Огнян Първанов превърна изоставена ябълкова градина в Бяла река в процъфтяваща



Една от най-големите и поддържани ябълкови градини в цялата Великотърновска област се намира в село Бяла река, между Сухиндол и Павликени. Разположена на 115 дка площ и с над 15 сорта плодове, тя е от значимите снабдители за цялата страна. Но не така е било преди десет години, когато предприемчивият Огнян Първанов поема стопанисването й. Земеделецът разказва, че тогава плодородното място е било просто един терен, потънал в кал и бурени, с неподдържани дървета. Но имайки предишен опит в овощарството, той поема риска да преобрази западналото място и да го превърне в процъфтяваща градина.

Огнян натрупал своя първоначален опит в ловешкото предприятие „Булгарплод“. В първите години на демокрацията решава да се занимава със собствена търговия на плодове и започва съвместно с приятели да изкупува и изнася плодове на руските пазари. Икономист по образование, бързо преценява че износът не е изгоден, тъй като на тези пазари се доставят плодове от Полша и други страни на много по-ниски цени. Затова предприемчивият търговец започва да стопанисва насаждения под наем. И с напредването в отглеждането на овощни култури преди десет години решава да се сдобие със собствена градина и купува тази в село Бяла река. Спира се на нея поради благоприятното й разположение до язовир „Стамболийски“. Стопанининът споделя, че В ПЪРВИТЕ ГОДИНИ ТОВА НАЧИНАНИЕ БИЛО ИЗКЛЮЧИТЕНО ТРУДНО И НЕБЛАГОДАРНО. Вземайки мястото и неподдържаната градина, той буквално с двете си ръце и без държавни субсидии се е заел да го облагородява и разработва. Поради кредита, който трябвало да изплаща, по онова време не можел да си позволи да наема работници за обработката и беритбата. Изгражда капково напояване, като заради близостта на язовира цената на водата е ниска. А когато е високо нивото на канала, използва гравитачно напояване, чрез което водата на язовира директно и по естествен начин влиза в градината. Заради кражбите, които се случвали неведнъж в неговата градина и в района, се наложило Огнян да живее почти изцяло там. Без електричество, с осветление от газова лампа той избрал да направи тази жертва, за да може да превърне градината в процъфтяващо и плодородно място. Освен това предприемачът е изградил в нея и термосклад, в който съхранява 25 тона ябълки. Отделно използва и хладилна камера под наем, побираща 300 тона плодове.

Опитният земеделец споделя, че ЯБЪЛКАТА Е ЕДНА ОТ НАЙ-ТРУДОЕМКИТЕ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ КУЛТУРИ. Буквално всеки ден от годината той има работа. Различните сортове започват да се берат по различно време – от около 25 юни (ранните), след тях средноранните и чак до ноември, когато се прибират късните. „Това е и най-рисковото насаждение, понеже се бере последно. И САМО ЯБЪЛКИТЕ СЕ РЕЖАТ ЦЯЛА ЗИМА, СЛЕД БЕРИТБАТА“, разказва словоохотливият стопанин. За наторяването им използва само птичи тор, с който плодовете стават по-качествени и здрави. Също така различните сортове се торят, пръскат, почистват и режат по различно време, което прави изключително трудоемко поддържането им.

Но трудностите не спират Огнян. В първите години той дори се допитвал до професор от Института по овощарство, после наел млад агроном, за да се разработи професионално дейността по отглеждането на трудоемкия плод. С мъка си спомня как през втората година след всички усилия и вложения слана убила реколтата. Не може да забрави и друг тежък момент, когато през третата година 40-минутна градушка покосява труда му… Благодарение на упоритостта, макар и бавно и с много трудности, ДНЕС, ДЕСЕТ ГОДИНИ ПО-КЪСНО, ЯБЪЛКОВАТА ГРАДИНА В БЯЛА РЕКА ДАВА НАД 400 ТОНА РАЗНООБРАЗНИ СОРТОВЕ ЯБЪЛКИ, които се пласират на пазари из цялата страна и във „Фантастико“, „Метро“ и други вериги, където има строги изисквания, като например, да не е нарушена идеалната форма на плода. Огнян с гордост споделя, че това лято поне половината от заредените ябълки в Слънчев бряг са били негови. На Великотърновския пазар пък пласира около 1,5 тона на седмица. Сортовете от градината му са над 15 вида от най-предпочитаните за консумация, отглеждани с професионални умения и грижи. Най-ранният сорт е „Виста Бела“, другите ранни са „Молис Делишес“, „Прима“, „Хелиос“. А сега, през есента, изобилстват изключително сочната „Фуджи“, сладко-киселата „Мелроуз“, сладките „Златна“ и „Червена превъзходна“, жълто-зелената „Муцо“, както и много подходящият за диабетици кисел сорт „Грейн Смит“.

Иглика ЙОЗОВА


Какво четем:

🔴 Какво (не) знаем за БГ социализма

🔴 Бога, Безсмъртието и Свободата по Константин Павлов

🔴 Бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa в челната тройка по ръст в ЕС

Източник: Борба.БГ



Коментари



горе