Могилата Оструша крие още тайни



На три , непознати до сега погребения от античността попаднаха при спасителни проучвания на тракийската могила Оструша археолозите Диана Димитрова от НАИМ при БАН и Меглена Първин от музей „Искра“ - Казанлък

Две от погребенията са извършени чрез трупополагане , а едното е с предходно изгаряне на тленните останки.

И трите гробници са направени от тухли и керемиди.

Некрополъг е в близост до уникалния култов комплекс в чест на тракийския бог Сабазий /ІV в. пр. Хр- ІV в. след Хр./, открит от експедиция ТЕМП на д-р Георги Китов през далечната 1993 г..Могилата е с впечатлавящите размери от 20 м височина и 100 м диаметър в основата.

В един от гробовеге са открити 26 бронзови монети основно с образите на императорите Констанций II /324-361г./ и Валенс / 364-376г./.

Освен тях има и няколко от епохата на императорите Юлиан, Прокопий, Констанций и Юлиан ІІ. Монетите са били на купчинка, което предполага че са били поставени в кожена кесия до някойа от труповете.

Общо 6 са откритите късноантични гробове в късноантичния насип на Оструша, коментира д-р Меглена Първин.Тя не изключва възможността при последващи проучвания да бъдат намерени още гробове от некропола на това място.
Проучванията на Диана Димитрова и Меглена Първин бяха представени за пръв път в Казанлък по време на регионалната конференция на археолозите от Югоизточна България.

Археолозите не губят надежда при наличие на финансиране да направят нови сондажи и в могилата Голямата Косматка, където е бил погребан символично тракийският владетел Севт Трети.За последно там сонди бяха спуснати месец преди да почине д-р Георги Китов/2008 г./, който вярваше че в близост до гробницата има и други помещения.

През тази седмица готовност да участва в проучвания на територията на Долината на тракийските царе изрази египтологът д-р Заки Хауас.


Какво четем:

🔴 Бачковския манастир

🔴 ДВЕ ХУБАВИ ОЧИ

🔴 Как един българин стана любимец на арабите

Източник: Монитор



Коментари



горе