25 години авиомузей в Крумово – станете част от юбилея!
През далечната 1919 г. неколцина ентусиасти предлагат в България да бъде създаден
музей на авиацията, в който да бъдат съхранени за идните поколения първите аероплани,
полетели над родината ни. За съжаление, година по-късно е ратифициран Ньойския
договор, който ни забранява да поддържаме модерни военни технологиии, в това число
флот и авиация. Идеята за авиомузей трябва да почака…
Трябва да изминат повече от 10 години, за да може страната ни най-после да се похвали с музейна сбирка, посветена на нашенското въздухоплаване. Сбирката е открита през 1934 г. на територията на тогавашното летище Божурище и остава там до избухването на Втората световна война.
Следващият опит да се възроди идеята за български музей на авиацията е подет чак през 1972 г., но по това време повечето от оцелелите експонати вече са унищожени, а за останалите е издадена заповед да бъдат премахнати от хангарите, за да освободят място.
Едва на 21 септември 1991 г. на 72-годишната мечта е съдено да се осъществи и край пловдивското село Крумово изниква чисто нов музей на авацията. Това става с усилията на много ентусиасти и с дейното участие на 25-и авиационен полк – Чешнегирово, 44-ти полк – Крумово, 19-и полк – Граф Игнатиево, 22-ри полк – Безмер, както и на екипа на Националния военноисторически музей.
Днес музеят притежава над 6000 експоната и 70 летателни апарата от всички видове, приети на въоръжение у нас. На вечна стоянка пред сградата на музея са наредени машини ветерани, участвали в бойни действия през Втората световна война, самолети от зората на реактивната авиация, вертолети. За всеобща гордост в музея се намират и два истински униката. Това са произведеният в Ловеч български учебен самолет Лаз-7 М и единственият запазен в света немски хидроплан Arado-196 “Акула”.
През 2016 г. музеят на авиацията в Крумово, чества своята 25-а годишнина. Юбилей, който ще бъде отбелязан с фотоизложба, проследяваща историята на музея, представяне на тематични книги и срещи с интересни личности от света на въздухоплаването. За първи път ще бъдат показани и някои редки, но изключително ценни експонати от фонда на музея.
По този повод пазителите на авиационната памет у нас призовават всеки да стане част от подготвяната изложба като предостави запазени в личния архив оригинални снимки, документи и вещи, свързани с историята на музея. Това може да стане до 15 март 2016 г. а самата изложба ще бъде открита през април и ще продължи до декември.
Контакти на музея:
Адрес: България, 4112 Крумово, област Пловдив
Телефон: +359 32/63 66 77; +359 32 906 358
Какво четем:
🔴 Напитка за имунитет: Няма заболявания, има енергия🔴 Проф. Чирков разкри неподозиран убиец на сърцето! Не е пушенето, а...
🔴 Така се прави най-крехкия свински бут (специална рецепта)
Източник: urbex
Коментари
