Спасение от разстрел - невероятните събития на Серафим Софийски Чудотворец
За новообявения светец Серафим Софийски Чудотворец се разказват много истории.
Софиянци оставят своите молитвени писма в криптата на Руската църква в центъра
на София. Кои са чудесата, за които се твърди, че са се случили с неговото молитвено
съдействие. Спасение от разстрел е първата история, която ще ви разкажем.
Една нещастна майка неочаквано получила помощ от архиепископ Серафим, за когото нищо не знаела. Тя била учителка и живеела в Сливен със своя единствен син. През зимата на 1952 г. синът ѝ П. бил войник на южната граница. Зимата била сурова, младежът бил на пост, уморен и премръзнал, паднал в снега и заспал дълбоко. През това време нахлули диверсанти. Войниците от поделението на П. потърсили часовия, но го намерили заспал, арестували го и го изпратили на военен съд. Комунистическият съд произнесъл най-страшната присъда – смърт чрез разстрел! Нещастната майка се молела да ѝ дадат поне тялото на сина и да го погребе. Тя дошла в София и всеки ден с ужас звъняла в затвора, за да узнае изпълнена ли е присъдата.
В такова безнадеждно очакване една нощ тя задрямала. Изведнъж ѝ се явил един красив старец и казал: “Страдаща майко, ела при мен в Руската църква и аз ще ти помогна!”. Недочакала да се съмне, тя още по тъмно бързо отишла там, мислейки, че в съня си е видяла образа на някой светия, чиято икона е в църквата.
Когато огледала всички изображения и не намерила такъв образ, се върнала разочарована. Но на следващата нощ пак ѝ се явил същият старец и казал: “Ти беше в Руската църква, но не слезе при мен. Слез долу и аз ще ти помогна.”
Отново отишла в Руската църква и когато слизала надолу, в криптата, погледът ѝ изведнъж попаднал на портрета на архиепископ Серафим. Тя познала в него същия старец.
След дълга молитва, цялата в сълзи, излязла от гробницата и пред църквата срещнала стар приятел и състудент на покойния ѝ мъж. По това време той бил най-известният адвокат в София. Когато узнал за нейното нещастие, той веднага, без да губи време, отишъл с нея при главния военен прокурор.
Прокурорът веднага се свързал по телефона с тогавашния министър-председател Вълко Червенков, който се съгласил да отмени смъртната присъда, заменяйки я с доживотен затвор. А след месеци, при първата амнистия, младежът бил освободен!
Майката на П., която дотогава била атеистка, горещо повярвала в Бога.
ЧУДНИТЕ ИКОНИ НА БЪЛГАРИЯ
Иконата на Св. Богородица от Троянския манастир е вероятно най-известната икона
у нас. Легендата за нея разказва, че група молдовски монаси пренасяли върху магаре
копие на “Св. Богоридица Троеручица” от Света гора. Монасите останали една вечер
в Троянския манастир, а на сутринта, когато потеглили магарето им категорично
отказало да се движи. Направили още няколко опита и дори сменили животното, новото
също отказало да помръдне.
Затова монасите решили, че Света Богородица сама е избрала мястото си и се отказали да я пренасят до Молдова, място, пълно с черкви и манастири, и решили да я оставят в дар на манастира.
Иконата се радва на всенародна почит и до днес. Богомолците оставят дарове и се смята, че тя помага много за жени, които искат да заченат или когато рожбите им са болни. Безброй са свидетелствата за нейната помощ и вероятно затова ликът на Божията майка се смята за най-чудесната българска икона.
Руският патриарх събира всички предстоятели за 70 г.
На 20 ноември т. г. Московският и на цяла Русия патриарх Кирил навършва 70 години. Той е поканил в Москва всички предстоятели на останалите 13 поместни православни църкви. Рождените дни на предстоятелите на другите православни църкви обикновено не се отбелязват официално, но в Русия юбилеят на патриарха ще бъде почетен с големи тържества.
Гръцките медии съобщават, че Атинският архиепископ Йероним няма да присъства
лично, но ще изпрати тричленна делегация. Нейното определяне било предшествано
от дискусия дали изобщо Гръцката църква да участва в отбелязването на личния празник
на Московския патриарх. Надделява мнението за руската столица да заминат митрополитите
на Димитриада Игнатий, на Пирея Серафим и епископът на Христиануполи Прокопий.
Тържествата се разглеждат като първи опит на Руската църква след събора в Крит
да излезе от изолацията.
Срещата ще даде възможност на присъстващите висши йерарси да обсъдят и ситуацията в православието след събора и най-вече Московската патриаршия да изложи своите приоритети и мнение за кризата. Засега няма сведение дали ще има заседание на всички глави (представители) на поместните църкви, или домакинът и гостите в словата си ще трябва да изразят своите позиции по общоправославните въпроси, на пъво място сред които е единството на Православната църква.
Св. Синод на БПЦ ще заседава в началото на ноември, когато вероятно ще определи кой ще представлява БПЦ на тържествата в Москва.
Митрополити и политици в Троянския манастир за ЧРД на патриарх Неофит
РОСИЦА ХРИСТОВА
Със сигурност патриарх Неофит ще запомни днешния ден не само защото отбелязва 71 г. от рождението си, а и защото ще получи много желан подарък - откриването на новото патриаршеско крило в Троянския манастир. Така личният му празник се превръща във всенароден, а любимият манастир на покойния дядо Максим възвърна прежната си слава на стожер на вярата.
Предводителят на православието у нас пристигна в петък и пренощува в покоите си в новото крило, разкриха служители на манастира. Той е поканил всички митрополити за днешния празник, на който ще присъстват и много политици.
Управата на обителта е разпратила лични покани до министри и хора от екипа на премиера Бойко Борисов, помогнали за завършване на сградата. С неоценимата помощ от държавата, усилията на църквата и дарения от христолюбиви люде мечтата на няколко игумени вече е реалност. Почти 1 млн. лв. са вложени в изграждане на многофункционалната сграда зад храма. Освен средства в аскетичните, но с вкус подредени помещения са втъкани усилията на Величкия епископ Сионий, настоящ игумен и стопанин на обителта.
“Заседателната зала в новото крило дава възможност за провеждане на църковни и светски форуми”, обясни дядо Сионий. Той разкри, че първото събитие, което ще се състои там, е среща между завършващи семинарията ученици и християни. Семинарът е наречен “Очакванията на миряните от бъдещите духовници”. Предполага се, че така ще бъде осъществена плодотворна връзка между народа и духовенството.
Все още тече ремонтът на книгохранителницата, в която се описват и подреждат около 20 хил. тома безценни книги. Сред тях е и Троянският дамаскин от XVII в., който бе считан за безвъзвратно загубен. Преди 2 г. обаче случайно бе открит. Ръкописът на почти 3 века бил грижливо замаскиран сред стари дрехи и непотребни вещи на покойни монаси.
Вече е достъпна костницата под олтара на централния храм, наричан католикон. Там са положени останките на духовници, живели и служили в обителта. Тъмната катакомба, всяваща преди почтителен ужас, сега е почистена и отворена.
“Според традицията костите на наши предци са измити с вода и вино, помазани с
елей и положени във витрини - всеки може да им се поклони”, обяснява дядо Сионий.
Има още ремонтни и довършителни дейности, предстоящи в манастира, но той вече
е добил облика, който заслужава. Това ще усетят днес дошлите да запалят свещ пред
пазителката на обителта - чудотворната икона “Св. Богородица Троеручица”.
“Ще нагостим патриарх Неофит и всички гости с риба по манастирски. За здраве ще почерпим с традиционната сливова ракия със 77 билки. Рецептата е строго пазена тайна и се предава от игумен на игумен векове наред”, казва дядо Сионий.
Какво четем:
🔴 Дневен хороскоп за 17 октомври🔴 Четири грешки в храненето, които трябва да избягвате
🔴 Няма да се притеснявам повече: Въпреки, че ги мия всеки ден, понякога наистина не си обяснявах, защо миришат-Сега вече това е минало!
Източник: 24 часа
Коментари
