Какво държи Борис в ръката си и защо се отказа от перспективната си работа в чужбина



Това са грамота (нищо че наопаки) и оранжева статуетка във формата на ръка (нищо че скрита), на която пише "Годишни награди за доброволчество 2017". Тези неща държи Борис, защото е един от отличените доброволци в първите награди на TimeHeroes "ГЕРОИТЕ". Защото с енергията и отдадеността, с които работи с деца от социални домове, успява да променя съдбите им.

Това е Борис Тодоров - програмист по образование, но не и по призвание. Вече не. Преди около четири години решава да се върне от Брюксел, където работи за една от големите и важни ИТ компании - тази, която разработва софтуерите за държавните институции. Връща се без да погледне назад, защото "колкото и да е подредено там, тук е по-добре" и защото в сърцето му вече има ново чувство, което иска да изпита отново и отново.


От програмист в доброволец

Завършил е магистратура по информатика и е софтуерен програмист. В Брюксел отива с намерението да остане за дълго, но докато живее и работи там, Боби често си идва. Решава да запълва уикендите си тук с доброволчество, защото не вижда по-смислено занимание за свободното си време.

Няколко месеца след като открил фондация "Подарете книга" решил, че не му се пътува вече до Белгия и обратно. "Малко равна и скучна страна", описва я Борис. Решението да се върне не било никак трудно. Стъпката за връщането, "осмислянето на празния живот там", дошло от доброволчеството и приятелството с децата без родители.

"Нищо ново не ми даде Брюксел или Западът, което да няма тук. Вярно, по-уредено и подредено е всичко, но това не мога да го оценя като плюс и не ми беше особено интересно. Ако сега трябва да избирам, пак бих се върнал. Много неща са им по-уредени, отколкото в България, но пак бих си останал, особено заради инициативите, които имат силата да осмислят свободното ти време извън бирата в парка", казва той.

Започнал като външен доброволец във фондация "Подарете книга", но сега вече е постоянна част от екипа и участва във всички дейности на организацията, включително събитията за събиране на книги и посещенията по домове за деца. Преди това е доброволствал и в доста други организации, но тази му се сторила "най-свободна, най-достъпна, приятно отворена и със страхотни хора".


От доброволец в приятел

Покрай кампания на "Подарете книга" Боби се озовава в дома за деца във Враца. Отнело няколко месеца да изгради доверие и приятелство с децата там - "в началото малко по-трудно, после доста по-лесно". Най-много си паснали със Станчо и Илия - двама братя близнаци, за които доброволецът започва почти всяка седмица да организира образователни и опознавателни приключения. Прави го и до днес - три години по-късно, а благодарение на насърченията на своя приятел, момчетата напредват в училище и започнали да се явяват на състезания по математика.

© Анелия Николова

По време на награждаването

Точно такава е стратегията на фондация "Подарете книга". Организацията се ражда през 2010 г., когато група доброволци със свои сили започват инициатива за събиране и подаряване на книги в домовете за деца, лишени от родителска грижа из страната. Но постепенно каузата се разраства, защото в контакта си с децата, доброволците открили, че по-ценна от книгата е вниманието и досегът с "външния свят", които им дават.

Сега мисията на организацията е "Стани приятел на дете от дом". защото това приятелство може да помогне на децата да завършат училище, да осъзнаят какво ги влече и как могат да се развиват, да видят възможностите пред себе си, независимо от предисторията си. Всеки месец "Подарете книга" координира вече над 400 доброволци и организира посещения в домовете в цялата страна, за да даде шанс за нови приятелства, които да отварят кръгозора и да променят животите на тези деца. Организират за тях екскурзии, спортни мероприятия, образователни игри, посещения на музеи и изложби и всякакви други дейности.


От приятел в будител

Освен да им помагат с училището, докато са още малки, и да им показват места и занимания, които в социалните домове по принцип не виреят, важна задача, която е възприела фондацията е и да им помага да се устроят, след като навършат пълнолетие и трябва да си тръгнат от дома. "Това е голям проблем, защото е тотално неуреден на държавно ниво въпрос и има много малко организации, към които можеш да се обърнеш за съдействие", разказва Борис Тодоров.

По думите му проблеми има и на всички други нива. В образованието на децата има огромни пропуски, според Боби не толкова заради условията, в които живеят, колкото заради отношението на училището към тях като към бройка, определяща бюджета.

И така наречената деинституционализация, която от години е поводи за гордост и хвалби на социалното министерство, всъщност отблизо не изглежда толкова добре, колкото се представя. Веротятно има и успешни примери, казва Боби, но това, което е виждал, не е това което би трябвало да бъде.

Децата, които имат семейства, често се връщат в условия, които изобщо не са подходящи за живот, а помощта и грижите за тях в този момент прекъсват. Борис разказва, че е попадал при такива семейства - на места, до които няма път, в къщи без каквито и да е нормални битови условия. "Осем човека с три легла на 12 квадрата. Това за министерството е отчетено като една успешна деинституционализация, а според нас е един тотално лош пример", коментира той.

Проблем като цяло при децата, израснали в такива домове, е и това, че "много неща им идват на готово и те не могат да ги оценят". "Трудно разбират, че когато излязат от дома или институцията, в която са настанени, светът е коренно различен, че не всичко е на готово, да не кажем почти нищо, и борбата да се адаптират и да постигнат нещо е огромна", казва Борис.

Става въпрос за храната, дрехите, избора на училище - те не взимат участие в решенията, изготвянето или бюджетирането на нищо, свързано с детството им, затова трудно боравят с тези концепции и когато си тръгнат от там. "Обядът при тях винаги е подсигурен, дори и да е бистра супа". Това е проблем също и в новите типове институции, също част от деинституционализацията, допълва той.

"Но децата се променят и могат по от рано да започнат да мислят за тези неща, ако има около тях хора, които да им обяснят как стоят нещата", казва Борис.

Няма нужда да допълва, че и той самият е от тези хора. Пише го на грамотата му за вдъхновяващ доброволец на годината, нищо че я държи наопаки.


Какво четем:

🔴 Българският химн звуча в Хамбург

🔴 Българи от цял свят - гласувайте за Кристиан!

🔴 Кристиан Костов с послание на английски, български и руски (видео)

Източник: Дневник



Коментари



горе