Най-големият музей на открито на Балканите отваря на 20 април
Следващата сряда столичани ще могат да се разходят за първи път по оригиналната
1500-годишна настилка на двете централни улици на Антична Сердика, по които в
началото на 4 век се е разхождал и римският император Константин Велики.
Това ще стане, след като в 11.30 часа на 20 април бъде официално открит културно-комуникационният комплекс Антична Сердика на столичното Ларго, съобщиха от пресцентъра на МК. Денят е избран съвсем целенасочено – на тази дата по стар стил започва Априлското въстание.
Най-вероятно лентата на най-големия музей на открито на Балканите ще срежат премиерът Бойко Борисов, кметът Йорданка Фандъкова и министрите на културата Вежди Рашидов и на регионалното развитие Лиляна Павлова.
Грандиозният комплекс, който се намира в сърцето на София пред ЦУМ и между Министерския съвет и президентството,.бе изграден върху площ от 8000 кв. м от Министерството на културата със съдействието на Столичната община. Строителството му се финансира по ОП „Регионално развитие” и е на стойност 15,5 млн. лв.
Възстановени са двете главни улици на древна Сердика – Декуманус Максимус и Кардо Максимус. Сред руините на 7 древни сгради, принадлежали на богати граждани, има обособени пешеходни пътеки и по-голямата част от комплекса ще бъде свободна за посещения, разказа пред "Новинар" ръководителят на разкопките - археологът Марио Иванов.
Разкритите древни експонати пък ще бъдат приютени в музея на закрито, който се намира под бул. „Мария Луиза” в непосредствена близост до станцията на метрото „Сердика”. Там ще бъдат изложени и реставрираните стенописни пана. Достъпът до тази зона ще бъде платен, като тепърва ще се уточнява каква да е цената на билетчето.
Под прозорците на Министерския съвет и президентството пък се намира другата част на комплекса. Руините там са покрити със стъклен купол. Има обособена и сцена. На нея ще се изнасят концерти и ще се играят театрални постановки. Изграждането на комплекса мина през сложни перипетии от 2010 г. досега.
Заради съдебни битки през 2013 г. работата по него беше спряна за две години, а останките потънаха в кал и вода. За да ги спасят от набезите на времето, бяха „пакетирани” в найлони и поставени под навеси. За месец работата по финалното довършване на комплекса беше спряна и миналия октомври заради недоволство сред граждански организации, че се извършва бутафорно надграждане с нови тухли.
Последва обществена дискусия, в която се включиха известни архитекти, археолози и историци. Накрая се постигна компромисно решение да се постави ограничителна линия между оригиналните руини и надзиданите отгоре, а самото надграждане да е минимално.
Какво четем:
🔴 Изчезващ вид🔴 Започва Софийският фестивал на меда
🔴 Два храма във Велико Търново, сътворени от майстор Колю Фичето
Източник: Новинар
Коментари
