Край! Гласуваме задължително!



От тук нататък ходенето за гъби в ден на избори няма да минава за оправдание. Днес депутатите окончателно решиха, че гласуването става задължително, след като приеха текста от Изборния кодекс на второ четене. Базисното решение дойде след бурни близо тричасови дебати.

109 от ГЕРБ, ПФ, АБВ, двама от РБ и 7 от БДЦ гласуваха „за", 74 бяха „против" - 1 от ГЕРБ, БСП, ДПС и 13 от РБ, 3 от БДЦ и 5 независими, а 10 от РБ, БДЦ, „Атака" и независими се въздържаха.

ДПС обаче е категорично против това правило и ще сезира Конституционния съд за този текст. Този запис е в противоречие с основния закон и ще бъде отменен веднага, без колебания, обяви съпредседателят на партията Четин Казак. Той поиска депутатите, подкрепящи референдума на Слави Трифонов, в който има въпрос за задължителното гласуване, да гласува „против" текста в Изборния кодекс. „Или желаем да чуваме гражданите дали са съгласни да бъдат задължени да упражняват правото си на глас, или не искаме да ги чуем и ще предрешим въпроса в кодекса", обясни Казак.

Въвеждането на този текст е недопустимо и противоконституционно. Преобразуването на едно от основните конституционни права не може да бъде осъществено нито с обикновен закон, нито с кодекс, нито дори с обикновена поправка в конституцията, категоричен е юристът от ДПС.

Казак дори цитира премиера Бойко Борисов с народната поговорка "Насила хубост не става". „Насила не можеш да накараш хората нито да те заобичат, нито да гласуват за теб. Със задължение няма да си осигурите по-голяма подкрепа, нито един проблем няма да решите", обърна се той към управляващите.

Колегата му Мустафа Карадайъ пък поиска да се добави в текста, че ще се гарантира правото на всеки български гражданин да гласува.

Против задължителното гласуване се обявиха и от БСП. Янаки Стоилов поиска първо да се чуе мнението на хората в референдум. Недопустимо е Народното събрание да се поставя над гражданите, категоричен бе червеният юрист. Колегата му Чавдар Георгиев също обяви, че няма как гласуването да е задължително и поиска да се запише в текста, че това е свободно и доброволно право.

Дори Адам, макар и при ограничени обстоятелства, пак е направил своя избор, даде пример пък Георги Божинов.

Надали има по-ясен знак за голямата пропаст между гражданите и политиците от гласуването на Изборния кодекс. От вниманието, което му отделяме, в сравнение с въпросите, които вълнуват милиони българи, намеси се и лидерът на ДСБ Радан Кънев. И поръси сол в раната, като каза, че отдавна не е виждал толкова пълна пленарна зала, с което предизвика реплики и викове от колегите си, че той не ходи редовно на работа.

„Занимаваме се със себе си и с нещо по-лошо - с това по насилствен законодателен път да задължим гражданите да запълнят огромната пропаст между нас и тях, която сами сме изкопали. Искаме пропаст, която е наш грях, да бъде запълнена чрез вменяване на задължение на другиго да гласува", каза Кънев. И обясни, че не може да се задължат хората да вярват на политиците, след като в последните години с негласуването има най-тежката демонстрация на липса на доверие.

Не мога да приема да се държим като стара мома, която си търси млади избиратели с пари по насилствен път, отсече лидерът на ДСБ.

Защо да задължаваме хората да ни харесват, нека ги накараме да харесат това, което правим, чрез стимули, предложи пък колегата му от РБ Настимир Ананиев.

Ето ви решението - защо ще задължаваме хората да гласуват и да обясняват, че не ви харесват, след като може полицията да гласува вместо тях, обърна се депутатът от РБ към ГЕРБ и ПФ.

Подобни предложения винаги работят срещу този, който ги е предложил, предупреди Ферихан Ахмедова от ДПС. Ние нямаме нужда да се занимава някой с нас, нямаме нужда някой да ни организира. Занимавайте се със себе си, обърна се тя към колегите си.

Убеден съм, че ще си създадем един Франкенщайн, от който после трудно ще можем да се отървем, каза зам.-шефът на ДБГ Найден Зеленогорски. Той обясни, че свободата е право на избор, но такава не може да има, когато се налага задължителен избор. Това е, като да накараш насила някой да работи на компютър или да го задължиш да свири на пиано, без да е осъзнал, че има нужда от това. Каква музика ще чуят ушите ви, попита Зеленогорски. 

Ние сме силна, мощна партия, щом предизвикваме такъв дебат, който няма аналогия в ретроспективен план, заяви Тунчер Карджалиев. Това покачвало самочувствието на членовете и поддръжниците на ДПС.

Не чрез задължителен вот, а чрез интеграция можете да минимизирате нашата сила, допълни той. Интеграцията съдържа една компонента - признаване на идентичността, а асимилацията води до естествена реакция за единение, обясни депутатът от ДПС.


Какво четем:

🔴 Скален манастир с. Крепча

🔴 Ученици от Кърджали с уникален авторски филм за Априлското въстание

🔴 България домакин на още две европейски първенства по волейбол

Източник: Всекиден



Коментари



горе