Левски - в Чикаго и по света



Като погледнах едно писание за Апостола, което съм съчинявал за един от първите новогодишни броеве на „България Сега”, още по-точно - 30 януари 2014 година, видях с голямо удоволствие, че резултатите от едни мои старания тогава трябва да претърпят сериозна корекция. Нямат нищо общо с истината сега. Просто не са верни...

Става дума за това колко скъпи за нас места, посветени на Великия Българин Васил Левски, съществуват в България и по света.

Тогава, според  различни източници, имаше от 150 до 170  барелефа, скулптори и паметници на Васил Левски. 20 от тях са извън пределите на България:   
1. В Молдова е имало  3 паметника
2. В Румъния, Сърбия, Украйна и Аржентина - по 2 паметника
3. В САЩ, Канада, Куба, Япония,  Франция, Белгия, Гърция, Кипър, Македония  -  по 1.

На 24 май 2015 година, петнайсетина месеца след това, положението е друго.
Първият ред в класацията изглежда доста по-приятно:

В САЩ и Молдова има по 3 паметника на Апостола!

А общо по света паметниците за Васил Левски вече са 22.

И заслугите са изцяло на българите от Чикаго и...  от България.

На 22 декември 2014 година в двора на Българската Православна Църква „Света София” бе издигнат Барелеф-Паметник на Апостола.

На 24 май 2015 година пред Българската Православна Църква „Свети Иван Рилски - Чудотворец” бе осветен бронзовият бюст-паметник на Васил Левски.

Това са две исторически събития за Българския град в Америка - Чикаго и може би така поднесената класация е малко неуместна... Вероятно е последица на една неизлечима професионална деформация у един прекалено много препускал из спортните поля вестникар - от селски спартакиади до световни първенства и олимпиади, но драго ще ми бъде ако и друг се зарадва, че в Чикаго вече сме първи и в още нещо - по двата паметника на Апостола на Свободата!  Да, няма друг град по света с две паметни светини за Левски!

От няколко години в Чикаго се  говори, а в последно време се води и проучвателната и подготвителна работа за осъществяването на един достоен за историята ни проект - Мемориален комплекс с бюстове и фигури на онези велики българи, които са създавали тази наша история. И тези два спонтанни изблика на българския дух и патриотизъм са  свидетелство, че такъв един именно български къс свята земя в мегаполиса Чикаго е както и силно желан, така и вече набрал скорост във времето - да стане ново достояние на Българската общност в Чикаго.

Главната фигура от епопеята, в която може да се опише историята на издигнатия  в прослава на Васил Левски паметник на връх 24 май, е Милчо Томов, чиято дейност и професия са свързани със строителството и, разбира се, членовете на основаната от него фондация „Ние, българите по света”. Томов сподели, че е избрал Чикаго за място на паметника „защото е най-големият „български град”  извън границите на България”,  а Левски е и най-близкият до сърцето му герой - заради неговото дело, морална чистота и още защото самият Милчо Томов е потомък на един от съратниците на Апостола - Петър Аладжатна от Габрово. 

Първата част от действието се развива в Поморие и други черноморски места на България, където младите скулптори Христо Георгиев от Поморие и Милен Каменов от Враца ваят бюста на Апостола. Следва втората част - пътят на бронзовия  бюст през Атлантическия океан... И не по-лесното „преодоляване”, по-точно казано - „съобразяване”, с архитектурните правила на Чикаго, с разните лицензии и позволителни... Защото по нашите места и комин да си правиш или поправиш - трябват раз-ре-ши-тел-ни... Решително се оказа святото присъствие на двете български църкви в Чикаго, на чиято земя  се поставят паметниците. Ако ги нямаше - като нищо търсенето на къс земя за паметниците можеше да се проточи до следващото слънчево затъмнение. За парите да не говорим...

Победоносната сила се оказаха българските сърца в Чикаго. Мнозина дадоха кой каквото и колкото може за делото свещено. Българските футболни клубове в Чикаго, организационно сплотени от един много енергичен млад колега - спортен репортер,  българските рокери, мощни и неудържими като своите железни коне, учителите и директорката на училище, която под дъждовното небе садеше цветята около паметника, а  през слънчевите дни търсеше американски архитекти, които да „прокарат” разрешителните процеси  в обозримо време и пр.и пр.

Няколко часа при откриването паметникът бе обиколен от мало и голямо  из чикагската ни общност. Много ученици и учители, трок-драйвъри, дошли с целите си семейства, строители и финансисти, адвокати, лекари, „кеаргивъри”, художници и финансисти и много, много спортисти! Да, Левски е на всички българи! Присъстваха и двама свещеници - отец Валентин и дошлият специално от Лос Анджелис отец Никола - нека не забравяме, че Левски е възпитан и в лоното на Църквата - той е и Дякон Васил...

Изказаха се и прочетоха много приветствия.  
- Издигането на паметник на Васил Левски в Чикаго е вдъхновяващо, много значимо, събитие за Българската общност - предавам  думите на Генералния консул на Република България Симеон Стоилов, който  в деня на тържеството беше в Охайо, по традиция спазващ обещанието си да присъства на значими български празници и при специални обстоятелства и при българските общности в някой от 14-те щата  в чикагския консулски район.  В Охайо на този ден българите имаха специален сбор, правеха и решителна стъпка за създаване на българско училище и своя Българо-Американска Асоциация...
- Личността, делото и заветите на Апостола на Свободата, - каза още г-н Симеон Стоилов - са най-добрата спойка, обединител сред българите навсякъде по света. За Чикаго това е изключително събитие. Събитие - символ, и това е символът на перспективното развитие на българската общност. Създадено е ново средище и център  за многолюдната българска диаспора. То е и първата стъпка към реализирането и на плана за Мемориален парк. Левски, този  свещен образ от нашата история, който ще бъде постоянно пред погледите на българските деца, много от тях  и родени  в Чикаго, ще стане едно значимо докосване до наследството  от Апостола и България, донесено от техните родители.

И накрая... Вижте, който /която/ желае и има навика да размишлява по дадени факти - къде и колко са по днешно време светите символи, посветени на Васил  Левски от българите по света...

Паметниците, посветени на Васил Левски, по света:

1. Чикаго, в двора на Българската Православна Църква „Света София” - барелеф-паметник
2. Чикаго, пред Българската Православна Църква „Свети Иван Рилски - Чудотворец” - бронзов бюст-паметник
3. Вашингтон, пред Посолството на Република България - бюст-паметник
4. Село Еникьой, Южна Добруджа, където Левски е бил учител - барелеф
5. Турну Магурели -  до градския хотел - барелеф
6. Кишинев, столицата на Молдова, в Българския лицей - барелеф
7. Село Паркани, Молдова, бюст-паметник
8. Село Твърдица - Молдова - барелеф
9. Белград - в парка Ташмайдан - барелеф
10. Босилеград, Сърбия, - бюст-паметник в центъра на града
11. Одеса, Украйна, бюст паметник в  Българския културен център
12. Бердянск, град в Украйна - бюст-паметник
13. Белграно, Аржентина - бюст-паметник
14. Лас Бренас, Аржентина - бюст-паметник
15. Торонто , Генерално консулство на Р. България - барелеф
16. Сиенфуегос, Куба, пред  завод „Васил Левски” - бюст-паметник
17. Токио, Посолство на Р. България - барелеф
18. Париж, Посолство на Р. България - барелеф
19. Брюксел, Консулство на Р. Българоия - барелеф
20 Солун, Ген.консулство на Р. България - бюст-паметник
21. Никозия, Кипър, Посолство на Р.България  - барелеф
22. Скопие, Посолство на Р. България - барелеф

Климент Величков
В. „България Сега”, Чикаго
Илюстрацията от освещаването на
паметника на Левски в Чикаго е на
Eurochicago.com


Какво четем:

🔴 Майката на абитуриента, който я избра за дама: Чувствам се горда, че бях поканена!

🔴 Не музей, а храм да бъде Голямата базилика в Плиска

🔴 Кама сутра по нашенски!

Източник: България сега



Коментари



горе