Светият Дух слиза на Лясковския връх



Не са малко българските върхове, чиито имена са свързани със светии. Но Лясковският връх в Южен Пирин е единственият, белязан от цели 2 духовни понятия и от незапомнени времена е на особена почит сред местните. Той е сравнително нисък - 1412 м, но е внушителен, самотен, тъй като в близост няма други високи пирински пикове.

Древното име на Лясковския връх е Св. Дух - така е отбелязан в старите карти на Пирин. Преданието гласи, че в далечното минало жителите на старото с. Ляски, разположено на източния склон на върха, издигали в култ вековните дървета и високата планина. Наличието на голяма дупка в мраморизираните варовици на самия връх (тя всъщност е карстова форма, наречена "понор") дало основание на хората да вярват, че именно тук се подвизавал Светият Дух.

От неговата воля зависели капризите на природата - дъжд, суша, студ, жега, и съответно годишната реколта и поминъкът. Това е отразено в една старинна песен, която още се пее на събора на върха през май всяка година. Ритуалът е съпроводен с хороводно обикаляне на въпросната дупка и поклон пред Духа - третото лице на Бога.

Светото място - околовръстието на дупката, е осеяно на този ден с десетки запалени свещи и много пролетни цветя, които обграждат икона на Св. Богородица. Бабите си спомнят как още като моми са запявали: "Ой, миленки Свети Духо, /кога гръмнеш, кога тряснеш,/ всичка се земя затриса..."

Но провеждането на майския събор е свързано и с името на св. Христофор. Според легендата преди векове невръстно детенце се изгубило в планинските сокаци около върха. Разпръснали се близките да го търсят, ходили, викали - напразно. Едва след няколко дни, когато вече съвсем се отчаяли, хората открили малчугана. За всеобщо изумление детето било здраво и читаво и по нищо не личало, че дни наред се е скитало само из пущинака.

Това се случило точно в деня на св. Христофор. Затова в негова чест на майския събор се извършва религиозен обред с курбан, който според специалистите е един от най-старите оцелели и запазени обредни празници у нас. На него среща си дават хората от селата Ляски, Мосомище, Копривлен и гр. Гоце Делчев.

Но тези празненства са особено приятни и заради спиращата дъха панорама. На северозапад приковават вниманието десетките губещи се в облаци върхове на Пирин. В северна посока на хоризонта се открояват поредица техни побратими от високата Рила. На югозапад погледът изтръпва от внушителната купеновидна форма на крайграничната Славянка планина, а на юг - в Северна Гърция, се извисява мраморният красавец Боздаг планина, наричан от съседите Фалакро. На изток и североизток са десетките била, върхове, долини и селища на западнородопския дял Дъбраш.

Около Лясковски връх природолюбителите отдавна са забелязали редки растения, някои от които могат да се видят само тук. Особено красива през пролетта е т.нар. котка съсънка - растение с лилави цветове, обгърнати от пухкаво венче, меко като котешка козина. По южния склон пък вирее прочутият ароматен пирински чай.

Как да стигнем?

Най-удобен изходен пункт за Лясковския връх е гр. Гоце Делчев. Оттук пеша до гордо стърчащия красавец се отива за около 4 часа. Ако сте с високопроходимо превозно средство, тръгнете за върха от с. Ляски, което се намира на 6-7 км от гр. Гоце Делчев.


Какво четем:

🔴 Конкурс за хайдушка и възрожденска песен в БУ "Патиланско царство"

🔴 Пет комбинации на храни, които е добре да избягваме

🔴 Да покориш връх Мусала, но най-вече да покориш себе си

Източник: Труд



Коментари



горе