Забележителности в Широка Лъка
Кои са 5-те забележителности в Широка Лъка ?
1.
Сградата трябвало да се издигне и покрие за 40 дни. Заповедта била изпълнена. Мъже и жени, деца, старци и баби работили с голяма любов и радост, защото ще си направят най-милото и най-желаното – християнски Божи дом. Камъни се носели от местността “Рупски камък” – на 2 км. от постройката, като се подавали от ръка на ръка. Благодарение на неуморния труд и вяра на широколъчани, през 1834г. църквата била построена за 40 дни. Дълга 19м., широка 12м., висока 8м., със стени дебели 1м. Има 8 колони високи по 6м., които подпират покрива от едри каменни плочи (тикли). Вратите са масивни, обковани с дебела, желязна плоча, за да не може куршум да ги прониже. Храмът е заобиколен от всички страни с масивна каменна ограда дълга 120м. и висока от 5 до 10м. Храмът бил осветен през 1835г. и е посветен на “Успение на Пресвета Богородица”.
2.
На около километър от Широка лъка, по пътя за село Върбово, се издига скалното
образувание Момата.
Легендата разказва за красива мома на име Каня. Един ден, когато Каня извела
овцете си на паша, видяла към нея да идват турци, които искали да я отвлекат и
потурчат. Каня се помолила на Исус Христос да превърне нея и стадото й в камъни,
но да запази честта и вярата си. Чудото се случило и наистина, на мястото се издига
скала, която прилича на мома, а наоколо са пръснати по-малки камъни наподобяващи
нейното стадо. Така останала легендата за Каня Яковерка – „Момата”.
3.
Автор на комплекса от учебни сгради е архитект Лилия Граматикова. Този комплекс е построен върху стръмен терен на площ от 3000 квадратни метра и притежава много от най-големите предимства на съвременното строителство и старата родопска архитектура.
За обучението на учениците се грижат високо квалифицирани преподаватели завършили Държавната музикална академия гр. София и Академията за музикално танцово и изобразително изкуство гр. Пловдив.
4. Песпонеделник – кукери в Широка лъка
Всяка година, в първата неделя на месец март в
Широколъшките “песяци” представляват група маскирани и костюмирани мъже (обикновено младежи). Тази група или дружина има “старейшина”, “нивеста” (“песяцка нивеста” или “бабица”) и няколко “песяци” (“песяцки старци”). Освен “нивестата” всички други имат маски (“сурьети”) от цели овчи кожи, обърнати с вълната навън. Кожите се нахлузват на лицето и имат изрязани две дупки за очите и една за уста. За подчертаване на очите и устата, около дупките има нашити кръгове от червен плат. Някои слагат на устата лукови люспи, които изглеждат като големи и страшни зъби. За да се предаде по-подчертан мъжки вид на лицето се пришиват мустаци и бради. На така направената маска, някои слагат овнешки, пърчови или волски рога.
5
Пещера Ледницата се намира в подножието на Широколъшки снежник на около 1530м. надморска височина. Дълга е 1400м. и е сред 5-те най-дълбоки пещери в България. На дъното на Ледницата преминава подземна река. В пещерата могат да се наблюдават разнообразни пещерни образувания. Името на пещерата – Ледницата – идва от огромните ледени висулки образувани в първата зала на пещерата. Те са резултат от циркулацията на топъл и студен въздух в летните месеци. Пещера Ледницата е обявена за национален туристически обект.
Какво четем:
🔴 Три години без големия Тодор Колев🔴 Тодор Колев - Шуменски влак (1995)
🔴 3-те най-страстни целувки в българското соцкино
Източник: почивки в Родопите
Коментари
