Когато Панагюрище беше столица!



Дълга и бурна е историята на този български град. Известен е освен със златното си съкровище, също и с възрожденския дух на своите жители. Тази атмосфера битува в централната градска част, там където е къщата на Райна Княгиня, Лековата, Тутевата и Дудековата къща.

Един факт остава някак си в страни и това е, че по време на Априлското въстание от 1876 г. Панагюрище става столица на България, макар и само за десет дни. Създадено е Привременно правителство или Военен съвет. То започва да функционира веднага, като е дадено началото на въстанието. Съветът заседава в къщата на Хаджикулови, която започва да се нарича Правителствен дом.

Членове на Привременното правителство са изтъкнати личности от Панагюрище, взели активно участие в подготовката и организирането на въстанието. За председател е избран Павел Бобеков.

Райна Княгиня извезва знамето на въстаниците. На него са изписани думите: „Свобода или смърт“, а в долния край има още две букви „П“ и „О“ – „Панагюрски окръг“. Тя е била на 20 години, а знамето е ушила по предложение на Георги Бенковски. Размерите му са 2 на 1.5 м и има две лица. Осветено е от свещеници.

Популярно е и „Кървавото писмо“, с което се дава начало на въстанието. То е написано от Тодор Каблешков и е изпратено до Георги Бенковски. Нарича се така, понеже е подписано с кръвта на убития мюдирин (турски подуправител).

Историята разказва, че писмото е пренесено от Копривщица до Панагюрище само за два часа от младия Георги Салчев. Пътят обикновено се е изминавал за пет часа, накрая дори конят му издъхнал от изтощение.

Панагюрище е бил определен за един от центровете на Априлското въстание. Тук е бил Четвърти революционен окръг, в който са постигнати и най-големите успехи. Големият център тук е Пловдив, но поради опасност от предателство и по-добре организация успява да се наложи Панагюрище.

Известни са имената на Тодор Каблешков, Петър Бобеков, Васил Петлешков, Кочо Чистеменски и още много други българи. Основната грижа е била да се набави оръжие. Местните жители са леели куршуми, шиели са униформи, приготвяли са барут и други муниции.

Възстановени са старите комитети от времето на Васил Левски и неговите съратници. Комитетската мрежа е разширена. Направени са и няколко черешови топчета, които да помогнат на артилерията.

Въстанието завършва с погром. Панагюрище е сринат и опожарен почти до основи. Остава да живее храбрата саможертва на героите от Априлското въстание.

В местността Оборище е взето решението за обявяване на въстанието, чиято цел е освобождение на българските земи от османска власт. Заседанията продължават от 14 до 16 април 1876 г. Това е първото Народно събрание на българите. То показва готовността, решимостта и консолидирането на нашия народ да извоюва свободата си.
През 2014 г., когато посетих града беше в процес на благоустрояване на улиците. В Оборище имаше тържества с фолклорна програма. Датата бе 2 май. Освен това тогава там се проведе и Второто световно първенство по фойерверки. Усещането беше невероятно. Панагюрци са изключително гостолюбиви и топли хора.


Какво четем:

🔴 Д-р Гайдурков за яйцата

🔴 Арестуваха новия ловец на бежанци

🔴 Доброволци засадиха хиляди дръвчета до село Локорско

Източник: trio



Коментари



горе