Водолазът, който се спусна на 90 метра дълбочина: Развях знамето върху потънал кораб



Крикор Сренц е юрист, на 33, кореняк пловдивчанин. Един от най-опитните водолази на Пловдив, председател на прочутия пловдивски подводен клуб „Нептун”. Гмуркането е семейна мисия - Крикор се запалил по подводните магии от дете покрай баща си Агоп Сренц, дългогодишен секретар на клуба. От баща си е наследил и амбицията да осъществява мисии - проучване на планински езера, чистене на застрашените от затлачване Смолянски езера, работа с деца в неравностойно положение.

Не броят на  гмурканията, а ситуациите, в които си попадал, са важни, обяснява Крикор. Максималната дълбочина, на която се е спускал, е 90 метра,  до големи вулканични скали южно от Атина. Когато всичко е планирано и се прави по правилата за безопасност, рискът е минимален, обяснява експертът. За спускане под 60 м се изискват дълги години практика. Изключително важни са подготовката, спазването на правилата за безопасност, партньор, на когото имаш абсолютно доверие, и сигурна екипировка.  

Крикор не е от хората, които залагат всичко в името на рекорда. Имал такъв период преди време, но опитът го е убедил, че е по-добре да се гмуркаш по-дълго и безопасно, отколкото да рискуваш. Никога не прави компромис и с качеството на екипировката. Цената за неопренов костюм, маска и плавници не е по-висока, отколкото при всеки екстремен спорт, смята гмуркачът.

Най-дълго е стоял под вода три часа. Големите  дълбочини изискват стотици предишни спускания, за да можеш безопасно да понесеш дълбочината  и повишеното натоварване. Трябва да имаш поне три резервни плана за такива дълбочини.Така вероятността нещо да те изненада и да не можеш да реагираш адекватно е сведена до минимум, обяснява той.  

Най-несигурно се чувствал при спускане в язовири за търсене на обекти. Там водата е изключително студена - 5-6 градуса на дълбочина 3-4 метра. Въпреки сериозното термозащитно облекло могат да се получат схващания заради студа. Неприятна е тъмнината в язовирите, където се налага да се работи само със сетивата, с опипване, казва Крикор.  Последният случай, в който влизали със задача за оглед на кулата, било спускане в Боровица край Кърджали. Там стигнали до дълбочина 44 метра, доста сериозна за язовир. Справили се обаче  без проблеми.

Това лято Крикор и колегите му подменили с нов  ерозиралия паметник на водолазите край Царево. Предишният е монтиран през 2005 г. по идея на членовете на клуб ”Нептун”. Представлява  400-килограмов метален кръст под вода с височина 1.5 м  с постамент на дълбочина 9 метра. Мястото е отбелязано, има и GPS координати в интернет.  При хубаво време се вижда и от повърхността, гледката е удивителна, казва водолазът.  

Членове на клуб „Нептун” са участвали в три научноизследователски експедиции във водите на  високопланинските езера на България. Проектите са съвместни с Пловдивския университет и с пловдивския филиал на БАН. През 2009 г. пловдивчани са проучили Леденото езеро, под връх Мусала в Рила, най-високото у нас. Пловдивчани са и първите водолази, проучвали дъното на Леденото езеро. От „Нептун” коригирали дълбочината - с електронни уреди измерили 18 м дълбочина. Водата била кристалночиста - от дъното се виждала повърхността. Имало дори малки рибки. 

През 2010 година в най-дълбокото у нас планинско езеро - Поповото  в Пирин - пловдивчани се спуснали до 33 м дълбочина при температура на водата 5 градуса.  През 2014 г. „Нептун” е провел експедиция за проучване на езера в Рила. Прекарали в ледените води 40 минути. Били със специално дезинфекцирана екипировка, тъй като езерото е във вододайна зона.

Крикор се е гмуркал в доста екзотични точки на планетата, но смята за най-интересни гръцкия остров Санторини и Червено море в Египет. Островите на Хърватия обаче са истински рай за изследователи на потънали кораби. Това е хоби и на Крикор. Дъното на Адриатика там е пълно с останки на потънали кораби и самолети.  Най-любопитната подводна находка, на която пловдивчанинът е попадал, е американски бомбардировач от Втората световна война на около 50 м дълбочина. Бил изключително запазен, паднал с кабината надолу.     

Един от най-вълнуващите моменти на пловдивчанина е подводната му разходка  по  останките на големия и запазен кораб „Василиус”, потънал след Втората световна война. Беше легнал на едната си страна на дълбочина 45 м.   Дължината му беше 50-60 м, бяха нужни две спускания, за да бъде разгледан. Развяхме българското знаме на кораба, разказва водолазът.  

Най-красивата  риба, която Крикор е виждал, носи помпозното име Наполеон. Дълга е два метра, сиво-синя, сплескана, с много голяма красива муцуна. Плувала съвсем спокойно около водолазите, без да се страхува.

На местата, на които съм бил, съкровищата са вече открити, споделя Крикор с усмивка. С колегите му са откривали различни предмети. На потънал кораб в Черно море, между Царево и Варвара, попаднал на останки на потънала турска гемия, потопена през Втората световна. Корабът бил натоварен с детски оловни фигурки - животни, балерини. Крикор си намерил оловно еленче, което се оказало уникат. Това е талисман, който пловдивчанинът пази в личната си колекция.     

Сега Крикор мечтае да се гмурне в Големия бариерен риф, африканския бряг около Мозамбик, Занзибар, Карибския басейн в района на Куба. 

Това лято бил на мисия  във високопланинската автономна област Нагорни Карабах заедно с колегата му от „Нептун” Армен Коджанян, треньор по плуване, завършил спортната академия в Ереван. По покана на ръководството на министерството на  извънредните ситуации на Нагорни Карабах обучавали безвъзмездно  местния спасителен отряд. Обучението ще продължи и следващото лято.    

Гмурнахме се и в свещеното езеро Севан в Армения. Водата му е кристалночиста, обяснява развълнуван Крикор. Взели си камъчета за спомен. Идната година Крикор е планирал гмуркане в езерото под красивия връх Арагац, висок  3800 м.


Какво четем:

🔴 За позабравения в хрониките Мелник

🔴 Невиждана от 70 години насам Супер Луна ще видим тази нощ

🔴 Нова Надежда - селото, което се издържа с пари от чужбина

Източник: Марица



Коментари



горе