Местан пред турски медии: България трябва да преодолее историческите си комплекси към Турция
"Зад мен има три знамена: на НАТО, ЕС и България. Тази партия бе създадена в
името на три знамена." Това заяви лидерът на новоучредената партия ДОСТ ("Демократи за отговорност, свобода и толерантност") Лютви Местан в първото си интервю за чуждестранна медия след създаването й,
дадено за Анадолската агенция.
В разговора той изтъкна значението, което отдава на двустранните отношения с Турция, и желанието на ДОСТ те да се развиват по-бързо, предава кореспондент на БТА.
Местан посочи, че партията е била създадена в резултат на "възникнала необходимост" и няма да бъде ръководена от "сараите" на нейния председател, тъй като по думите му неговите "сараи са в сърцето на избирателите".
"Република Турция може да бъде от голяма помощ за нас", заяви лидерът на ДОСТ, добавяйки, че турски бизнесмени например могат да инвестират в районите, където живее турското малцинство. По думите на Местан, за да може България да се възползва от това предимство в отношенията с Турция, трябва да преодолее историческите комплекси и да очертае стратегия за по-силно развитие на отношенията.
"Ние постоянно казваме: Турция не представлява заплаха за националните интереси на България", подчерта той.
Местан заяви, че партията му е отворена за всички избиратели в България и не прави разграничение по езикова, етническа или културна принадлежност. "Като истинска либералдемократична партия ние искаме всички граждани, живеещи в България, турци, роми и евреи да живеят в равноправие в тази страна", посочи той.
Лидерът на ДОСТ очаква в скоро време партията да има над 10 хиляди членове.
Какво четем:
🔴 "Не сме ловци на мигранти, държавата има нужда от помощ"🔴 Теодора Бургазлиева - кое е това момиче?
🔴 България събира елита в сектора на виното
Източник: Дневник
Коментари
