Психологът ЕЛЕНКО АНГЕЛОВ: „Усмивката e универсалната рецепта за щастие”



Еленко Ангелов е психолог с над десетгодишна практика, но от години не се занимава с традиционната психология, отдавайки се на интересите си към мистиката, религиите, медитацията, визуализацията и уфология. Автор е на книгите „Лека нощ, Нещастие”, „Добро утро, Щастие” и „Добър ден, Всичко“. Някои определят Еленко Ангелов като скандален заради теориите му за световната конспирация, но идеите му се радват на голяма популярност. Еленко Ангелов организира и редица семинари в цялата страна. Преди броени дни във Велико Търново се проведе среща на тема „Вкусни рецепти за лично щастие и мотивация“.

- Г-н Ангелов, каква е рецептата за лично щастие и какъв е пътят към него?
- Универсалната рецепта за щастие се крие в усмивката. За нея използваме 18 мускула на лицето си, докато при тъжната физиономия напрягаме над 40. Затова нека хората да се усмихват повече и да не хабят излишно енергията си. Още повече че когато човек се усмихва, особено мъжете, се произвежда повече тестостерон – хормонът, който ни прави мъже. Това е чистата физиология в действие. И както казва великият Оскар Уайлд, колкото и да сме затруднени и отчаяни, винаги трябва да се усмихваме и да гледаме към звездите. Жалкото е, че днес по улиците се виждат все по-малко усмихнати хора, особено в големите градове.
Аз много често цитирам Гьоте, който е казал: „Внимавайте за глупаци“, защото те са най-неприятните крадци, които не само крадат от времето ни, но и от нашето настроение. Нека всеки човек направи ревизия на приятелите си, доколкото може, защото всеки има хора около себе си, които постоянно се оплакват и ни товарят с проблемите и негативизма си. Не ставайте егоисти, дайте им съвет и им помогнете да се променят към по-добро, за да спрат да се оплакват. Затова съветът ми е прекарвайте повече време с приятни хора, които ви зареждат.
- Как да намерим хармонията в себе си, за да стигнем и до щастието и за да се усмихваме по-често?
- Още с раждането си човек има множество рецептори или „ключалки“ за щастие. Но с годините още от най-ранно детство се сблъскваме с негативното, с проблемите, които ни съпътстват, и отключваме стреса. Много често в срещите си с хората по време на семинарите, в които участвам, задавам въпроси към хората как се чувстват, без да могат да ми отговорят какво ги измъчва. Човек трябва да знае, че всяка една секунда от живота ни се влияе от нашето хормонално състояние, което определя и нашата аура. За съжаление моите наблюдения показват, че всеки втори човек има „начупена“ аура, т.е. тя не е цяла, което всъщност е най-важното нещо, за да намерим хармонията в себе си и в живота.
- От какво се обуславя целостта на аурата ни?
- Най-важно е нейната форма да е цяла, т.е. да е здрава. Нейните цветове постоянно се менят, защото те зависят от нашите чувства, мисли, хормони и моментни състояния. Тайната за усъвършенстване на нашата аура е във всяка мисъл, действие или дума, които са като магнит и привличат подобните вибрации. Ако нашите мисли са любовни, то ние привличаме любящи хора и ситуации, които обогатяват живота ни с още повече любов. Всяка положителна мисъл носи хармонична светлина на аурата ни. Това, което трябва да знаят хората, е, че цветовете и състоянието на аурата, която се измерва с т.нар. аура камера, са един много точен коректив за здравословното състояние на човек.
- Всеки човек има някаква дарба, но невинаги успява да я открие. Как може да намерим каква е тя и да я развием в правилна насока?
- Всеки човек се ражда с определени характеристики, дарба или призвание. Това се обяснява най-добре от древното индийско учение, наречено „тхарма“. Човек трябва да прави това, което иска, а не това, което му налага обществото или системата. Първо, всеки човек трябва да открие своята дарба още като дете. Ако си музикален, по-добре да станеш музикант, макар и посредствен, отколкото да си блестящ хирург, но пък нещастен. Ако човек не развива своя талант и не следва своята тхарма, трупа в себе си много негативна енергия и страда през целия си живот. Това звучи малко абсурдно днес за цивилизования човек, но е една от рецептите за лично щастие, която давам на хората. Спомнете си какво ви беше приятно да правите като деца – да рисувате, да свирите, да танцувате, да пеете, да играете. Затова нека всеки да намери поне час - час и половина, вместо да гледа телевизия, и да се отдаде на хобито си, на това, което обича да прави. По този начин ще помогне за натрупването на повече приятни емоции.
- Вашият съвет за това как да се разтоварваме от ежедневното напрежение и стреса?
- Най-лесният и бърз начин за това е медитацията. Достатъчно е само да се отпуснем, да затворим очи или да слушаме приятна музика и да се съсредоточим върху дишането си. Това помага на тялото ни да се отърси от натрупаното натоварване и напрежение. И нека поне пет минути на ден човек да поразсъждава какво наистина иска от живота, защото много хора не могат да си отговорят на този въпрос. Ако човек не знае какво иска, няма как да го постигне и да намери пътя към щастието.

Източник: Капитал



Коментари



горе