ПРИЗНАНИЯ ЗА ТРАКИТЕ
За основоположник на българската историческа школа е считан проф. Васил Златарски. Неговото виждане, че траките не вземат участие във формирането на българския етнос доминираше дълго време. Верни на учителят си, доста наши учени отричаха възможността значителна част от нас да са потомци на народа на Орфей. За щастие никоя заблуда не може да трае вечно. След време се намериха изследователи, които посмяха да се отклонят от наложените догми.
Преди малко повече от четиридесет години Димитър Ангелов публикува една стойностна книга. В “Образуване на Българската Народност”, c. 44, този автор представи не само ценни данни за нашето минало, но дори посмя да даде място на траките в историята ни. Eто и думите на Ангелов:
“…значението на траките във формирането на българската народност се признава. Заслужава внимание в това отношение уводът на Й. Иванов към книгата му „Българите в Македония”, където четем, че „в славянската стихия на Балканите тече значителна струя кръв на трако-илирските староселци”. Тенденцията да се търси и разкрива ролята на балканския субстрат в изграждането на българската народност получи нова подкрепа в резултат на направените през последните години антропологически проучвания върху типа на българина и особено след излизането на книгата на М. Попов, посветена на този въпрос. Може да се каже, че понастоящем едва ли има вече съмнение, че балканският субстрат (траките) като един от компонентите при образуването на българската народност не може повече да се пренебрегва.”
В същата своя работа, но на друго място – с. 188-190, Димитър Ангелов отново акцентува върху безспорното тракийско наследство споделяйки, че от гледна точка на антропологията, голяма част от днешните българи принадлежат на древния тракийски тип: “Доминантен е следователно не донесеният от славяните северен тип, а характерният и разпространен сред някогашния тракийски етнос средиземноморски тип. По такъв начин,погледнато от биологична гледна гочка, ролята на траките във формирането на българската народност е несъмнено.”
http://www.paleolithicartmagazine.org/tritra.jpg
Освен историци като Ангелов, определени етнолози също не желаят да затворят очите си за тракийските корени на нашата култура. Въз основа на сериозно проучване, Николай Колев стига до интересни, но неудобни за времето изводи. Шестнадесет години след Ангелов, Колев представя на читателите си своите изводи в “Българска Етнология”, с. 58-59:
“Като тракийско наследство могат да се възприемат следните елементи от традиционната материална и духовна култура на българите:
· I, II и IV тип рала за обработка на земята,
· вършитбата с диканя,
· култивирането на лозята и направата на вино,
· трансхуматното (подвижно) животновъдство,
· носенето на опинци и ямурлук от пастирите,
· грънчарското колело;
· черти от образа на св. Георги са заимствувани от тракийския херос;
· сходството на самодивите с тракийските нимфи,
· русалските празници водят началото си от гръцко-тракийския и римския празник на розите (rosalia);
· кукерските игри водят началото си от Дионисиевите празници;
· нестинарството също е извеждано от някои автори като тракийско наследство.
· За такова наследство се смятат и летният празник на Еньовден,
· жертвоприношението при строеж на нов мост или къща,
· жертвоприношението при продължаване живота на възрастен човек, означавано като «помана», и т. н.”
Колев има пълното право да определи всички тези неща като тракийско наследсво. В своята работа обаче, този автор е направил неволно някои пропуска. Принуден да върви в коловоза на наложената историческа школа, Колев разглежда траки и стари българи като различни по произход народи. Поради тази причина, така нареченият старобългарски етнически субстрат е посочен отделно:
“Като прабългарско наследство в традиционната българска култура може да се смята:
· традицията за правене на каменни надписи,
· следи от тотемизъм в религиозния комплекс на българите (Курт, Кубрат — вълк, Докс — свиня),
· следи във везбената орнаментика и техника и т. н.
· в кръстовидната шевица на пазвата на женската риза,
· в престилките,
· в забраждането на омъжената жена,
· в сватбените обичаи забулване-отбулване,
· в използуването на «суврена възланца», украсена със символични орнаменти, изобразяващи дървото на живота,
· в сватбената риза на младоженеца — голяма яка, тип моряшки, с шевица, наричана «огърляк»;
· култ към старите дървета;
· жертвени животни куче и кон,
· вълчи празници — култ към вълците през ноември и февруари,
· ендогамия (не се женят за некапанци);
· остригването на детето на тригодишна възраст, при което оставят три кичура — два над ушите и трети над челото, при което косата от последния кичур е използувана като лекарство;
Несъмнено Колев е работел съвестно, но ето ги и пропуските му:
1.Траките също правят каменни надписи. Такива са надписите от Кьолмен, Ситово, Надарци, монументалните протофригийски надписи от Сакар Планина открити от Д.Лалчев, да не забравяме и стотиците епиграфски паметници от Фригия.
2. Тотемизъм – култ към определени животни има и при траките. Името на цар Орол идва от стара дума за орел, личното име Давос идва от древна дума за вълк (давещ), други тракийски имена свързани с животни са Козис, Зайкус.
3.Престилката е типична за най-старото балканско население. Това се вижда от редица древни идоли и статуетки.
4. Омъжената тракийска жена също носи забрадка. Знаем за това както от древни фрески, така и от каменни фризове.
5. Конят и кучето са жертвени животни и при траките. Жертване на кон е познато на Балканите поне от Бронзовата епоха и в никакъв случай не може да се дефинира като обичай донесен едва през Ранното Средновековие.
6. Остригването на главата и оставяне на кичури коса е типично за траки и пеласги. Това се вижда от минойските фрески, а и имаме свидетелствата на Плутарх за този обичай при мизите. Същите тези мизи, които в продължение на 1100 години са наричани и българи.
7. Така нареченият орнамент – дърво на живота е познат и на траките.
8. При траките също има култ към вълците, името на едно огромно племе – даките идва от древна дума за вълк – даос, давос. Да не забравяме и селището Даос-дава.
Фактически значителна част от това, което нашият етнолог представя като старобългарски субстрат принадлежи на траките. А и как иначе, старите българи са древен балкански народ, за това свидетестват редица стари автори, чиито твърдения са неудобни за официалните теории и или биват премълчани, или се тълкуват като грешки, архаизиране. Въпреки пропуските си, Колев е дал ценна информация, която в по-късни времена ще помогне на други изследователи, на които тоталитарната цензура не може да се меси.
http://www.belapalanka.org.rs/~belapala/sites/default/files/O%20Beloj%20Palanci/3.%20Spomenicna%20obelezja/3.2.%20Retki%20antikviteti/3.2.2%20mermerna%20ikona%20trackog%20konjanika/Fotografija%20kopije%20Baraljefa%20Trackog%20konjanika.JPG
Важни данни за характера на културата ни е представил в своя работа и Евгений Теодоров. Не случайно заглавието на една от най-забележителните му творби е “Древноракийското Наследство в Българския Фолклор”. Теодоров разглежда подробно нашите празници, обреди и обичаи и като извод, в края на творбата си казва следното:
“ Установените в този труд древнотракийски елементи позволяват да се смята, че заварените траки в освободените от византийско господство земи не са били малобройни, че потъвайки в славянските маси, те са продължили да съществуват в тях със своите вярвания, култове, обичаи...и това дава достатъчно основание да се говори за недооценявано досега древнотракийско наследство в нашия фолклор като значителен дял от него, обосновава правото ни да се смятаме за преки наследници на една от най-древните култури в историята на човечеството.“ -“Древноракийското Наследство в Българския Фолклор”, с. 271.
За тези си думи - за признанието, че имаме право да се считаме за преки наследници на тракийската култура, Теодоров залужава поклон. Все пак работата му е публикувана през 1972 година. По това време царстваше виждането, че траките са били суров, неорганизиран и войнствен народ, който римляните децимират и в последствие романизират. Това разбира се не е така.
Освен историци и етнолози се намират и езиковеди, които да представят на българския читател частица от истината.Става дума за това, че в тракийския език се наблюдават абсолютно същите диалектни особености както и в българския. Както отбеляза акад. Владимир Георгиев (Въпроси на българската етимология, стр.115) колебанието между а (я) от една страна и е (ие) от друга е засвидетелствано не само в античността (в езика на траките), но и в съвременния български език.
Трябва да се отбележи, че разликата в нашите днеши названия Янтра и Етър се дължи на якане и екане...следователно откриваме в тракийския същото явление, което представлява една от най-характерните черти на нашия език.
Владимир Георгиев подчерта също, че в късния тракийски, гласни без ударение често се редуцират както в източнобългарските диалекти: зилен-зелен (Διντιπορις-Δεντουπορις). Това няма как да е случайност. Един нашественик може да наследи определени думи от коренното население, но няма как да наследи диалектна особеност.
Важните неща по отношение на древния характер на езика ни не свършват тук. Тракийската умалителна наставка ИНТ е определена от Владимир Георгиев и Иван Дуриданов като идентична на старобългарската ЕНТ(E). Тя се среща в стари думи като воленте, осленте, козленте, теленте.
Тук е мястото да се спомене, че частицата ИНТ се среща в предгръцки топоними като Коринт, Тиринт, Пробалинт, Олинт, Зеринт и много други. Тези древни селища в земите на днешна Гърция са основани от нашите деди траки и пеласги.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/Sveshtari_Thracian_tomb_Bulgaria_IFB.JPG
В работите на Владимир Георгиев, Иван Дуриданов, Кирил Влахов, Ото Хаас и др. намираме интересни тракийски думи. За жалост те не са събрани на едно място, нито пък са систематизирани по категории, иначе би станало ясно, че основният тракийски речник не се различава от българския. Ето кратко сравнение, от което проличава, че тракийският е само по-старата форма на езика, който говорим днес:
ТРАКИЙСКИ БЪЛГАРСКИ
КОЗА КОЗА
ЗАЙКУС ЗАЕК
ОРОЛ ОРЕЛ
ЗУМ ЗМИЯ
БЕБЕР БОБЪР, БЕБЕР диал.
ДРАЗД ДРОЗД
ЗЕР ЗВЕР, ЗВЯР
ЗОМБРОС ЗУБЪР, ЗОМБРЪ
УДРА ВИДРА
ЗЕРВА ЖЕРАВЪ-жерав
БЕРГАС БРЕГ, БРЯГ
КАЛАС КАЛ
ИЛ ИЛЪ-тиня, глина
ЛУГ(ИН) ЛУЖА-лъг, блатисто място
МУСАС МЪХ
ОСТАС УСТИЕ НА РЕКА
МАРИ МОРЕ
ОЛГОН ВЛАГА, ВЛАЖЕН
ЗЕМЕЛА ЗЕМЛIА-земя
СТУРИЯ СТРАНА
ГОРДО ГРАД
ВИСА ВЬСЪ-село
БУРД БРОД
СТРАМБЕ СТРЪН, стърнище
КАРПА КАРПА-скала
ТАРПО ТРАПЪ-трап, яма
ДРУМЕ ДРЪМА-горичка
ГАЛТИС ГОЛОТЪ-поледица
РУМБА РЪБ
КАПАС КОПА
БРИЗА БРИЦА-вид житно растение
ЗЕЛКИЯ ЗЕЛКА
БЕРЗА БРЕЗА
БРУЗАС БЪРЗ
СКАРАС СКОРЪ-бърз
ДАРЗАС ДЪРЗ, ДЪРЗЪК
САБАЗИАС СВОБОДЪ-свободен
ДАБА ДОБЪР
ПРИАНТ ПРИЕНТЪНЪ-приятен, желан
СВИТУЛ СВЕТЪЛ
ДУМАС ДЫМЪ-дим, тъмен
БАЛ БЯЛ
КЕРСАС ЧЕР, ЧЕРЕН
СТАРА СТАРЪ-стар
ЗАЛТАС ЗАЛТЪ, ЗЛАТЪ-златен
ПРАС ПРЪСКАМ
ДЕРЗ ДЪРЖА
ДЕГ ЖЕГОН, ДАЗ-ДЕЩИ-разпалвам
СВИТ СВЕТЯ
ТРАУС ТРОША
ВЕР ВЕРИОН-извирам, вра
ДАЕТ ДЕТИ-слагам, полагам, поставям
ВИТЕТО ВИДЕТЪ-вижда, той види
ВАЙРАС ВЪРТЯЩ
БРЮНХОС БРЪНЧА, БРЪМЧА
КЕНТАС ЧЕНДО-чедо
ТРИ ТРИ
КЕТРИ ЧЕТРИ, ЧЕТИРИ
КУПСЕЛА КУПЧЕ
ПИНОН ПИЕНЕ
ДИН ДЕН
ТАЛКАС ТЛЪКЪ-тълкуване, обяснение
Държа да отбележа, че това не са мои тълкувания, а на световно признати учени. Те са тези, които посочват българските успоредици на тракийските думи. Няма да споменавам пропуските на лингвистите, няма да добавям забравените думи, но дори и без тях, за всеки непредубеден човек е ясно, че тракийският език никога не е изчезвал.
http://www.rilatravel.com/images/1373-1.jpg
Не само основният речников запас на народа на Орфей е запазен в българската реч, но това важи и за личните имена. Преди около десет години Недялка Иванова и Пенка Радева публикуваха една ценна книга – “Имената на Българите”. Там, на с. 17 е споменато, че над 700 тракийски имена са запазени в българската именна система. Това признание има стойност, все пак 700 различни имена не са никак малко. Де факто обаче се касае за доста по-голямо количество.
Като едни от основните елементи в нашите имена са посочени бог, дар и др (Богдан, Богомил, Воидар, Даро, Миродар). - “Имената на Българите”, с. 17, 74, 91. Думата бог присъства в тракийската ономастика. Хезихий споменава божеството Багайос, а на надпис G-136 срещаме името Багун. В Късната Античност пък е регистрирно името на крепостта Богa/ Βογας – Proc. Aed. IV.iv.
Съществителното дар идва от дарявам, давам. Този глагол също присъства в тракийската ономастика под формата дадон-те дават, да не забравяме и личното име Дарес, а и Δαρος/Дарос – D.Detschew, Die Thrakische Sprachreste, z.119.
Реално погледнато, всички традиционни български имена са само нови варианти на древните антропоними от времето на Залмоксис и Орфей. Ето и няколко примера – Борис се е срещало като Барис, Бориско, Скорил е документирано преди около 2000 години като Скорило, а Душа е регистрирано преди около 3400 години на микенски документи под формата Дуса.
Лошото е, че българският читател не знае тези неща. Кой би вярвал, че дедите ни са късни пришълци, ако типични за народа ни имена са записани още през Бронзовата епоха с Линеар Б. На различни плочици се споменават Дайко, Котело, Крум, Бати, Пирин, Руман. Те са по-старите форми на Дейко, Котил, Крум, Бато, Пирин, Румен.
Ето и регистрационният номер на древните документи, в които са споменати български имена преди около 3400 години: 1421 Xa164, 1516 Ab01 lxxxvii, 11738Ex225, 1495Xa93 lxxxvi (по Evans, Scripta Minoa II).
Какво оформя етническият облик на един народ? Това са антропологическият тип, културата и езика. Имаме признания, че от гледна точка на антропологията сред българите преобладава тракийския тип. Имаме признания и за тракийските корени на българския фолклор. А пък благодарение на лингвистите разбираме, че тракийските диалектни особености са все още живи в българския. Основният тракийски речник също е още жив, същото е верно и за личните имена.
Неотдавна генетиците установиха, че голяма част от българите са потомци на население обитавало Балканите още през Каменната епоха. По-късно излезе резултат от друго проучване, което също доказа местните ни корени. Стана ясно, че присъствието на тракийския антропологически тип сред българите не е някакъв феномен, а закономерност. Ние не сме потомци на пришълци от Припят и Памир, а наследници на Спартак, на Залмоксис и Орфей. Колкото и да недоволстват, поддръжниците на неиздържани тези не могат да оборят науката. Времето на догмите отмина, сега изгрява зората на истината, чиято светлина ще огрее душата на всеки родолюбив българин.
Използвана литература:
1. Д.Ангелов, Образуване на Българската Народност, Наука и Изкуство, София, 1971;
2. Н.Колев, Българска Етнография, Наука и Изкуство, София, 1987;
3. Е.Теодоров, Древнотракийско Наследство в Българския Фолклор, Наука и Изкуство, София, 1972;
4. Вл.Георгиев, Въпроси на Българската Етимология, БАН, София, 1958;
5. В.Бешевлиев, Проучвания върху личните имена у траките, Археологически Институт, Епиграфска поредица 8, БАН, София, 1965;
6. Вл.Георгиев, Траките и техния език, БАН, Институт за Български Език, София, 1977;
7. Вл.Георгиев, Българска Етимология и Ономастика, БАН, София, 1960;
8. И.Дуриданов, Езикът на Траките, Наука и Изкуство, София, 1976;
9. К.Влахов, Тракийски лични имена, фонетико-морхологични проучвания, Studia Thracica 9, Институт по тракология, БАН, София, 1976;
10. Н.Иванова, П.Радева, Имената на Българите, домашни имена, заети имена, празничнокалендарен именник, Абагар, Велико Търново, 2005;
11. A.Evans, SCRIPTA MINOA II, The written documents of Minoan Cretan with special reference to the archive of Knossos, Vol. II, Oxford, Clarendon Press, 1952
12. W.G.Arkwright, Lycian and Phrygian names, The Journal of Hellenic Studies, Voll. XXXVIII, (1918), The Society for the Promotion of the Hellenic Studies, MACMILLAN AND CO., Ltd, St.Martin.s Street, London, MDCCCXVIII;
13. Procopius, History of the Wars, Books III-IV, trasnl. H.B.Dewing, THE LOEB CLASSICAL LIBRARY, HarwardUniversity Press, London, 2000;
14. N.Kolev, Spuren aus der Kultur der Thraker in dem Tradizionellen Ackerbau und der Viehzucht der Bulgaren,Bulgarisches Forshungsinstitut in Österreich Verein “Freunde Des Hauses Witgenstein”, Institut für Thrakologie an der Bulgarischen Akademie der Wissenschaften, Dritter Internationaler Thrakologischer Kongress, Staatlischer Verlag Swjat, Sofia, 1984.
15. Л.Гиндин, Древнейшая Ономастика Восточных Балкан, фрако-хетто-лувийские и фрако-малоазийские изоглосы, БАН, София, 1981;
16. D.Detschew, Die Thrakische Sprachreste, Wien, 1957;
Какво четем:
🔴 Преследване на бежанци в центъра на града🔴 Красота! Суперлуната през погледа на българина (СНИМКИ)
🔴 Мистерия! Защо НСО не охранява новоизбрания президент Румен Радев?
Източник: sparotok
Коментари
