9 доказателства, че четенето ни прави по-здрави и по-добри
Редица изследвания, правени през годините, доказват многобройните ползи от четенето. То тренира концентрацията, изостря мирогледа и в същото време е фантастична
гимнастика за мозъка.
Вижте 9 неоспорими доказателства, че книгите ни правят не само по-интелигентни, добри и пълноценни, но и по-здрави и по-устойчиви в стресови ситуации.
Четенето помага в борбата с безсънието
Четенето е един от най-ефективните начини да успокоим съзнанието си и да го подготвим за сън. Опитайте да почетете преди лягане в слабо осветено помещение, само след няколко минути мозъкът ви ще осъзнае, че вече е време за почивка.
Четенето значително понижава нивата на стреса
Резултати от няколко изследвания показват, че нивата на стрес намаляват само след шест минути четене. Четенето е много по-ефективен начин за преборване на стреса дори от разходката и слушането на музика.
Четенето ни прави много по-съпричастни към хората около нас
Експерименти показват, че хора, които четат художествена литература, се чувстват емоционално свързани с историята и проявяват силна съпричастност в реалния живот.
Четенето подобрява мозъчната дейност
Учени от Университета Емори доказаха със серия експерименти, че с всяка прочетена книга ставаме по-умни. Само няколко дни след приключване на книгата мозъкът ни демонстрира значителни позитивни промени. Учените твърдят, че четенето повишава броя на невронните връзки в мозъка.
Четенето помага в борбата с депресията
Според психолози хората, които четат книги за самопомощ, даващи конкретни препоръки за справяне с депресивните периоди и промените в настроението, са със значително по-ниски нива на депресия в сравнение с пациентите, подлагани на класически терапии.
Четенето подобрява мисловните способности и паметта
Четенето е перфектна гимнастика за мозъка - то забавя стареенето на мозъка, поддържа мисловната дейност и тренира паметта.
Четенето понижава риска от развитие на Алцхаймер
По данни на Националната академия на науките, хората, които обичат да решават кръстословици и да четат, са с много по-нисък риск от Алцхаймер. Мозъкът, подобно на останалите органи, също се нуждае от активност, затова – тренирайте го редовно!
Четенето на глас подобрява взаимоотношенията с децата ни
Съветът на психолозите е да отделяме време за четене с децата си. Това сближава много повече от всяко друго занимание, защото ни дава възможност да си представяме, съпреживяваме и обсъждаме нещо заедно.
Четенето ни вдъхновява да направим света много по-добро място
Хората, които четат, са много по-склонни да участват в благотворителни кампании, да помагат и да се борят срещу несправедливостите.
Какво четем:
🔴 10 храни, които причиняват подуване на корема🔴 Имате голяма бенка някъде по тялото си? А знаете ли какво значи? Разберете сега
🔴 Ексклузивно! От наркотиците и корупцията до земеделието и бога (ВИДЕО)
Източник: Фрамар
Коментари
