Църква "Св. Георги" при с. Лютиброд, Врачанско
Едно от най-привлекателните и живописни места в България е поречието на река
Искър, там където тя пресича Стара планина. Близостта до столичния град правят
този регион още по-примамлив за отдих сред природата. Може да се пътува и с кола,
и с влак, и с автобус. Много и различни са местностите, които могат да се посетят.
Ние ще се спрем на църквата в Коритенград при днешното село Лютиброд, Врачанско.
Тук някога е било село Коритен или Коритенград. Открити са основите на четири
църкви от различни епохи – храм-базилика от
Едно от първите сведения за тази местност ни е оставил унгарският пътешественик Феликс Каниц през 1871 г. По-късно описание прави и историкът проф. Петър Мутафчиев в своя труд „Из нашите старопланински манастири“.
Църквата е с неособено големи размери – 11.30 х 9.15 м. Сградата е без притвор. Вътре две редици от почти квадратни стълбове разделят наоса на три кораба, всеки от които завършва с по една апсида на изток. Страничните сводове са били засводени с цилиндричен свод. Солидният каменен градеж и дебелите яки стени, подсилени с мощни контрафорси, придават монументален изглед на църквата, която се издига на значителна височина. Късовете скулптурна украса, разпилени край сградата, навеждат на мисълта за желание у майстора да разнообрази монотонния вид на каменните стени и да омекоти въздействието на тежките контрафорси (това е напречна стена, чиято основна идея е да поема хоризонтално действащи сили). Съществуващите части на сградата не изключват наличие на някогашната трикорабна засводена базилика от ХІІІ в. напоследък обаче все повече привърженици получава мнението относно кръстокуполния тип застъпен в Кориненград.
Църквата има богата стенописна украса, която е застрашена от климатичните условия. Личи, че стенописните пластове са два, като горният се датира в ХІV в. Във вътрешността са открити 5 средновековни гроба с накити. Може би те са били на ктитори.
В района на с. Лютиброд се намира и скалният феномен Ритлите. Те са част от Врачанския балкан и представляват няколко успоредни отвесни скали.
Местността Рашов дол е лобно място на няколко от ботевите четници и тук всяка година се правят възстановки от местни самодейци.
Недалеч е разположен Черепишкия манастир от ХІV в.
Какво четем:
🔴 Спорт Светът Българи атакуват хималайския 8-хилядник Анапурна🔴 Ученици започват грижи за възрастни хора и техните дворове по селата
🔴 Традиции и обреди за Великден
Източник: trio
Коментари
