Часовникова кула отмерва времето в Дряново от 1778 г. насам



Часовниковата кулаЗа нас, дряновци, часовниковата кула е нещо много специално – и заради впечатляващата си архитектура, и заради дълголетната си история, и заради камбанния й звън на всеки кръгъл и половин час, който дирижира темпото на града.

Оригиналната часовникова кула в Дряново е построена в далечната 1778 г.,  което означава, че Дряново е едно от първите български селища, което се сдобива с такава. Намирала се е на около 60 метра южно от днешната (до паметник „Майка България“). Нейната цел е била да подпомага все по-развиващите се занаяти в Дряново, известявайки занаятчиите за началото и края на работния ден. В онова време наличието на часовникова кула е било ясен белег за проспериращо населено място.

Часовниковата кула - сборът

От архивите – тук е било мястото, където се е провеждал традиционният сбор през октомври

Няма данни за първия часовников механизъм, но и до днес отлично работи този от 1883 г., изработен от тревненските майстори Генчо Колев и Христо Василев, чиито имена и годината са изписани върху него и могат да се видят и днес. Той се задвижва от 5-тонна тежест!

Часовниковата кула - механизъм

167 години след построяването на кулата, през 1945 г., тя била съборена. Дряновци обаче възстановили един от най-впечатляващите символи на града си през 1984 г. по проект на арх. Илия Лефтеров (същият възстановява и построения от майстор Колю Фичето конак във Велико Търново, днес музей „Възраждане и Учредително събрание“). Спазена е оригиналната архитектура, използван е старият часовников механизъм, който бил ремонтиран и настроен от майстор Илия Ковачев от Габрово, само мястото е различно – малко по на север, на още по-високо място, точно до шедьовъра на майстор Колю Фичето – Икономовата къща.

Любима гледка!

Високата около 25 метра часовникова кула е отличен ориентир, особено като се има предвид, че се намира на главната улица в града. Ако все пак не я видите, почти невъзможно е да не я чуете – в най-горната ѝ част е разположена камбана, отлята от известните майстори на часовникови камбани – Къню и Генчо Сахатчийски от Габрово, чийто звън оглася Дряново 180 пъти всяко денонощие – по веднъж на всеки половин час, а на кръгъл час – толкова пъти, колкото е часът.

Часовниковата кула - гледка

Удивителната гледка, която се разкрива от камбанарията

За любознателните – по-подробно описание на архитектурата на кулата от сайта www.dryanovo.com:

Представлява висока центрична постройка, съчетана от три степенувани във височина размери и тела. Долната част била изградена от груб, необработен камък споен във варопясъчен разтвор, а по форма бил четиристранна призма с квадратна основа със страни 5 метра. За осветление били оставени 11 отвора – 5 на западната и по 3 на източната и южната страна. На източната фасада имало врата от която нагоре водела дървена стълба. На южната фасада имало вградена каменна арка. Долната част завършвала с каменен корниз, покрит с плочи. Над него четиристранната призма преминавала в осмоъгълна, като също завършвала с корниз, покрит с керемиди.

Часовниковата кула

И вечер е красива 🙂

Часовниковата кула - снежна

Мартенско-зимна


Какво четем:

🔴 Вижте как и къде!

🔴 Момчиловци – емблема на селския туризъм в Родопите

🔴 Орлови скали – тракийско светилище от древността

Източник: destinationdryanovo



Коментари



горе