Започна Вторият форум на българските училища от Западното полукълбо
Днес в Чикаго се откри Вторият форум на българските училища от Западното полукълбо, чийто домакин е българското училище „Джон Атанасов”. Форумът е организиран от Асоциацията на българските училища в чужбина, Министерството на образованието и наукатa, Държавната агенция за българите в чужбина, със съдействието на Посолството на Р. България в САЩ и Генералното консулство на Р. България в Чикаго. Той се провежда под патронажа на българския вицепрезидент Маргарита Попова.
Официални гости на форума, който започна днес в Oakton Community College в Чикаго, са още евродепутатът Ангел Джамбазки; Румен Йончев, председател на парламентарната комисия по политиките за българите в чужбина към НС; Димитър Владимиров, заместник председател на ДАБЧ, Кони Димитрова, директор на дирекция в ДАБЧ, Красимир Вълчев, главен секретар на МОН, Наталия Михалевска, началник дирекция ОКИ към МОН; Янка Такева, председател на Съюза на българските учители; Надя Кантарева-Барух, директор на сп. „Аз Буки„.
Отляво надясно: Румен Йончев, Маргарита Попова, Ангел Джамбазки, Симеон Стоилов
На Втория форум са регистрирани над 90 участници, представители на български училища от 14 щата на САЩ; 4 представители на училища от 3 града в Канада; 6 представители на училища в Европа – Англия, Австрия, Франция, Кипър; висши учебни заведения – СУ „Св. Климент Охридски“, Нов Български университет, ПУ „Паисий Хилендарски“, Американският университет в България, Американския научен център в София, медии.
Спонсори на форума са MERX Globul, Нов Български университет и AmeriFreight. Форумът се провежда с медийната подкрепа на Eurochicago.com и българските медии в Чикаго.
Основни теми на форума са:
- Приоритети и политика за съхранението и популяризирането на българския език и националните ценности зад граница;
– Съвременни алтернативи в обучението по български език, литература и история на България в мултикултурна среда.
Боянка Иванова, директор на училището домакин на форума, и Маргарита Попова
Форумът се откри с приветствие от вицепрезидента на Р. България, г-жа Маргарита Попова. Продължи със специално поздравление по Скайп на посланика на Република България
в САЩ Елена Поптодорова.
Изказването на форума на Румен Йончев, председател на Комисията за българите в чужбина към Народното събрание бе на тема „Държавната политика на България за българите в чужбина”.
Румен Йончев
След това думата бе дадена на Ангел Джамбазки. Той завърши изказването си с думите „Да живее България! България е над всичко“.
След като бяха прочетени редица поздравления, форумът продължи с изказването
на Симеон Стоилов, генерален консул на България в Чикаго на тема: „Национални приоритети и политика в съхраняването на българския език зад граница.
Мястото на българското училище зад граница в нормативната уредба на Република
България”. Г-н Стоилов бе награден от Боянка Иванова, директор на БУ „Джон Атанасов“, с
почетна грамота.
Генералният консул в Чикаго Симеон Стоилов
Грамоти бяха връчени на златните спонсори Кристиян и Павел Пеневи от MERX Globul, AmeriFreight, както и на Американския университет в България и Нов Български университет. Своето кратко изказване Певел Пенев завърши с думите : „Българските бизнеси трябва да поддържат българските каузи“
След това Красимир Вълчев, главен секретар на МОН, говори на тема „Организиране и финансиране на дейности в българските неделни училища в чужбина”.
Доклад по темата „Условия за ефективна работа в българските неделни училища в чужбина” представи Наталия Михалевска, началник-отдел в дирекция ОКИ на МОН.
Следобед работата на форума ще продължи с „Алтернативи в обучението по българска литература зад граница. Ролята на интегрираното обучение в изграждането на национално самосъзнание. Урокът спектакъл – „Робството и борбата за свобода, отразени в народната песен”, за които ще говори Виолета Петрова, преподавател по БЕЛ в БУ „Джон Атанасов”. В паралелни методически сесии за обучението по български език и литература зад граница, ще бъдат засегнати следните теми: „Добрите практики при преподаването на български език в англоговоряща среда” – Живка Петрова, директор на „Малко българско училище” в Чикаго и преподавателите Велина Драмска, Диана Вертер, Симона Шкъопу; „Мястото на онлайн обучението днес. Пътища за успешно преподаване на БЕЛ във виртуална среда” - Ваня Налбантова, преподавател по БЕЛ в БУ „Джон Атанасов” в Чикаго; „Алтернативи в обучението по БЕЛ в условията на билингвизъм“ – видеопрезентация на доц. д-р на педагогическите науки Румяна Танкова, декан на Педагогическия факултет в ПУ „Паисий Хилендарски”.
Боянка Иванова, Снежина Мечева, Маргарита Попова
На форума са предвидени дискусии за обучението по история на България зад граница - „Аспекти на преподаването по нова и най-нова история в 6-ти клас в българските неделни училища”- видеопрезентация на д-р Валентина Александрова, преподавател по история в Българското училище към посолството в Лондон; „Видеомост Америка-България” - алтернативно обучение по история – Светла Паскалева, преподавател по история в Малко българско училище в Чикаго.
Съпътстващо събитие на форума е Шестият Български фолклорен фестивал „Верея“, в който участват над 25 български състава от САЩ и Канада (вж.
Цялата програма на форума може да се види
Боянка Иванова
Очаквайте нашия специален репортаж от срещата на вицепрезидента Маргарита Попова с представители на българските общности и медии от САЩ, Канада и Европа, която ще се състои от 15:30 до 17:00 ч. днес.
Работата на форума ще продължи от 8.45 ч. утре, 24 април, в центъра на Чикаго, в прекрасната зала на Union Legue Club of Chicago, 65 West Jackson Boulevard Chicago IL, 60604.
Форумът ще бъде закрит в Българската православна църква „Св. Иван Рилски“ в 16
часа утре, като преди това ще има Поклонение пред паметника на Васил Левски, който се намира пред храма.
Следват още снимки от събитието, което продължава и в момента.
Какво четем:
🔴 Понякога ще идвам във съня ти като…🔴 За социализма – с любов и носталгия
🔴 "Кучемати" заработиха на три места в Бургас
Източник: Euro Chicago
Коментари
