Десетте любими книги на българските деца



Десетте любими книги на българските деца

Празникът на детето е в разгара си, а малчугани от цялата страна се радват на редица забавления, организирани в родните им градове. Много деца ще получат и подаръци днес, а една от любимите изненади на най-малките са книгите. Ако все още се чудите коя да бъде книгата, която да вземете на вашето дете, си припомните вечните класики, любими на българските деца.

10. “Карлсон, който живее на покрива“, Астрид Линдгрен
Астрид Линдгрен е автор на “Карлсон, който живее на покрива“. Книгата е издадена през 1955 г. и има две продължения: “Карлсон от покрива отново лети“ (1962) и “Ето го пак Карлсон от покрива“ (1968).

9. “Патиланско царство“, Ран Босилек
Всички помним забавните приключения на прочутите патиланци и баба Цоцолана. През 1980 г. книгата на Ран Босилек е екранизирана за малкия екран в 20 серии.

8. “Приключенията на Том Сойер“, Марк Твен
Марк Твен е литературният псевдоним на американския писател и журналист Самюъл Лангхорн Клемънс, който е най-популярен със своя роман “Приключенията на Том Сойер“. Неговото продължение пък – “Приключенията на Хъкълбери Фин“ се определя като един от великите американски романи.

7. “Алиса в страната на чудесата“, Луис Карол
“Алиса в страната на чудесата“ е роман написан от английският белетрист Чарлз Латуидж Доджсън, който го издава под псевдонима Луис Карол през 1865 г. Произведението има безброй театрални, филмови и телевизионни адаптации, като първата му екранизация е ням филм, създаден през 1903 година. Продължението на книгата е романът “Алиса в Огледалния свят“, който излиза през 1871 година.

6. “Без дом“, Ектор Мало
Оригиналното заглавие на романа “Без дом“ от френският писател Ектор Мало е “Sans Famille“. Написан е през 1878 г. За тези, които са го позабравили в него се разказва за историята на малкия Реми, който е продаден на странстващия артист Виталис и обикаля Франция с трупата му. Книгата е екранизирана няколко пъти.

5. “Ян Бибиян“, Елин Пелин
“Ян Бибиян“ на Елин Пелин е първият български фантастичен роман за деца. Състои се от две части – “Ян Бибиян. Невероятни приключения на едно хлапе“ и “Ян Бибиян на Луната“. За първи път романът е публикуван под формата на подлистници към вестника за деца и юноши “Пътека“. Първото самостоятелно издание на “Ян Бибиян. Невероятни приключения на едно хлапе“ е направено през 1933 г. от издателство “Хемус“.

4. “Хари Потър“, Дж. К. Роулинг
Джоан Роулинг започва да пише за Хари Потър произведение под формата на кратък разказ, но по-късно идеята се разгръща в поредица, запланувана да съдържа седем книги. Първата е пусната за продажба на 30 юли 1997 година и в последствие поредицата придобива огромна популярност по целия свят, събира значителни приходи и получава високи критически оценки. Седемте книги са преведени на над 67 езика, което превръща Джоан Роулинг в един от най-широко превежданите автори в историята на литературата.

3. “Мечо Пух“, А. А. Милн
“Мечо Пух“ е една от най-популярните книги за деца, въпреки че според авторът и, Алан Милн, произведението му не е предназначено толкова за малчугани, колкото за детето във всеки възрастен. “Мечо Пух“ е първата от поредицата истории за плюшеното мече, Кристофър Робин и техните приятели от Голямата гора. Издадена е за първи път през 1926 г. и преведена на повече от 25 езика.

2."Пипи Дългото чорапче", Астрид Линдгрен

“Пипи Дългото чорапче“ е първата публикувана книга на Астрид Линдгрен, която и донася голяма популярност. Писателката създава историята през 1941 г. През 1944 година изпраща ръкописа на издателство „Бониер“, които го отхвърлят. Издателство „Рабен & Сьогрен“ обаче го приемат и през 1945 г. излиза първата книга – „Пипи Дългото чорапче“. На български език книгата е издадена през 1968 г. и претърпява множество издания. През 2011 г. печели в инициативата на БНТ “Малкото голямо четене“.

1. "Малкият принц", Антоан дьо Сент-Екзюпери

“Малкият принц“ е най-популярното произведение на Антоан дьо Сент-Екзюпери, публикуван за първи път през 1943 г. Книгата е писана по лични преживявания на летеца-писател и е илюстрирана с негови рисунки, които са включени в повечето издания. Като форма и жанр произведението няма аналог в световната литература. Тя е поетичен и философски разказ под привидното впечатление на приказка за деца, но в същото време съдържа дълбоки и идеалистични мисли за живота, любовта и смъртта. “Малкият принц“ е преведен на 180 езика.


Какво четем:

🔴 Хиляди плакаха за избитите 200 тракийски деца край Ивайловград (СНИМКИ)

🔴 ВНИМАНИЕ! Забраняват газовите уредби в колите!

🔴 Пчелният прашец - еликсирът на живота

Източник: Кмета



Коментари



горе