ЧЕРЕН БЪЗ
Черният бъз отдавна се смята за лечебно растение от много народи. С такива свойства се характеризират
плодовете му, макар че и други негови части се използват за направата на отвари
и настои. Официалната медицина препоръчва плодовете, а в алтернативната приложение
намират също кората, листата и цветовете на бъза.
Мъничките черни плодове са изключително богати на полезни и биологично активни вещества. В тях има органични и мастни киселини, въглехидрати, етерично масло, стероиди, антоцианини, триглицериди, въглеводороди, тритерпеноиди - органични съединения, участващи в много обменни процеси; иридоиди - силно активни устойчиви вещества, изпълняващи защитна функция в растителните организми, способни да се справят с инфекции.
Химичният състав е достатъчно сложен и зависи от мястото, на което вирее растението. В цветовете може да има гликозиди, витамин С, захари, танини; в пресните листа има каротин, в кората - холин и фитостероли, в плодовете - аминокиселини, каротиноиди и дъбилни вещества. Пресните цветове и плодове трябва да се употребяват внимателно, тъй като съдържат токсичното вещество амигдалин, способно да се превърща в циановодородна (синилна) киселина. При изсушаване на продукта, токсините се разрушават, затова изсушените листа, цветове и плодове не са опасни.
Плодовете на черния бъз се използват в кулинарията и винопроизводството. Сок от тях се добавя към виното, приготвят се сиропи и мусове, сладка; цветовете се прибавят към чайове и печива.
Традиционната медицина признава ефективността на лекарствени препарати, които съдържат плодове и цветове от черен бъз: диуретици, лактогонни средства, лекарства за лечение на стомашни проблеми.
Бъз се препоръчва на жени, оперирани от рак на млечната жлеза. Плодовете предотвратяват кислородната недостатъчност на органите и тъканите, специалисти твърдят, че това им действие и силно изразено.
Черният бъз премахва отоците, препоръчва се при простуда и грип, като понижаващо температурата средство, срещу изпотяване, отхрачващо. Отвара от корените на растението се използва при диабет, включително и при тежки форми на заболяването.
Водният екстракт от растението се характеризира с антивирусни свойства, а плодовете са в състояние да извеждат радионуклидите и солите на тежките метали от организма.
При гнойни заболявания по кожата, обриви и изгаряния се използват компреси, напоени с настой от цвят бъз; при хемороиди също се правят такива. Язвена болест на стомаха и хепатити се лекуват по-бързо, ако се приема отвара от плодовете на растението.
Обриви, изгаряния и хемороиди се повлияват добре и от листа на черен бъз, сварени в прясно мляко (с течността се правят компреси). Отвара от цветовете на растението и пресните му плодове се употребяват при подагра и ревматизъм. От младите листа и плодовете се приготвят слабителни чайове; настой от цветовете помага при фарингити, тонзилити, ангини и стоматити (гърлото и устата се изплакват). Отвара от цветовете се използва външно при кожни обриви и конюнктивити. При акне внимателно върху лицето се налага тънък слой от обвивките на плода.
Противопоказания
Плодовете на черния бъз за лечебни, но употребата им в прясно състояние крие риск от появата на повръщане, диария и дори силно натравяне при прием на големи количества. Токсични са и младите филизи, а кората и корените на растението може да предизвикат възпаление на стомашната лигавица и червата (отново при консумация на големи дози).
Черният бъз е противопоказен във всичките си видове и състояния за бременни и кърмещи жени, не трябва да се приема при улцерозен колит, при хронични чревни заболявания, незахарен диабет (среща се рядко).
Какво четем:
🔴 6 неща, които не трябва да искате от съпруга си🔴 15 невероятни неща, на които е способна пастата за зъби
🔴 Отличен съюзник срещу редица болести
Източник: Фрамар
Коментари
