Българските "Приятели", които накараха Лион да се влюби в тях



Те са само шест: Бисерка, Йоана, Карин, Мая, Радост и Яна. Носиите им са различни, защото те (без Карин) идват от четирите краища на България. Възрастта и професиите им – също. Обединява ги любовта към родния фолклор и главно музиката му. А това вече стига!

Сега вече можете да кажете, че познавате вокалната формация "Приятели" от Лион. Срещнали се преди няколко години и от 2013-та вече са се заловили здраво за ръцете, както на тази снимка горе.

Първоначално съставът на формацията бил три момичета и три момчета, но както често се случва със силния пол, момчетата се огънали под бремето на всекидневната борба за хляб, личен живот и ежеседмични репетиции. Така мястото им заели другите три момичета и ансамбълът се попълнил.

Сигурно ще ви е интересно да научите как са се сговорили, та да почнат да пеят заедно? Е, и в най-спонтанното решение, винаги има някой, който да запали фитила. Да даде тон, както казват музикантите.

Така станало и сега. Някои от момичетата  вече били  пели на концерти, организирани от танцовия състав „От извора”, пак от лионски българи, разбира се. После започнали да пеят през антрактите между два танца и накрая – ето ги вече спяни в групата „Приятели”.

Идеята дошла от Йоана Иванова (в средата на снимката), възпитаница на Училището за изкуствата”Отец Паисий” във Враца с профил „народно пеене”. Когато дошла в Лион през далечната 2002 г., тя просто  прибрала дипломата си в шкафа и се захванала за работа.

Днес, Йоана е управител на един голям супер-маркет, а през свободното си време три поредни години е била преподавател по музика в българското училище „Иван Вазов”. Както се казва, жива илюстрация на известната фраза: „Образованието и таланта са богатствата, които никога не могат да ти отнемат!”

Не след дълго, на „Българската улица” в Лион се срещнала с Радост Венциславова. Певица, която започнала да учи пеене още от три годишна и така станала една от гордостите на Народния хор в Перник.

Чудно ли е, че двете веднага се сдумали да сглобят песенна формация. Но липсвали гласове. Намерили ги в лицето на Мая Атанасова и Бисерка Станинска, които, без да са минали през музикалните школà, имали много верни гласове.

След време от Англия дошла и Яна Влаева. Е, не само заради тях, разбира се. Види се мъгливият Лондон не й се харесал, въпреки че е пяла в тамошния български хор. Та просто решила и го заменила с Вратата на Прованс, според името му в  туристическите справочници.

Последното попълнение на тази Великолепна Шесторка се оказала французойката Карин Пилон. Професор по пеене, запленена от полифонията на българските гласове. Тя открила „Приятели” на един концерт и просто им пристанала.

Сега, понеже даже и да прочетете този текст до край, пак няма да можете да ги чуете, ще трябва да добавя. Репетоарът им включва едногласни, двугласни и тригласни народни песни.

Между заглавията се редят: „Катерино моме”, „Полегнала е Гергана”, „Прехфръкна птичка”, „Що ми е мило и драго”, която имах удоволствието да чуя, докато чаках за този репортаж и още много други. Всичко няма как де се изброи, нали.

Оркестърът, с който гастролират се казва „Банд а Балк” и е съставен изцяло от французи, което не им пречи да свирят на български народни инструменти.

Вероятно някой ще попита: ”А къде и кога пеят тези красиви българки”. Е, на това вече е най-лесно да се отговори.

Навсякъде, където във втория по големина град на Франция се празнува някоя свята и тачена от българите дата. Нещо повече, вече започват да ги канят и на френски празници.

Но нима културата и красотата могат да се заключат в  народност или граници?


Какво четем:

🔴 Ето го и новият паметник на Васил Левски

🔴 Русенец рискува живота си, за да спаси жена си

🔴 Извънредно от министерски съвет! Бойко Борисов привика всички служби за сигурност по спешност! В страната започва

Източник: Десант



Коментари



горе