват рано напролет още преди крехките листенца.

В саксия, макар и от големите, ивата не може да надхвърли 2 метра височина. За да не губи жизненост в ограниченото пространство, е добре да я пресадите в поне с 3 номера по-голям съд. Обичат умерено слънце. Няма да загинат, ако ги настаните за постоянно на течение, но се развиват чувствително по-бавно.

Силуетът на дървото е неповторим заради елегантно сведените надолу клони.

Короната се поддава на оформяне. От няколко подходящо разположени растения може да се оформят тунели, куполи, дори живи беседки.

А ландшафтни експерти препоръчват вида и за скулптрирано озеленяване. Най-често растенията се кастрят близо ди земята, за да се разклоняват, и клоните се оформят върху рамки с различна форма. Много хора обаче смятат този вид манипулации за насилие над вида, при това на ръба на кича.

Видът расте бързо и се размножава лесно, дори от резници.

В озеленителските центрове продават "живи" пръчки с почти избили коренчета, подходящи за вкореняване.

Има и декоративни видове като храст, с много издънки. Отсичането на някоя от тях поощрява избиването на няколко нови водещи стъбла.

В естествена среда върбите обичайно растат край реки и езера. Както за всичко друго, природата си знае работата - мощно развитите им странични корени укрепват бреговете. Срещат се и по планините до около 1500 метра надморска височина. По склоновете са надежден щит срещу ерозия на почвата.

Докато са фиданки търпят и пресаждане, но то трябва да се направи с много пръст около корените рано напролет.

КОЙ ПРАЗНУВА

Приблизително всеки пети българин черпи за имен ден днес.

Освен Цветанките и Цветановците и близките до тях Цена и Цено безспорни именяци са и Върбан и Върбинка. Колкото е Цветница, толкова и Връбница, казват хората.

Неделята е личен празник за всички, които са кръстени на растения. Най-много са имената, заимствани от цъфтящи цветя, но се включват и храсти и дървета.

Празнуват и Виолета, Диляна, Дилян, Здравко, Здравка, Ива (заради вида върба), Камелия, Латинка, Лилия, Лиляна, Росен, Росица, Теменуга, Теменужка, Ясен, Явор.

От клонки става венец за Великден

Върбовите клони са идеална основа за великденски венец. Модата на този вид декорация за дома си пробива път от няколко години, първо като предложения по щандовете в чуждите вериги магазини. Направата им обаче не е трудна и ще разнообрази традиционната украса за светлия празник след седмица.

Ще ви трябват сноп дълги млади клонки, малко тел или канап за укрепване и оформяне и кухи яйца - готово изрисувани или ваше творчество.

Не оставяйте изработката за последния момент - предвидете поне ден аванс. За да се оформят лесно, клонките трябва да се натопят за денонощие в студена вода. Естествено, първо се почистват листата и цветовете.

Когато пръчиците станат достатъчно гъвкави, започнете да сплитате плътно, като всяко снопче от клонки подсилвате дискретно с тел. По желание добавете панделки, шнурове, декоративни "гнезда" за чаени свещи. Оформете венеца с желания диаметър и чрез застъпване фиксирайте здраво краищата.

Накрая прикрепете и яйцата. (24часа)

В Латвия днес бият с клони от върба

Във Филипинитена днешния празник се разиграват сценки как Исус влиза в Ерусалим. Свещеникът е върху кон пред църквата. Всички останали са около него и задължително държат палмова клонка. След службата листата се отнасят вкъщи и се окачват на вратата или на прозорците. Според вярванията така се гонят злите духове.

В Латвия имат много странен ритуал. На Цветница хората се гонят и леко се удрят помежду си с върбовите клонки. Ритуалът, известен като “Божии рани” или “болки”, е интерпретация на страданията на Христос. Същият обичай е популярен и в Украйна.

Във Финландия празнуват Цветница почти като Вси светии. Децата слагат маски на вещици и зли духове. Така обикалят улицата и искат от съседите си бонбони и монети. В замяна на това малките цитират стихотворения или пеят.

Англичаните също имат различна традиция. На Цветница поставят върху кладенец или чешма не върбови клони, а парцали. Вярват, че така ще прогонят злите сили. Британците заменят палмовите клони с върба, чемшир, тис или нарциси.

Големи празненства по случай Цветница има в Испания. Организират се шествия цяла седмица преди празника. На тях стотици хора излизат с икона на Исус в ръка. Жените задължително се обличат в черни дрехи, които трябва да са нови. В Испания са и едни от най-големите насаждения в света на палми, с над 11 000 дървета. Въпреки че напоследък там избягват да късат клончета, а продават хартиени цветя. Изкуствените много приличат на нашите сурвачки, но са едноцветни.

На Цветница вПолша се провеждат конкурси за най-голяма палма. Някои от участниците се състезават с дървета над 100 фута, или 30 метра височина.

В Йордания, Ливан и Израелна Цветница се провежда може би най-посещаваната църковна служба. Децата изработват кръстове и други символи от маслинови и върбови клонки. По време на службата свещеникът топи клонките в светена вода и ръси за здраве.

В Южна Америка големи букети от палмови клонки се поставят не над, а зад вратата. В латинските държави и в САЩ хората правят кръстове от палмови листа поради липсата на достатъчно палми.

В Австрия и Бавария фермери, придружени от семействата си, навестяват своите полета. Те се молят и поставят осветени палмови клонки на всяка нива, във всяка плевня и къща, за да бъдат благословени и защитени от бедствия и болести.

В Ирландияпоради липсата на палми ритуалите се извършват с клонки от тис.

ВъвФранция и Италияхората горят палмовите клони по време на молитвата.

В Малтасе използват маслинови клонки. Те се окачват по статуи на Исус. Това символизира неговото страдание. Там вярват, че маслиновият клон пази от болести. (24часа)

Дървесината е гладка като сатен

През пролетта свързваме върбата главно с християнските празници и народните обичаи, вплели надеждата за здраве и плодородие.

Еластичните клонки обаче имат широко приложение като здрав и евтин материал за мебели и вещи за бита.

В света са познати близо 400 разновидности. Видът се среща в цяла Европа чак до Сибир.

Още в Древния Египет от тях са плели кошове за прибиране на реколтата. А по поречието на Нил са ги използвали за направата на диги за укрепване на бреговете на реката.

От пръчките ставал дори "строителен материал" за сенници, навеси и заслони.

И двете големи семейства върби - кошничарски, които виреят на влажните почви край реки, и ракитата - типична за високите места, имат широко приложение до днес. За плетене на градински мебели са най-подходящи клоните на до 2-годишни издънки.

По-тънките са търсени за декоративни предмети.

Въпреки че не е дълголетна, дървесината е ценена. Структурата й е мека и това позволява изключително фина обработка - рендосва се като "масло". Именно заради сатенената гладкост е търсена за направата на резбовани скринове и кутии за съхранение на фини вещи. Мебелите от върба обаче изискват повече грижи. При груба експлоатация могат да се образуват цепнатини.

Затова пък е отлична за производство на плочи от дървесни влакна и частици.

Класическата върба дава качествена целулоза и е подходяща за производството на целулоза и качествена хартия. Както и за изкуствени текстилни влакна, които по якост се мерят с получените от ленените култури. По-ниското качество е суровина за нишки за чували.

В кората на дървото се съдържат от докъм 13 на сто дъбилни вещества. С това се обяснява търсенето й за кожарската промишленост - танините придават траен светъл цвят. (24часа)

Източник: 24 часа



Коментари



горе