Красивите язовири на България
Язовир Искър е най-големият по площ и обем язовир в България. Според историческия обзор на
компания „Софийска вода“ нуждата за построяване на язовир на река Искър е определена
още 1900 г.
В началото на 1948 г. започва работата по проектите за второто ниво на каскада „Искър“. Бившият кмет на София инж. Иван Иванов, осъден на смърт от народния съд, е помилван на доживотен затвор в замяна за проектирането на язовир Искър. Той проектира язовира под милиционерско наблюдение. На 6 септември 1954 г. хидровъзелът е официално открит.

Доспат е язовир на река Доспат в Западните Родопи. Разположен на 18,3 км² на 1200 м надм. височина и е сред най-големите по площ и обем в България. В него може да се лови шаран, пъстърва, кефал, костур, червеноперка и каракуда.
Наводнените от язовира територии преди са представлявали плодородна долина, в която се сеели житни култури. Построяването на язовира и наводняването на долината довело до евакуиране на селата разположени около язовира.

Язовир Батак се намира на около 1100 м надморска височина в Западните Родопи, област Пазарджик. Изграден е на река Мътница и отстои на 4 км от Батак и на 12 км от Велинград. Площта му е 22 км², а обемът - 309 млн.куб.м. Язовир Батак е завирен през 1959 г. на мястото на Баташкото блато. Дължината му е около 9 км, а дълбочината – 34 м.
Това е предпочитано място за почивка на планина, сред спокойствие и уют, с възможност за целогодишен риболов. На западния бряг на язовира се намира планинският курорт Цигов чарк, а на другия бряг летовище Дъното.

Въча е язовир в Южна България, в района на Родопите, по поречието на р. Въча и е част от каскадата Доспат-Въча. Осигурява част от питейната вода за Пловдив и се използва за напояване на Пловдивското поле. Язовирът притежава най-високата язовирна стена в България - 144,5 м.
В язовир Въча вирее голямо разнообразие от риба - бял амур, платика, бяла риба, бабушка, каракуда, кефал, костур, скобар, сом, уклей, слънчева риба, шаран, червеноперка и щука. Около язовира се намират част от Родопите с красива природа.

Със своите 36 километра, язовир Ивайловград е най-дългият язовир в страната. Язовирната стена е в коритото на р. Арда в община Ивайловград, но басейнът на язовира е голям и се простира също на територията на общините Маджарово, Любимец и Крумовград. Построен е през 1964 г. и има 64 км брегова ивица. Водите на язовира са дом на много видове риба - сом, шаран, бяла риба, костур, кефал, червеноперка, уклей и други. Тук има условия за практикуване на водни спортове – ежегодно в началото на месец юни тук е финалът на Републиканската регата по кану-каяк.

Обиколката на язовир Тича е над 100 км – най-голямата язовирна обиколка в България. В язовира могат да се ловят платика, шаран, сом, каракуда, червеноперка, кефал и бяла риба.
Най-близкият град е Велики Преслав, който е на по-малко от 10 км от преливната стена на язовира. При създаването на язовира под нивото на водите му остават селата и землищата на Виница и Староселка, а жителите им са изселени. При разкопки на могила край язовира е открита уникална каменна крепостна стена с три кули от V хилядолетие преди Христа.

Студен кладенец е язовир разположен по средното течение на река Арда. Със своите 27 км² площ, той е втори по големина в България.
Тук разнообразието от риба е много голямо. Язовирът е най-живописният в Родопите. Под стената на язовира има ествествен каньон, наречен „Шейтана“ и е единственото подобно природно творение на Балканския полуостров. Над северния бряг на язовира се извисява връх Юмрука, който в древността е бил опасан с 800 метрова стена, основите на която личат и днес. В централната част на язовира има остров, на който са заселени елени и муфлони.

Язовир Йовковци се намира под село Вълчовци, западно от град Елена. Построен е преди около 20 години на река Веселина. Разположен почти изцяло на територията на община Елена, водоснабдява градовете Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Стражица, Златарица, Елена, Габрово и Дряново. Територия от 223 хил. дка около язовира са обявени за хигиенно–защитена зона.
Във водите му плуват шаран, толстолоб, бяла риба и др. Изградена е много добра туристическа база. Мястото е подходящо за почивки близо до природата и практикуване на водни моторни спортове.

Язовир Жребчево се намира в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец. Кръстен е на потопеното под него през 1965 година село Жребчево (Атлари).
Разположен на 25 км² площ, Жребчево е четвъртият по обем язовир в България, след Мандра, Искър и Студен кладенец. Язовирът има много ръкави с удобни за риболов места.

Язовир Копринка е изключително привлекателно място за жителите и гостите на Казанлък. Язовирът, чието старо име е Георги Димитров, се намира на 390 м надморска височина само на 7 км западно от града. Разположен е по поречието на река Тунджа в Долината на розите. Представлява голямо хидро-техническо съоръжение с площ 8,4 кв. Км. Водният му обем е 140 млн. кубични метра. Има множество речни ръкави и заливи.
При строителството на язовир „Копринка“ е разкопан и изцяло проучен тракийският град Севтополис.


Какво четем:
🔴 Село🔴 Легендата за София, която малко хора знаят
🔴 Кметица спаси тежко контузен щъркел в Дупнишко
Източник: УЧИТЕЛИ
Коментари
