Столетникът дядо Михал по-щедър и от Вежди




Дядо Михал Даскалов от Септември навърши достолепните 101 години. Той е роден през горещия 15 юли на далечната 1915 година. Надживял войни и исторически епохи, възрастният мъж е изключително интересен събеседник. От него човек винаги може да научи много - за разрушената кула на града, за войната, за бита и поминъка през миналия век. В живите очи на стареца се чете мъдростта на годините, а по лицето му са запечатани радостите и несгодите на живота, разказват младежите от сдружение "Загорово", които посетиха столетника на рождения му ден, пише Пазарджишка Марица.

На младини дядо Михал бил дърводелец. Хвали се, че през живота си е построил много къщи. Всичко в дома му е направено с двете му ръце. Учил в селското училище до 3. клас. Искал да продължи образованието си, но баща му не разрешил. Предпочел да го прати чирак при местен дърводелец, за да има занаят.

Тези, които го познават, казват, че дядото има забележителна за възрастта си памет. Помни поименно кметовете на Септември от 1944 година насам. На миналогодишния си рожден ден пък проговорил на френски език. Бил го усвоил в училище и за толкова години помнел почти всичко.

Дядо Михал притежава стотици книги, които събира от ученик. Обича ги като родни деца и се грижи за тях с огромно старание. Не ги съхранява в библиотека или на рафт, подредени в редица, ами прилежно си ги подрежда по шкафове, та да не са на директна слънчева светлина и да се повредят, разказва председателката на "Загорово" Иванка Кърджийска.

Когато разбира, че библиотеката в Мененкьово е изгоряла до основи и целият книжен фонд е загубен, дядото решава да дари 131 заглавия от личната си колекция. Така до момента той става най-големият дарител на библиотеката след пожара. Дава повече книги дори и от ръководеното от Вежди Рашидов Министерство на културата.

Столетникът е живата история на Септември. Освен че е преживял събития на повече от век, е успял да ги запише подробно в личен дневник, който пази и до днес. На неговите страници могат да бъдат намерени данни за всичко случило се в страната от 1978 година насам. Освен за значими факти от историята, дядо Михал пише и за живота си. Подредено по дати може да се види кога е ходил до магазина за хляб, кога е пръскал градината срещу вредни насекоми, кога е пътувал и кои места е посетил. Всичко е надлежно описано в отделни графи.

Това е огромен труд. Не можах да повярвам, като го видях с очите си. Информацията е подкрепена на места и със снимки. Дневникът е богатство, което заслужава да бъде преснимано и разпространено, разказва Борислав Малешков от сдружението.

Освен тетрадка, дядо Михал има и автобиография. Написал я преди няколко години, но незнайно как изчезнала.Там събрал описания на много свои преживявания и лични спомени.

Любим момент от детството му била играта при вече разрушената кула в Септември - едновремешен архитектурен паметник, премахнат през 30-те години, построен в миналото от бей. Когато бил малък, ходил с приятелчета до мястото и там прекарал едни от най-безгрижните си моменти. Спомня си как след разрушаването хората от Септември ходили до останките и отмъквали строителни материали, за да си построят къщите.

До преди 2 години карал колелото си без грам да се притеснява от понатрупаните годинки. Бил в отлично здраве и сигурен, че движението го крепи. Миналата зима обаче паднал и повече не се качил на велосипеда си. Оздравял сравнително бързо под грижите на най-близките си, но инцидентът оставил следи у възрастния човек.

До миналата година помнеше като младо момче. Ставайки на 101 обаче се усеща, че паметта започва да му изневерява. Изморява се от много хора наоколо и има нужда от постоянни грижи, разказва Малешков.

Дядо Михал посрещнал гостите си от "Загорово" много топло. Признал, че за него компанията е най-големият подарък. От Сдружението му занесли торта и му дали пари, които да изхарчи за каквото има нужда.


Какво четем:

🔴 Живописният Черепишки манастир

🔴 От 1 октомври влизаме в болница само с пръстов отпечатък

🔴 Докога ще плащам водата и тока на циганите

Източник: marica



Коментари



горе