Опълченецът Ангел Комитата става кмет на град Фердинанд



В състава на VI дружина участвал в четата на Панайот Хитов и в Сръбско-турската война

Монтана се гордее със своя храбър опълченец Ангел Комитата. Той бил безстрашен, въртял умело сабята, пазел не само своя гръб, но и живота на другарите си.

Заставал в боя винаги на първа линия да брани свободата на отечеството, разказват старите граждани на Монтана.

Опълченецът Ангел Иванов Въцов - Комитата от монтанското с. Бели мел участвал като редник в Руско-турската освободителна война, разказва историкът Йордан Герасимов.

Младият Ангел бил безстрашен в сраженията с турците при с. Уфлана - днешното село Ветрен, Старозагорско, при Казанлък, при с. Палици, Търновско, и при Шейново, когато е разгромена и пленена армията на Вейсел паша.

В състава на VI опълченска дружина

Комитата взема

участие в

конвоирането на

пленници и в

разгромяването на

разбойнически шайки

и зимното преминаване на Балкана в края на декември 1877 година.

След примирието между Русия и Турция VI опълченска дружина с командир майор Беляев се установява в град Пловдив. На 17 юли ст. стил 1878 г. Ангел Иванов е уволнен като доброволец по негова молба.

В издаденото му свидетелство е отбелязано, че той е имал добро поведение, не е раняван и не е напускал частта си.

За усърдието във военната служба като редник е получил възпоменателен медал.

Участието му в четата на легендарния войвода Панайот Хитов и в Сръбско-турската война от 1876 г. не е достатъчно документирано. Запазено е свидетелството, издадено от канцеларията на сръбския княз Милош Обренович, за награждаването му с медал за храброст.

По данни на дъщерите му - Камена и Райна, Ангел от малък останал без майка и бил отгледан от роднини. По-късно го взел при себе си баща му, който бил измекярин - слуга при един видински чорбаджия.

След смъртта на бащата и с дадените му от чорбаджията 2 рубли Ангел се озовал във Влашко и се включил в редиците на българското опълчение.

Според съселяните му Ангел бил най-малкият от четиримата братя - самият той е роден през 1851-а. А когато станал на 14 г., отишъл във Видин да търси своя баща. Започнал работа като хлебар.

За усърдието си е получил възпоменателен медал от войната 1877-1878 г. Известно време се установява в Берковица, където работи като стражар и кафеджия.

Като мнозина преселници по-късно се заселил в Кутловица - днешна Монтана. Задомил се, закупил 10 декара ниви.

Съпругата му Катерина е от рода Герговци в с. Мала Кутловица.

Раждат им се

синовете Найден

и Видо и щерките

Камена и Райна

През 1887 г. Комитата продал 30 декара земя в с. Кайлово, Никополско, с които бил оземлен като опълченец от Руско-турската война. Освен земята по тогавашните порядки получил и 180 лева еднократна помощ.

Едно десетилетие по-късно - през 1896-а, той вече притежава къща и кошара, 1000 кв. м място, 20 декара и 2 ара ниви, 6 декара градини, 17 декара ливади, 2 декара лозе, два вола и три свине.

Една част от имотите отдавал под наем и на изполица, а друга част обработвал, за да осигури прехраната на семейството си.

Безстрашният редник от Руско-турската война през 1901 г. е избран за кмет на Фердинанд, но не сваля опълченската униформа и медалите за храброст и не се разделя със своята сабя. Така решава градските дела, изслушва молбите на жителите и взема бързи решения.

За да присъства на

тържествата за

25-годишнината от

Шипченската епопея,

той издава заповед,

с която снема

пълномощията си

и ги възлага на кметския наместник Георги Тодоров.

Всяка сутрин започвал деня си с молитва за България. По негова идея е направена чешма край местността Баира с 10 чучура.

В своята богата житейска биография Ангел Комитата е имал редица занятия - хлебар, полицейски стражар, кафеджия, служещ, полски пазач и др. Негови съвременни “доброжелатели” твърдят, че материалното му благосъстояние е доста добро.

Поради липса на свободни места обаче молбата му за отпускане на място за жилище не била удовлетворена на заседанието на Фердинандския градски обществен съвет на 28 декември 1906 г.

Героят опълченец е получавал пенсия 480 лв. годишно през 1905-а, а за цялата 1923-а - 1800 лв.

Съвременниците му го считали за честен и сърдечен човек, с добро самочувствие, издигнал в култ патриотичните идеали, готов на саможертва в полза на отечеството.

Снимката на кмета на Фердинанд - Ангел Иванов Въцов- Комитата, е поместена в албума на Централното поборническо опълченско дружество в София през 1928 г.

На мястото на старата си къща в град Фердинанд той построява нов и скромен дом, а по-късно улицата е кръстена “Опълченска” в негова чест.

Схлупената къщурка с открита веранда издържала под напора на времето близо 100 г. и била разрушена от наследниците му от съображения за безопасност.

В нея били запазени стар скрин, миндер, бюфет, печка, книги и старинно огледало. Правнуците му и сега съжаляват, че не е превърната в музей.

На старини гледал снимките на другарите си от албума с героите на Шипка и отбелязвал с мъка и тъга и малко кръстче починалите в славната битка, разказвала дъщеря му Камена.

Комитата умира на

81 г. на 13 февруари

1932 г., но съдбата

му остава завинаги

свързана с България

В родното му с. Бели мел се заражда идеята да му бъде вдигнат голям паметник, но по-голяма част от потомците му смятат, че е нужен скромен знак.


Какво четем:

🔴 ​Турците убиват Индже– кърджалията, превърнал се в легенда

🔴 Джамбазки: Още утре внасям сигнал в прокуратурата срещу ДОСТ

🔴 Георги Господинов: България се превърна в място за напускане

Източник: 24 часа



Коментари



горе