Героизъм и трагизъм в Априлската епопея: Трендафил Керелов
Трендафил Керелов заедно със синовете си, войводите Стефан Керелов — петстотник (1836-1926), Ангел Керелов — петстотник (1840-1928) и Петър Керелов — стотник (1846-1876) са водещи фигури във въстанието в Батак през пролетта на 1876 г. По време на бунта пръв пада убит синът му Петър, който е посечен пред очите на баща му. Внучето му Владимир пък било набодено на меч от башибозука пред очите на снаха му Босилка Керелова и техни съседи.
След като сломяват българската съпротива, Трендафил Керелов е бил заведен в дома на Ахмед Ага и жестоко инквизиран, за да предаде всичките си пари. По разкази на очевидци, 65-годишният Керелов бил опечен жив на ръжен. Ето какво си спомня от този ден снахата му Босилка Керелова:
„Моят свекър отиде да посрещне башибозуците, когато селото беше заобиколено, и се срещна с Ахмед ага, който каза, че иска да се събере оръжието от селяните. Трендафил отиде и го събра. След като то беше предадено, стреляха по него с пищов и куршумът му одраска окото. Тогава чух Ахмед ага да заповядва със собствените си уста Трендафил да бъде набит на кол и опечен. Думите, които използва, бяха „Shishak aor“, което на турски означава да се набие на шиш като парчетата месо, наречени „кебап“. След това взеха от него всичките му пари, съблякоха му дрехите, извадиха му очите и зъбите и го набиха на кола бавно, докато той излезе през устата му. След това те го опекоха на огъня още жив. Той живя половин час в продължение на ужасната сцена. По това време бях съвсем близо до Ахмед ага. Освен мене тук се намираха няколко български жени. Ние бяхме обкръжени от башибозуци, които ни ограждаха от всички страни, и бяхме принудени да гледаме какво става с Трендафил...“
Героичната смърт на Керелов е описана и от Джанюариъс Макгахан във вестник "Дейли нюз". Ето какво съобщава американският журналист:
„... Убиването на старейшината Трендафил било извършено крайно варварски. След като му извадили очите и му изтръгнали зъбите, набили го на кол и го опекли жив сред кръг от жени, заставени от башибозуците да останат зрители до неговата смърт. На друг човек отрязали краката, ръцете, носа и ушите. Мъртвото тяло на старейшината "се превъртало върху огъня, надуло се, почерняло, препращяло като сол и се напукало на големи бразди".
Трендафил Керелов е канонизиран за светец от Българската православна църква, заедно с останалите убити при клането батачани и жертвите от клането в Новоселския манастир "Света Троица". Това става на 03.04.2011 г. по време на неделната литургия в храм-паметник Свети Александър Невски в София, водена от патриарх Максим Български.
Какво четем:
🔴 Кокиче🔴 "Физика на тъгата" с номинация за най-добра преводна книга в САЩ
🔴 Българка финалистка в конкурса "Карл Нилсен"
Източник: Кмета
Коментари
