Свещеник на мотор се грижи за 56 села
Едва 12 свещеника служат при пълно спазване на канона при 96 действащи храма в Кюстендилската духовна околия, каза архиерейският наместник на града Генади Генадиев, който от 3 години заема поста и същевременно учи Духовната академия. Той съзнава колко е трудно на колегите му.
Отец Васил, чието постоянно месторазположение е с.Драговищица, обслужва още 55 села в райна, цялата община Трекляно. Добре, че е рокер и с мотора си покрива дългите разстояния. Отец Тодор вече държи десетина села в Гюешевско, там местният поп се споминал преди години. Има няколко нови кандидати за ръкополагане, процедурата обаче е бавна.
Иначе професията свещеник в района е на почит - нищо, че заплатата е малко над минималната. Отец Васил Кудуски, който служи в с.Богослов, дотолкова е дал пример, че синът му Петър също вече избрал да служи на Бога. Завършил семинарията и като иподякон "стажува" в столичен храм. Оженил се, има и дете, кръстено Васил. След стажуването Петър вероятно ще се прибере в Богослов и ще му дадат енория в родния край, коментират хора от свещеническата гилдия в града.
Отец Васил не изоставя службата въпреки уморителните пътувания
Голямо е напрежението и от това, че в района едновременно се строят 8 нови храма, върви основен ремонт на поне 20. Храмът ”Св.Димитър” в Горна Гращица, строен през 1879 год, има нужда от ремонт и там ще започнат укрепителни дейности. Окаяно е състоянието на камбанарията и от нова камбана има необходимост храмът “Св.Георги”, строен през 1886 г., в село Берсин. От спешен строителен ремонт и укрепване на градежа се нуждае черквата "Св.Успение Богородично", в с. Драговищица, строена през 1859 година.
Лозенският храм ”Света Петка”, строен през 1872 год,. се нуждае от външна замазка и ремонт на камбанарията. Камбанарията в черквата “Света Архангел Михаил” в . Горановци също е в тежко състояние. В с.Слокощица действащият храм, паметник на културата- “Покров Богородичен”, се руши. Нуждае се от реставрация и храмът ”Света Богородица” в Раждавица. Архиерейскят наместник отец Генади обяснява, че са нужни средства от кметства и дарители, както и воля и труд, за да ги има храмовете и "да се служи в тях за празник и делник", отбелязва той.
Какво четем:
🔴 Нова идея: Учениците само с униформи в школото🔴 „Ново българско училище в Нейпървил“ отличено от „Лудогорие“
🔴 Ето я билката, която лекува рак за 16 часа
Източник: Кмета
Коментари
