Петър Стоянов - в настоятелството на Александрийската библиотека



Президентът Петър Стоянов от две седмици е в настоятелството на Александрийската библиотека в Египет. За тази невероятна чест той е поканен лично от директора на храма на книжнината Исмаил Серагелдин - един от най-интелигентните хора в света, с 34 доктората, автор на 60 книги.

За първи път българин влиза в ръководството на тази обител на знанието, пише вестник "24 часа". Президентът Стоянов потвърди новината пред Епицентър.бг. Преди него мястото в борда е заемал легендарният писател Умберто Еко.

Бившият държавен глава е изнесъл две лекции в Александрийската библиотека, възкръснала преди близо 15 години, 16 века след унещожаването й. Директорът й пък присъства на годишните срещи на фондацията Център за глобален диалог и сътрудничество във Виена по покана на Петър Стоянов.

"Напуснах Световната банка и станах директор – защото познанието е инструментът на новия век", каза пред Епицентър.бг Исмаил Серагелдин. Той гордо носи титлата "Най-интелигентният човек на земята". Получава първия си докторат по философия в Харвард и след това още 33 от различни университети по света. Автор е на 60 книги и повече от 200 статии с научна стойност. От 1992 до 2000 г. е вицепрезидент на Световната банка. Носител е на Ордена на изгряващото слънце в Япония, на Почетния легион във Франция и на Медала на Академията на науките на САЩ.

Ето какво разказа Исмаил Серагелдин пред Епицентър.бг за храма на познананието, който оглавява: "Александрийската библиотека от античността е била напълно унищожена през 48-а година от н.е. Тя е била е най-голямото приключение за човешкия ум, защото преди нея са съществували коренно различни библиотеки в Египет и в Елада, но Александрийската е била първата, събрала универсалното познание като са превеждали трудове от един на друг език.

Там, например, за първи път Старият завет е бил преведен от хибру на гръцки. В Александрия се стичали ученици и учени от целия свят – поети, математици, астрономи, философи да работят и спорят заедно. Малцина знаят, че Аристархос от Самос е първият в света, който е казал, че Земята се върти около Слънцето. Точно 1800 години преди Коперник.

За жалост, неговите трудове не са оцелели, но ние знаем за тях от ироничните залебежки и унищожителните критики на неговите колеги, които го наричали „Лудия Аристархос”. Друг учен от Александрия Птолемей е създал звездната система, която църквата поддържала в продължение на хиляда години. Ние учим евклидова геометрия, а създателят й Евклид е бил писар в Александрийската библиотека.

А каталогизирането на книгите, което ползваме и до днес е измислено за Александрийската библиотека от Калимахос – гръцки поет. За да се издържа той направил първия каталог на ръкописите. Така за първи път универсалното познание е било организирано и систематизирано по азбучен ред. 2300 години по-късно използваме същата система.

Идеята да върна не толкова старата слава, колкото духът на библиотеката ме привлече. Затова напуснах Световната банка и станах директор – защото познанието е инструментът на новия век.

В Александрийската библиотека има 15 научноизследователски института, организираме 700 културни събития годишно. След революцията посещаемостта поспадна, но преди това имахме по 1,4 млн. посетители годишно плюс 3 млн. справки дневно в нашия уебсайт. Опитваме се да върнем духа на старата библиотека по съвременен начин.

За нас истинските ценности са свободата на изразяване на мнения, обменът на научни познания, диалогът и разбирателството. От това има нужда моята страна, целия регион. Имаме нужда от човечност!", завърши Исмаил Серагелдин.

Ултрамодерната 11-етажна сграда на Александрийската библиотека във формата на слънчев диск, наклонен към морето и отвсякъде заобиколена с вода, е архитектурното чудо на XXI в. Върху южната й фасада са изписани букви от всички съществуващи азбуки в света.

Прочути архитекти от над 60 държави се състезават в конкурса за нейното проектиране, обявен от ЮНЕСКО. От кандидаствалите 1400 разработки, печели проектът на норвежкото архитектурно бюро “Снохета”. Българи също са се състезавали и са били отличени със специална награда.

След 12-годишно строителство Александрийската библиотека е събрала ценни книги от цял свят, сред които и 200, дарени от БАН. Библиотечният фонд е на стойност 200 млн. долара, а самата постройка - 1,5 млр. евро.

Сградата е с площ от над 40 хил. кв. м. Читалнята разполага с 3500 места на 7 нива.


Какво четем:

🔴 Учих за докторка, а трябвало да стана чистачка

🔴 SIN R1 GT4 най-бързи на тренировката на "Монца"

🔴 Добрата новина: Детската железница в Пловдив отново потегли! Знаете ли историята й? (СНИМКИ)

Източник: epicenter



Коментари



горе