Антония, която не спира да бяга, ще вземе Ком - Емине за 6 дни



Григорова иска да постави стандарт в изминаването на 600-те км от жена

Тя се готви да е първата жена, пробягала България от край до край - между връх Ком и нос Емине. Всъщност 29-годишната Антония Григорова не спира да бяга.

Победи в ултрамаратона “Витоша 100”. През юли взе първа награда за жени в 141-километровия “Трявна ултра”, като измина трасето за 25 часа. Следващата седмица ще участва в най-дългото състезание в тази дисциплина у нас - 160 км из Родопите и през връх Персенк. А през септември я чакат 150 км из скалистите баири на Пирин с най-голямата денивелация до момента - 9000 метра. 

Всичко това обаче е просто тренировка за нея. Защото Антония се готви за най-голямото си изпитание - да пробяга трасето Ком - Емине за 6 дни и така да постави стандарт в изминаването на 600-километровото разстояние от жена. В момента рекордът по старопланинското било е на Кирил Николов-Дизела, който го взе миналата година за 4 дни и 13 часа. Неслучайно сега Антония е наставлявана от бившата треньорка на Дизела - Наталия Величкова, която е и идеолог на проекта.

Антония е едно от новите лица в планинските бягания и ултрамаратоните в България. Тя обаче е известна и като

бивша

национална

състезателка

по ски бягане

и двукратна участничка на олимпийски игри - във Ванкувър през 2010 г. и Сочи'2014. 

Антония спортува, откакто се помни. Няма как да е по друг начин, след като и двамата ѝ родители са спортисти - майка ѝ по спортна стрелба, а баща ѝ по колоездене. “Като израснеш в къща, пълна с купи и медали, няма как да искаш друго”, казва тя.

Родена е на 7 декември 1986 г. във Варна, но веднага след това се преместват в София, откъдето е майка ѝ. От 5 до 12 г. се занимава с плуване, след това записва спортно ориентиране, с което и до момента се занимава. През 2003 г. става и европейска шампионка по лятно ориентиране.

На 14 г. се качва за първи път на ски и макар да е доста късна възраст за състезател, решава, че това е нейното призвание. 2 г. по-късно вече е в националния отбор по ски бягане. Има шест старта за световната купа, като най-доброто ѝ класиране е 68-о място в 10-километровата дистанция.

След Сочи обаче се отказва от ските заради сина си Натаниел. “Дългите лагери и постоянните пътувания в чужбина вече ми идват в повече, а детето ми има нужда от мен”, разказва тя. Искала да замени професионалния спорт с нормален начин на живот. И така открила планинското бягане.

“Независимо какви тренировки съм правила, винаги съм искала да бягам след това. Винаги съм обичала натоварването и дългите тренировки. А и това е най-достъпното нещо, което мога да правя в София”, казва спортистката.

Първото ѝ участие в обиколката на Витоша е през 2014 г. и от него Антония пази болезнени спомени. Записала се заради брат си, който също участвал. “До финала

редувах бягане

с вървене, но

през цялото

време ревах

Спирах се на всяко поточе да изстудявам краката си, защото не си бях взела никакви обезболяващи. Но бях готова на всичко само да финиширам”, спомня си тя.

Днес е много по-издръжлива. Всеки ден бяга средно между 10 и 15 км, а веднъж седмично и над 20 км. Тренировката ѝ отнема около 2 часа, като бяга, когато има свободно време, а не по закован час.

Покрай майка си и 5-годишния Натаниел обича спорта. Той бяга, участва в състезания по ориентиране, но най обича да кара колело. Дори така се придвижва сутрин до детската градина. А като спорт, с който да се занимава по-сериозно, сам си избрал футбола.

Една от дисциплините на Adventure била плуване.


Какво четем:

🔴 Това е България преди 40 години

🔴 Хиляди богомолци в Бачковския манастир за Богородица

🔴 Честен кръст - Борис Христов на 71 г.

Източник: 24 часа



Коментари



горе