50 000 изкачиха Шипка



България се вдигна да чества Освобождението. Хиляди хора избраха за 3 март патриотични дестинации. Страшно много българи изкачиха Шипка, други пък видяха Самарското знаме, трети разгледаха съкровищата в НИМ и плевенската Панорама.

Над 50 000 хиляди българи от цялата страна се стекоха на легендарния връх Шипка, за да отдадат почит към загиналите за свободата на България. Те идваха с автобуси, леки коли, мотоциклети и дори велосипеди. Подобен наплив особено на млади хора и деца не е имало от 35 години, коментираха редовни участници в тържествата. Колоната от над 5000 превозни средства надхвърли 20 км и се извиваше още от село Дунавци към Шейново и Шипка. Мнозина предпочетоха да изминат последните 4-5 км преди върха пеша, за да не чакат в задръстването. С развети национални трибагреници млади и стари изкачваха стълбите до Паметника на свободата. Хората скандираха "Да живее България", "Свобода или смърт", "Българи юнаци" и пееха възрожденски песни, както и националния химн. "От малки децата трябва да знаят какво е Шипка, затова ги водим", каза дядо Васил от Казанлък, който държеше за ръка 4-годишното си внуче.
Невижданият трафик към върха отложи с повече от час официалната церемония. "Нека от този връх клетва да дадем да не подменяме историята и никакви програми, в които да четем за съжителство! Това е било тежко робство!", каза вицепрезидентът Маргарита Попова. Думите й бяха посрещнати с бурни аплодисменти от присъстващите граждани. Според Попова не бива да се дават пари за програми, в които да четем за съжителство и присъствие, а за такива, в които да четем за робската участ, продължила пет века по българските земи.
Хиляди извиха и огромни опашки пред Военноисторическия музей в София, където за ден бе изложено оригиналното Самарско знаме. Дворът на съкровищницата се оказа тесен да побере малки и големи, дошли да се поклонят пред най-голямата ни национална светиня. Хора от цялата страна едва намираха място да паркират колите си далече от музея. Въпреки че се налагаше да чакат дълго, празничното настроение не напусна хората, искащи да видят Самарското знаме. Най-доволни от чакането, както винаги, бяха хлапетата, които веднага "превзеха" танковете, бронетранспортьорите и оръдията в двора, докато дядовците им спореха за качествата на бойните машини, на които някога са служили. В края на деня музейните работници пресмятаха, че поне 50 000 са видели светините вчера.
Отворените врати в НИМ пък по традиция привлякоха много хора, които с интерес разгледаха изложбите. "През музея минаха 34 000 души", обяви директорът на музея проф. Божидар Димитров. Колегите му от страната също отчетоха рекордни посещения. По техни изчисления над милион българи са видели реликвите на Освобождението.
Тържества със силни емоционални речи на кметовете имаше в цялата страна.
"3 март е ден за преклонение пред участвалите в Освободителната война и за осмисляне на саможертвата им в името на Отечеството", каза управникът на Панагюрище Никола Белишки. Той подчерта, че 500-годишният период от историята ни под османско иго не може да се определи по друг начин освен като робство и така трябва да остане в съзнанието на българите.
"Горд съм с вас, старозагорци, моите съграждани. Покланям се пред духа, с който поддържате българщината, защото всички вие сте България и аз съм сигурен в нейното бъдеще", заяви кметът на Стара Загора Живко Тодоров на тържеството на мемориалния комплекс "Бранителите на Стара Загора". Преди това хиляди старозагорци съпроводиха 300-метровия национален трибагреник към хълма, на който българските опълченци развяват първото бойно знаме в историята на България. Стотици сведоха глави в Благоевград пред паметта на героите, дали живота си за свободата на България. "Трети март е Българският Великден, началото на нов път, на ново бъдеще, на нови възможности. Днес всеки от нас трябва да си направи равносметка - какво прави и какви отговорности има, повече от всякога е нужно всеки от нас да мисли по една минута за България", каза кметът Атанас Камбитов в словото си.
В тържествата в Добрич пък се включи вицеконсулът в генералното консулство на Русия във Варна Галина Петровская.
Захари Белчев
Константин Събчев
Владимир Симеонов
Виржиния Георгиева


Какво четем:

🔴 ВИДЕО: България със злато и бронз по бридж в Китай - Българи по света

🔴 Панагюрище - градът на златото и Априлското въстание

🔴 11 незабравими реплики от "Двойникът"

Източник: Стандарт



Коментари



горе