Зовът на теферича - как да направим балкона кътче от рая



Балконът на апартамента е огледало на нашата същност като стопани: за едни е склад, за други – цветна градина, за трети – откровен боклучарник, а за романтиците – идеално място за почивка и забавление.

Ето ви един летен проект, от който отдавна бягате: да разчистите горкия балкон от вехториите, да го лъснете едно хубаво, да му вземете мерките и да си намислите в какъв стил искате да го направите и колко бихте се бръкнали. И понеже всеки балкон е различен и всеки стопанин има своя визия, ще обединим днешните предложения под общия знаменател на естетиката и комфорта.

Най-евтино е бохо

Чрез „Бохемския стил” може да се изразите с малко разход и много въображение. Важното е да е пъстро, свежо, удобно, неформално: здрави дървени касетки, палети, саморъчно направени масички, миндери и дори хамак. Текстилът за покривките и подовите настилки може да е от скрина на баба. Пълнежа за голямата възглавница на пода направете от стари дрехи, които не носите от гимназията, а плетивата може да разкроите, съчетаете и свържете като пачуърк за наметка за хладните вечери или откровено одеялце за следобедна дрямка. Не пречи да си осигурите и сандък с плосък капак, който през топлите месеци да става за седене, а през зимните да събира балконската декорация.

Лампион в марокански стил, свещници или друго импровизирано осветление ще направят вечерята на теферич уютна и много приятна. Ако не искате да ви гледат съседите, направете елементарна тента от голямо парче плат или старо перде с връзки на края, за да не се мята от вятъра. Саксиите с кактуси и други сукуленти, каскадните петунии и мушката като в Тоскана и Прованс, както и всякаква друга свежа зеленина са задължителни като елемент на връзката на градските хора с природата.

Приобщените балкони

За стотици хиляди други българи балконът отдавна е станал част от жилището – остъклен с винкелна конструкция или направо усвоен към прилежащото помещение. Обичайната му употреба в тази конфигурация е за хладилника, домашния офис, кът за домашни на децата или цветарниците. Ако искате обаче да забравите, че сте в големия град, и всичко да е много зен, ето ви идея с източен полъх: полупрозрачна щора, кашпи с бамбук или друго подходящо „стройно” растение пред прозореца и различни по размери камъни около тях за постигане на търсеното внушение. Малкото фонтанче ще радва и освежава с ромона на водата.

Градски фермери

Отглеждането на зеленчуци или поне подправки на балконите не е балканска приумица: това е едно от много модерните хобита на сингапурците, които не разполагат с много земя за селско стопанство. Те използват балконите си, терасите на офисите и всяко свободно място, за да се проявят. Трябва им само повечко слънце и желание да си изцапат ръцете с пръст. Те отглеждат и популярни, и не толкова растения: като ядлив кактус, тайландски босилек, лимонена трева, всякакви люти чушлета, розмарин, а в по-дълбоки саксии – и листа от сладки картофи, марули, листно зеле (кейл). При цената на връзка подправки, различна от магданоз и копър, по нашенските пазари не е лошо да заимстваме идеята и да уволним половината мушката от терасата.

КОГАТО РАЗМЕРЪТ НА БАЛКОНА Е МИНИАТЮРЕН, могат да се пробват всякакви хитроумни решения за търсените от нас функционалности: поставка за чаши и лаптоп, импровизирана скаричка, окачване за саксии с билки и цветя. Сгъваемите столчета и маси са идеалният вариант за минибалкона, защото лесно се прибират при лошо време и не заемат много място вътре през зимата.

За запалените градинари: великолепно оживление на балкона

Направете цветна композиция в някое ъгълче на своята открита тераса. Комбинирайте един с друг три основни цвята – розово, бяло и синьо. Използвайте гипсофила или мишорка (Gypsophila), карамфили (Dianthus), пача трева (Polygonum), рози (Rosa) и великденче (Veronica), съветват от gradinata.bg.

Купете си момината сълза (Convallaria Majalis) в саксия. Ако я поставите в прохладно помещение, вие ще можете още дълго време да се наслаждавате на нежния аромат. По-късно я пресадете в открита и най-добре в карбонатна почва: някъде на сенчесто място, например под дърво или храст. Внимание: листата, цветовете и появяващите се след това плодове-топчета, които имат първо зелен цвят, а след това стават червени, са отровни.

През зимата стаята е била украсявана от вечнозелената азалия (Azalea), а когато пролетта е дошла, в разкошни одежди са се облекли листопадните азалии или рододендроните. Интересното е, че в декоративното градинарство саксиените рододендрони се наричат азалии, въпреки че ботаниците използват това название за обозначаването само на една секция от този род. Начало на европейската саксиена култура, която се разпространява под името „индийска азалия“, е дал индийският рододендрон, родом от планините на Япония. За балкони и тераси идеално подхождат миниатюрните или компактните форми. Те се садят в кисел хранителен субстрат (рН 4-4,5). На пазара има готови субстрати за рододендрони. Днес има сортове, които растат добре и в обикновен субстрат за градински растения. Ако не садите в саксията с рододендрона други почвопокривни растения, то повърхността на субстрата трябва да се мулчира.

Дори и в малки съдове – декоративни вази, цветни саксии и сандъчета, можете да си направите превъзходна композиция от различни растения, в това число и луковични. Като правило, засаждайте луковичните през есента и когато са готови за цъфтеж през пролетта, можете да ги пресадите в собствени саксии. Пространството между саксиите се засипва с керамзит или чакъл, а повърхността с декоративен материал, например мъх, който задържа влагата в субстрата. При пренасянето на растенията от отделните саксии в общия съд се старайте да съхраните корените заедно с пръстта на тях, за да не се повредят.

Идея: В дървено балконско сандъче, боядисано в жълто-зелен цвят, комбинирайте лалета, бръшлян и дребноцветни нарциси. Особена изисканост придават на композицията декоративните топки, боядисани като неузрял лимон, и възглавничките от мъх. 

Ако растенията ви са станали много големи и не се събират в стаята, а и са загубили форма, клонките си пречат да растат нормално и стеблата и клоните са се оголили, заемете се с резитба. Освен другите функции тя играе и подмладяваща роля, тъй като след това остават много резници. При подмладяването на дървото клонките се скъсяват до 2/3 от дължината си, като се оставят по 2-3 пъпки. Колкото е по-интензивна резитбата, толкова по-активно ще растат клонките. Изрязват се растящите филизи, които са прекалено гъсто или криво или по посока навътре в короната. За активно хранене прищипете краищата на клонките. Това се прави преди всичко при бавнорастящите, млади растения. Когато след резитбата се появят филизи, растенията обезателно се подхранват, препоръчват специалистите от gradinata.bg.

Здравите саксиени растения като зокум, дафиновото дърво и др., които зимуват в прохладни помещения, през май вече трябва да са изнесени на балкона, откритата тераса или в градината. Ако са се намирали в помещение с температура, по-висока от 5 градуса, подобни закалки ще трябва да правите едва към средата-края на май.

За да избегнете изгарянията, не излагайте на директно слънце вечнозелените растения, а също така и растенията, чиито листа се разпукват. Трябва постепенно да ги приучавате към слънцето, като ги поставите в продължение на 10-14 дни на полусянка или пък засенчени.


Какво четем:

🔴 Brexit ли? А кой ще вади моркови, ще сади тикви?

🔴 Дискриминиран исторически доклад за траките и българите

🔴 София - между първата електрическа крушка и първия автомобил

Източник: Животът днес



Коментари



горе