Реставрираха 200-годишна родопска църква



Тези дни успешно са приключили реставрационните дейности по художествените ценности на 200-годишната църква ,,Св. Георги” в с. Голямо Белово, съобщиха от Министерството на културата, откъдето са осигурили и финансирането на това начинание.

Това е един от най-старите храмове в Пазарджишко и е обявен за паметник на културата от национално значение.



Голямобеловската църква ,,Свети Георги” е построена през периода 1806-1812 г. Изографисана е през 1852 г. от самоковеца Петраки Костович. Нейният иконостас, изработен от представители на Банско-разложката дърворезбарска школа, представлява изящно произведение на възрожденското приложно изкуство.



По време на реставрационните дейности под дарителския надпис в западния край на южната стена, който е от 1921 г., е разкрит  фрагмент от по-стара живописна композиция, датирана от 1852 г. Експертите са категорични, че цялостното й разкриване, консервация и реставрация ще допринесе за по-доброто експониране на стенописната декорация на храма. 

Комисия от културното министерство и Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН)  е препоръчала надписът  да бъде пренесен чрез точно копие върху стената над западния вход в наоса на църквата.

Самото село Голямо Белово също има интересна история. То е разположено между три планини: Рила, Родопите и Средна гора. Името му е славянско и означава хубаво, благодатно място. 

От тук произхожда известната „Беловска хроника" – едно драматично свидетелство за извършените при потурчването на християните в Родопите насилия.

От тук е преминал с Хвърковатата чета Георги Бенковски, а Тодор Каблешков  основава местното читалище, което днес носи неговото име и в което Левски основава революционен комитет.

От Голямо Белово е родом и единствената жена в Хвърковатата чета – Мария Сутич.


Какво четем:

🔴 Къде може да се види Исус Христос, излитащ в космическа ракета

🔴 Колко вредни са пластмасовите бутилки

🔴 Петър Иванов осми в света сред юношите

Източник: desant



Коментари



горе