Защо създателката на Пеещите фонтани заплака от радост (Снимки)
Петрана Захариева е най-възрастният действащ озеленител в Пловдив, а може би и в България. Дамата, която на 3 септември ще празнува 80-годишен юбилей, е изградила и разкрасила над 1000 възлови обекта под тепетата и в страната. Най-голямата гордост в дългогодишната практика на озеленителката са Пеещите фонтани в Цар-Симеоновата градина, на които е била ръководител-обект през 70-те години на миналия век.
Петрана Захариева е третият випуск на Техникума по озеленяване в Пловдив - тогава единствен в България и на Балканския полуостров. Завършва с отличие през 1956 г., със специалност „Техник по озеленяване“, сега ландшафтен специалист. Още като ученичка показала невероятни умения, поради което я искали от различни места. Работодателите даже ходели в дома да я канят. Кариера стартира в „Паркстрой“-Пловдив, днешното ОП “Градини и паркове“, където се пенсионира след близо 38 години стаж. Заради изключителните способности през 1974 г. е избрана за пряк ръководител на строителството на Пеещите фонтани. Едновременно с това започва изграждането и на Братската могила.
Под неин надзор е направено цялото съоръжение - терасите, трибуните, шапката на фонтана. „Беше уникално съоръжение по италиански проект. При тях нямаше повтаряемост - всеки фонтан бе сам за себе си уникален и красив. Когато пуснаха първите проби, аз се разплаках. Не можех да повярвам, че в Пловдив може да има подобно съоръжение. То стана магнетично място за всички пловдивчани. Идваха и хора от целия окръг да му се наслаждават, а с него вечерите бяха безумно красиви. След години фонтанът се изостави, допуснаха помпите да се напълнят с вода, а всичко отдолу бе с оловна изолация, което е много специално като технология и изпълнение. Впоследствие самата апаратура отказа и както знаем, години наред Пеещите фонтани не работеха. Сърцето ми се свиваше, като гледах как се рушат. За мен всеки обект, който съм създала, е като родно дете, а това ми бе най-свидното. Добре че се направи реконструкцията и фонтаните запяха отново след 25 години затишие“, казва тя.
През годините Петрана Захариева заема различни длъжностите в „Паркстрой“ - започва като помощник-ръководител, после технически и групов ръководител и началник производствено-технически отдел. Тогава в програмата на община Пловдив били заложени и се изпълнявали много дейности по новото строителство в града. Към него имали ангажимент и от „Паркстрой“, преди да се обособи като ОП „Градини и паркове“ - сега само с грижа за озеленяване и поддръжка. По онова време обектите, които се строели, имали задължителна вертикална планировка и не можело да се предадат в завършен вид, преди озеленителите да си свършат работата.
С екипа работели в комплекс „Смирненски“, в „Кючук Париж“, в ЖР „Тракия“... Участвали са и при изграждането на големия колектор по Главната, при направата на всички подземни комуникации - водопровод, канализация, електрификация. За да го приключат навреме, точно преди откриването на едно от панаирните изложения, се трудили без почивка 26 часа. Изградили и много възлови обекти за Световното ловно изложение, което за пръв път се провеждало в България.
Петрана Захариева е участвала също в изграждането на почивната база на ЦК на БКП в Хисаря, която по-късно става достъпен санаториум. Там била единствената жена - ръководител по озеленяването на обекта. На официалното откриване присъствала Дража Вълчева и първенци от Окръжния комитет на партията. По време на тържеството наградили само директорите и когато започнали да раздават ордените, Дража Вълчева попитала с укор организаторите: „Този обект да не са го построили директорите? Къде са техническите ръководители?“. На нас ни дадоха по един мъжки часовник като утешителна награда, спомня си с малко тъга Захариева.
Тя е на мнение, че в днешното озеленяване на града се набляга основно на булевардите и централните улици и паркове. „Междублоковите пространства са изоставени, там озеленяването е изключително на частна основа. Държавата и общината са вдигнали ръце от всякаква поддръжка.
Захариева препоръчва комисия от ОП „Градини и паркове“ да мине из целия град и да прецени къде се налага извършване на санитарна сеч, защото имало много изсъхнали и опасни дървета. Другата забележка е, че се прави реконструкция на стари обекти, а растителността, която се влага, е малко. „Ситуацията сега е под всякаква критика. Не може да се сложи едно дърво, което е с диаметър 0.3 см, а подпорният кол да е по-дебел. Така фиданката става уязвима“, казва тя. Притеснява се, че част от чинарите, които са в средната ивица по булевард „Руски“, ще изсъхнат, въпреки голямата си устойчивост, тъй като заради ремонта дълго време са оставени без поливане. Лошото е, че зелената система на града не се пази като даденост и лесно се руши, вместо да се запази за поколенията, категорична е Захариева.
Тепетата се поддържали само в подножието, а растителността била остаряла и трябвало да се подмени, смята специалистката. Там, както и в Цар-Симеоновата градина тръгнал бръшлян по дърветата, който ги унищожавал. Когато работела в „Паркстрой“, Бунарджика бил много атрактивен. Имало водни каскади и алпинеуми около тях. Тя се възмущава от състоянието на Дондуковата градина, която е с потрошени плочи, полагани преди 30 години. Имало изготвен проект за пълната реконструкция, но той не се включвал в програмата на общината. Паркът до гара Филипово също бил занемарен и превърнат в сметище и свърталище на клошари.
Предприемачката: Започнах с два търмъка
След пенсионирането си Петрана Захариева прави първата частна озеленителска фирма в града, където и до днес работи с хъс. Преди години започнала с две прави лопати, два търмъка и една лозарска ножица и постепенно се оборудвала с различна специализирана техника. Надява се да предаде щафетата на сина и снаха си, които са дясната ръка. Заради големия си опит и професионализъм днес е търсена за изграждането на различни частни, общински и държавни обекти не само в Пловдив и областта, но и в цялата страна. Тя е разкрасила с различни цветни видове центъра на Приморско, Белоградчик, Габрово, Свиленград, София.
Глад за специалисти: И затворници озеленяват
Гладът за специалисти и работна ръка в бранша е големият проблем според специалистката. От Строителния техникум, където има паралелка „Ландшафтен специалист“, излизали младежи без необходимите знания и подготовка. В момента във фирмата работели по програма няколко затворници, които излежавали леки присъди
Какво четем:
🔴 Може ли да взимаме заплата като на германците - тръгва подписка (Видео)🔴 "Лудата козарка" – да намериш призвание в сиренето и 30 кози
🔴 Какво ще е времето в деня на Съединението и за първия учебен ден?
Източник: Марица
Коментари
