Говедарци - Алпийската столица на шопите
Ако искате релакс сред боров въздух и тишина, хващайте този уикенд пътя за Говедарци. Горе още
е зима и се усеща димът от комините на къщите, пръснати под баирите. Но към края
на март пролетта все по-осезателно присъства с миризмата на земята, която слънцето
се опитва да стопли.
Пътят до Говедарци от София е 73 км през Панчарево и Самоков. Може да се мине и през Железница и Ярема. Маршрутът минава през Самоков, неслучайно кръстен Бялата порта на Рила. Оттам поемате към Искровете, като за десерт от тях е именно Говедарци.
Можете да избирате между приятната обстановка на къщите за гости и семейните хотели. Давате човешки суми за нощувки - 10, 15, 20 лв., а получавате гостоприемството на планинците. Стените на къщите са белосани, на терасите, обърнати към слънцето, можете да се ободрите със сутрешен чай от чисти билки от горите наоколо.
Много от домакините са се постарали да ви телепортират безплатно в миналото, канейки ви да се стоплите на живия огън от старовремска печка. За да е пълна програмата, ще ви нагостят с най-хубавото ястие по тези земи - рилския зелник.
Рецептата му е почти патентована в Искровете. Затова има и празник, на който се представят най-добрите баници с тънки разточени кори, пръжки и лук.
Ако успеете да “стопите леда” със стопаните на къщата, което не е трудно, ще опитате от домашно произведеното сладко от диви ягоди. Наесен може да се види как под вещото ръководство на хазяйката англичани и французи го бъркат на огъня да не загори, преди да тръгнат на конен преход.
Въздухът в Говедарци е толкова чист, че ще се наспите бързо и ползотворно.
Най-красивият дял на Рила - Северозападният, се вижда в цялата му прелест от най-високото място в Говедарци - Тъпанковица. До симпатичния баир се стига за два часа.
На Тъпанковица е параклисът “Св. Илия”. От него, додето взор стига, се виждат застинали великани. Белоснежните им чела се нанизват под небето и образуват искрящия Сребърен венец на Рила. Не липсват приключенци, които още по тъмно бързат по пътеката, за да стигнат с утринните лъчи горе и да видят как те плъзват по най-ниския връх - Будачки камък, когато огряват двата Мечита (2568 м и 2535 м), Попова капа, Купените, Ловчаница, Мальовица и в дъното близват даже Орловци.
Живата история на селото е Стойне Бързанов. Той е дълбал в стари книги, емлячни регистри, от които разбрал, че е потомък на най-големия род - Бързановия. Открил е много легенди за селото. Според едната преди много години Говедарци се казвало Болгаре. По-склонен е да приеме другата за името му. Стойне открил, че е създадено през 1180 г. Историята му е свързана с опожаряването на Рилския манастир от гърците през византийското робство, при което манастирските говедари подкарват стадата през гората, за да ги спасят. Създават селището тук , пленени от мъглата и дъжда, в които се губел добитъкът, и от красотата на котловината.
“По времето на цар Шишман, който трябвало да мине през билата, за да принесе дарове на Рилския светец, селото се наричало Българе или Българево”, убеден е Стойне Бързанов.
През Втората световна война в почивната станция на печатарите е евакуиран щабът на царската армия. Лекарка в селото тогава била жената на Тодор Живков. Дъщеря им Людмила е родена тук през 1942 г.
Сега над селото работи перфектна ски писта. Бутаница няма, има влек, дълъг 1300 м, който не спира да дърпа, не е като витошките тази зима. Самата писта е 1500 м. “По-добра е от “Витошко лале”, динамична е” - коментират скиори.
Мальовица е само на 13 км. Хижа “Мечит” е леснодостъпна, през лятото се стига до нея за около час. Има много веломаршрути, но и пеш може да се стигне до село Клисура. Пътеката минава през Лакатишка Рила по почти равни черни пътища. За друг род пристрастени е спортния риболов в частни добре поддържани рибарници.
ДЕСИСЛАВА СТОЯНОВА
Какво четем:
🔴 Скален град в Пирин удиви БАН🔴 Малки русенски пианисти с първи награди от международен конкурс
🔴 Да спасиш живота на детето си с цената на всичко
Източник: Труд
Коментари
