Силвия Калоянова спечели национална награда за илюстратор на детска книга



НАЦИОНАЛНАТА НАГРАДА ЗА ИЛЮСТРАТОР НА ДЕТСКА КНИГА „КОНСТАНТИН КОНСТАНТИНОВ” СПЕЧЕЛИ ТЪРНОВКАТА СИЛВИЯ КАЛОЯНОВА. Тя получи диплом, парична премия и статуетка на бухал, стъпил върху книга, по време на XVIII фестивал на детската книга, който се е провел малко преди 24 май. Така Силвия Калоянова стана първият художник от старата столица, носител на престижното отличие. Наградата й е присъдена за книгата „Принц Храбър и небесното кралство”, по която е работил изключително търновски екип. Автор на книжката, която е част от трилогия, е Диляна Крусева, издател – издателство „Слово”.

„От текста започва цялото пътешествие за мен. Трябва да прочета няколко пъти историята, за да я осмисля и да извадя най-важните моменти – тези, които ще ми помогнат да разбера героите и да ги направя типажи. Това е всъщност особеното и трудното в моята работа. Когато съм готова с типажите, вече мога да рисувам героите в различните епизоди от историята, да ги пренасям от книга в книга, когато е минало време, да ги нарисувам малко по-пораснали, но трябва да са еднакви”, разказва Силвия. Тя започва работата си с рисуване на скици. В тях прави варианти на героите в книгата, измисля дрехите, които трябва да са каквито са били в детството на автора, дори цветовете са важни, материите, кройките. „Понякога ходя в парка, за да наблюдавам как са облечени малчуганите, снимам ги, за да са ми достоверни рисунките”, усмихва се Силвия.

Ако в книгата има вълшебници, магьосници, вещици, чудовища… да им измисли странната среда, атрибутите, с които те правят своите вълшебства или пакости, наметала, корони, въобще символите, характерни за тях. „Много често правя макет на книгата. Той ми е нужен, за да наместя текста в илюстрациите. Аз не ползвам компютър, когато работя. Пренасям скицата на паос, нарязвам целия текст на парченца и започвам да лепя. Налепям върху илюстрацията точно толкова, колкото ми е нужно за илюстрацията и точно тази част от него, която си пасва с картината”, разказва Силвия. След това увеличава рисунките, после ги пренася върху картон, което ще рече, че ги рисува отново и отново. Наслагва цвят. От тук насетне илюстрациите трябва да бъдат заснети, за да влязат в компютъра и там също да се напаснат с текста.

ОКОЛО 7 – 8 МЕСЕЦА ОТНЕМА ЦЕЛИЯТ ПРОЦЕС ПО ИЗРАБОТВАНЕТО НА ИЛЮСТРАЦИИТЕ. Когато поела предизвикателството да нарисува принца и неговото небесно кралство, Силвия Калоянова получила цялото доверие на авторката Диляна Крусева. „Тя ми каза, че иска да види как аз виждам героите. Затова не ми даде никакви указания, не ме ограничи във форми или образи”, обяснява Силвия. Когато първите скици се появили и тя показала работата си на авторката, двете вече знаели, че децата ще се влюбят в принца. И така станало още с първия том „Малките магьосници от О – III”. Сега им предстои да пуснат на пазара и третия том с неговите приключения.

„Детска мечта ми е да рисувам илюстрации. Когато бях малка, обичах да чета, да пиша и да рисувам и си представях, че работя нещо, което свързва всички тези мои любови. Още обичам да чета, да пиша и да рисувам, само дето не съм прописала”, усмихва се художничката. Силвия е завършила графика във Факултета по изобразително изкуство на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Когато се дипломирала, започнала да работи като учител по рисуване. И точно там, в училище, колежка я поканила да нарисува илюстрации по нейна приказка. След това двете тръгнали да търсят издателство, което да се влюби в приказката и в рисунките. Приказката останала неиздадена, но издателите харесали илюстрациите много и веднага поканили Силвия да рисува.

Тя започнала първо с илюстрации за учебници, което си било тежък физически труд, защото трябвало да рисува десетки картини за отрицателно време. След това станала част от екипа на търновското издателство „Слово” и така се появила цялата поредица за детските градини „Моливко”.

„Да рисуваш за деца, си е предизвикателство и истинско пътешествие. Аз продължавам да се уча с всяка нова книга. Пренастройвам се, търся верните образи. Едно е да правя илюстрации за малките, тогава се опитвам да си представя героите в най-милия им вариант, иначе няма как да стигна да сърцето на децата. Друго е, когато става дума за тийнейджъри”, казва Силвия, която е автор на илюстрациите на една от най-популярните тийнкнижки – „Как да оцелееш в училище”. Когато поела работата, й казали, че трябва да намери по-изкривени образи, да нарисува по-брутални сцени, с чудовища. И тя се заровила в интернет, за да види как изглеждат пънкарите, скинарите, зубърите, готините…

„Когато рисува илюстрации, художникът би трябвало да потушава своето его. Рисуването за книга не е като да рисуваш за изложбата си. Ако правиш картини за изложба, можеш да бъдеш себе си и толкова експериментален, колкото ти стиска да бъдеш. За книгите обаче трябва да се поставиш на мястото на читателите. А когато става дума за деца, това пък е друга вселена, трябва да си конкретен чак до буквализъм”, допълва художничката.

Тя е илюстрирала стихосбирката на Пламен Колев, търновец, който живее в Испания. За него създала дори шрифт за корицата. Любимата й работа обаче си остава за книгата на Валентин Тузсузов „Ватан”. Той е самоук художник, който решил да разкаже личната си история в проза и в стихове. Двамата се запознали случайно, докато той си купувал нейни картини. И станали екип за книгата, която носи името на Йовковия герой от разказа „Ески Арап”. „Докато четох, за да се подготвя за илюстрациите, разбрах, че ватан е тайната на вътрешното мълчание на духа, древен език, езикът, на който говорят делфините.

Когато не прави илюстрации, Силвия създава аксесоари за детски стаи – огледала, часовници, магнити, нанизи, всякакви сувенири. Работи в ателието си до Царевец заедно с екип от млади художници – Красимира Милева, Десислава Ганева, Емилия Богданова и, разбира се, дъщеря й Ваяна Калоянова. С всички тях работи и по илюстрациите за детски книжки.

Сашка АЛЕКСАНДРОВА


Какво четем:

🔴 9 въпроса, на които само умните хора могат да отговорят

🔴 Миряни се молят пред мощи на светец

🔴 Тангра се завръща на сцената

Източник: Борба.БГ



Коментари



горе