Село Черешово отпразнува уникалния мъжки празник Дядовден
Единственият в България Дядовден отбелязаха в село Черешово днес. Традицията
на празника е свързана с вярванията за здраве и плодородие. Мъжете в Черешово
решили да го направят напук на Бабинден, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.
Този уникален обичай се чества на следващия ден след Бабинден. Най -малкото населено място на община Сливо поле събра десетки желаещи да се включат в традиционното честване, което води началото си отпреди близо половин век. Основен организатор на обичая е община Сливо поле.
Празникът започна с шествие, водено от музиканти, което стигна до дома на Дядото на селото. За шеста поредна година за дядо бе избран 73-годишният Марин Колев. Дядо Марин и семейството му посрещнаха гостите на двора с богата трапеза, на която се вдигнаха много наздравици с хубави пожелания. От там той беше пренесен на ръце не до каручка, както е по традиция, а модерната й версия – пикап. После всички отидоха до селската чешма, за да бъде извършен ритуалът по „окъпване“ на дядото за здраве. Зам. областният управител на Русе Станимир Станчев и кметът на община Сливо поле Валентин Атанасов дариха на Дядото кърпа и сапун.
После празникът продължи на селския мегдан с много музика и хора. Празникът завърши в салона на читалище Христо Ботев в селото, където кметът на общината Валентин Атанасов поздрави всички с полувековната традиция в Черешово.
Дядовден е измислен преди повече от половин век от жителите на Черешово Дамян Хаджийски и Милчо Станчев. Докато се оплаквали в кръчмата как жените се забавлявали на Бабинден и ги пренебрегвали, двамата мъже решили, че не е лошо да си направят Дядовден, в който да не участват жените. Така празникът минавал години наред без участието на нежните половинки, но накрая на мъжете им доскучало и разрешили на жените да се включат, разказват черешовчани.
Дядото трябва да е весел, да е кореняк и да има внуци – това са основните изисквания към председателя на клуба на дядовците. В Черешово на Дядовден мъжете проверяват колко са изпили със скоропоговорката "Сухо шише се суши на шосе". Ако я кажат три пъти , без да сбъркат, значи носят на пиене и могат да се почерпят с още една чашка, казват местните жители.
Какво четем:
🔴 Ню Мексико – най-старият BG щат🔴 В крак с времето - родните часовникови кули
🔴 Домашен чипс
Източник: БГНЕС
Коментари
