1500 лв. за Атанас, който направи таблет за слепи



Атанас Атанасов - момчето, изобретило таблет за незрящи, грабна голямата награда в кампанията "Научните чудеса на България" за 2015 г. на в. "Стандарт" и БАН. Атанас получи чек за 1500 лева от Българска банка за развитие.
Четирима млади таланти получиха наградата "Млад откривател" на кампанията "Научните чудеса на България". Постиженията им бяха отличени от жури на БАН. Другите трима финалисти са Петър Гайдаров - момчето, решило нерешима математическа задача, Григори Матеин, прочул се с уникален експеримент във физиката, и Кристиан Георгиев, който има постижения в някои особено трудни дялове на математиката.
Петър и Григори в момента са студенти в Кеймбридж. Кристиан пък ще е абитуриент тази година в математическата гимназия в Пловдив. Самият Атанас пък е избрал да учи в България - той е студент в Нов български университет. Освен грамоти момчетата получиха и уикенд "Чудесата на България" в Сандански или Велико Търново, където ще могат да разгледат културно-историческите забележителности. Наградата им бе дадена от "Шарлопов хотелс", компанията, която стана СПА дестинация на 2015 г. в най-голямата кампанията на "Стандарт" "Чудесата на България". За да научат историята на над 150 от знаковите чудеса на България, главният редактор на в. "Стандарт" Славка Бозукова подари на младите откриватели луксозния двуезичен алманах "Чудесата на България".
Голямата награда в кампанията "Научните чудеса на България"-2015 г. заслужено взе ректорът на Медицинския университет акад. Ваньо Митев за голямото откритие на д-р Иван Митев - шестият сърдечен тон, и за откриването на веществото хомоцистеин - т.нар. нов холестерол.
Софийска математическа гимназия получи награда за това, че в момента е училището, което открива и извежда най-много млади таланти. "Вече има тенденция част от младите таланти да остават тук, тази година имаме пробив в това отношение и успяхме да задържим млади хора в наши университети", каза директорът Антони Стоянов, който получи приза от г-жа Славка Бозукова. Специална награда получи и Ученическият институт по математика и информатика, чийто ръководител акад. Петър Кендеров подчерта, че дори и когато заминат, нашите млади математици обучават свои връстници от разстояние. "Така внасяме теми и знания, които не могат да бъдат купени с никакви милиони", каза акад. Кендеров, след като получи отличието от Милена Дамянова, председател на комисията по наука и образование в парламента. За тенденцията учените ни да се връщат говори и ректорът на Медицинския университет акад. Ваньо Митев, който посочи, че е успял да върне в своя университет дори специалисти от Харвард и Япония.


Какво четем:

🔴 Младоженци проверяват любовта си в Глинената къща

🔴 Село ремонтира изгорял дом на възрастни съпрузи

🔴 В Трън се шпацират, а не се разхождат

Източник: Стандарт



Коментари



горе