Пътешествие с вино и история



Ако има място в България, където можеш да се отдадеш едновременно на две страсти - вино и пътешествие по исторически забележителности, то това със сигурност е Хасковският регион. Със сигурност обиколката ще ви предложи много емоции, ще изостри сетивата на любопитните към старините и ще съблазни завинаги ценителите на винените елексири.
За начало на маршрута може да изберете Хасковските минерални бани. Тук са прочутите шарапани - каменните резервоари за мачкане на виното на древните траки. Курортното селище се намира в подножието на планината Мечковец, която е част от северните ридове на Източните Родопи. В Баните ще се насладите на СПА процедури, които се предлагат в нароилите се напоследък къщи за гости. Термалните минерални извори на селището са прочути по целия свят. Тук хората идват да лекуват опорно-двигателния апарат, стомашно-чревни и нервни заболявания.  
В центъра
на селото е Богородичната стъпка
Хората са вярвали, че оставеният отпечатък в скала на метри от местната администрация е от Божията майка, докато тя бягала, за да спаси Младенеца. Преди няколко години обаче проучване на археолога Красимир Лещаков доведе до заключението, че това е първото известно досега балнеолечебно съоръжение на Балканите.  
Покрай туровете по интересни находки, до които водят 6 екопътеки, човек ожаднява. Затова чаша червено вино от прочутите лозови масиви край село Сусам ще е прекрасно допълнение за добре прекараното време. От Минерални бани за по-малко от час се стига до друго уникално място. Край хасковското село Александрово се намира едноименната гробница, в чиято реплика може да влезете. Тя е  поставена в центъра на "Музея на тракийско изкуство в източните Родопи". Стенописите в некропола са уникални заради реалистичността на образите, нехарактерни за времето си. Гробницата е открита през 2000 година от покойния вече археолог Георги Китов. Сред най-ярките експонати в музея са 98 златни апликации от 4500- 4000 г. пр. Хр. от Сакар планина, които заедно със златните накити от Варненския некропол и огърлицата от село Хотница са най-древното обработено злато в света.  А на тръгване от Музейния център може да си вземете вино от лимитираните серии с марката Александрово. То е произведено по класическа технология от грозде от древния тракийски сорт Мавруд. Преди две години от колекционерската серия бяха пуснати розе и бяло вино. Тур през Харманли определено ще зарадва ценителите на хубавите вина. На 12 км от общинския център край село Коларово може да дегустирате елексири, произведени в местната изба "Кастра Рубра". Името означава "Червена крепост" и е свързано с разкопките на близката византийска твърдина отпреди 15 века. Сортове, от които правят вината там, са каберне совиньон, мерло, аликант буше, санджовезе, пино ноар, каберне фран, совиньон гри, совиньон блан, гренаш блан, сира, пети вердо, и, разбира се, местната гордост - рубин и мавруд. И до днес
в Южен Сакар са запазени части от големия диагонален път
който византийците изградили, за да свържат Рим и Константинопол. На него е посветено едно от най-успешните вина - Via Diagonalis.
Ако все още не сте изморени и искате да пренощувате в край, който заслужено наричат едно от най-чудните места в България, то със сигурност ще отпътувате към Ивайловград.
Бижуто на Родопите - Вила "Армира", е туристическата забележителност, която би трябвало да е номер едно в списъка ви. Вилата е била издигната в долината на река Армира през втората половина на т век сл. Хр. Тя е един от най-ранните и най-точно датирани вилни комплекси от римската епоха, проучени в България. Оценена е като изключителен архитектурен паметник отпреди 2000 години.  
"Армира" е най-пищно украсеният частен дом от римската епоха, открит в българските земи. Вероятно затова е и вдъхновение за едно от най-предпочитаните местни вина.
А в Йвайловград наистина знаят как се прави вино, защото почти няма семейство без лозя, завещани от поколения назад.
Заради богатите традиции, свързани с отглеждането на лозя и винопроизводството, дори официалният празник на града е свързан с това. В Ивайловград всички честват 14-и февруари. Така че ако турът ви съвпадне с този ден, то пътешествието ще е наистина незабравимо. И ако е първото, със сигурност няма да остане последното в този край.
Красимира Славова


Какво четем:

🔴 Железният човек!

🔴 Вековен дъб се бори за корона от Брюксел

🔴 Японският император сваля шапка на Нешка

Източник: Стандарт



Коментари



горе