Това е зарзаватът, който има повече Витамин C от цитрусите
Сладкият пипер има невероятно полезни свойства и затова трябва целогодишно да
присъства на трапезата ни. По съдържание на витамин червеният и жълтият пипер превъзхожда лимоните и касиса. Най-много аскорбинова киселина се съдържа около стъблото, т.е тази част,
която отрязваме при използване за консумация, пише gotvach.bg.Най-много витамин C съдържат есенните узрели чушки. В пипера аскорбиновата киселина
е в съчетание с витамин Р (рутин), а това съчетание спомага за укрепване на кръвоносните съдове и намалява пропускливостта на стените им.
В пипера се съдържа повече витамин А, отколкото в морковите: ежедневното консумиране на 40 г пипер стимулира растежа на косата, подобрява зрението, кожата и лигавиците.
Сладкият пипер е богат на витамин B1, B2, B6, и РР, затова хората, страдащи от депресия, диабет, отоци, дерматит, както и загубата на памет, загуба на сила и ред др. задължително трябва да включат в менюто си този зеленчук.
Консумацията на лютивите чушки пък спомага за нормализиране на мозъчното кръвообращение, предотвратява развитието на атеросклероза и подобрява състоянието прибронхиална астма, кашлица, възпалено гърло, грип. Благодарение на високото съдържание на калий, минерални соли, натрий, както и на микро- и макроелементи (желязо, цинк, йод, калций) пиперът е задължителен при анемия, понижен имунитет, ранна загуба на косата.
Ако имате високо кръвно - не ги яжте. Противопоказен е при хора с нарушения на сърдечния ритъм, язва на стомаха, за страдащите от гастрит, колит, заболявания на черния дроб,епилепсия.
Какво четем:
🔴 Къде сбъркахме? Защо руската бабуля идва с трите си внучета у нас на море, а баба Дона яде бой до спукване от ръжевоконарски роми🔴 Самодивско пръскало - Евгени Динев
🔴 За първи път в света: български лекари излекуваха хепатит С при рак на черния дроб
Източник: Блиц
Коментари
