Разкриха град на мъртвите богаташи в Родопите
Перперикон е уникален и много добре социализиран, каза министърът на културата Боил Банов, който изкачи историческия връх и закри археологическия сезон на Скалния град.
През последните три месеца археолозите успяха да разкрият най-големия град на мъртвите – средновековен некропол с над 130 каменни саркофага от XIII-XIV век, разположен върху огромен античен площад. Той се намира в южния квартал, където бе открита най-голямата раннохристиянска базилика / 35 метра/ в Родопите, датирана от 5 век и изпълнявала по-късно функциите на епископска катедрала.
За проучванията целево са отпуснати 180 хил. лв.от държавата. В мащабната експедиция са привлечени близо 80 работници от близките села. Екипът на проф. Николай Овчаров работи в Южния квартал на скалния град.
„Гробовете са оформени с каменни блокове като саркофази. Забележителното е, че в тях са намерени предмети от XII-XIV вeк , което не е характерно за християнската традиция, става дума за лични накити / бронзови гривни , обеци, пръстени, монети/ на обитатели на скалния град”, обясни ръководителят на разкопките проф.Николай Овчаров. Той уточни, че полагането на мъртъвци в непосредствена близост до храма е било интензивно, буквално един върху друг, но и престижно, струвало е скъпо, ето защо се предполага, че там почиват най-заможните жители на Перперикон.
В Града на мъртвите са намерени и множество монети. Не са открити останки от скелети, най – вероятно са унищожени от киселинността на почвата. Но са открити каменни надгробия със стилизирани изображения на кръстове.
„Гробовете са общо около 500, така че населението на този важен регионален център в Средновековието сигурно е наброявало няколко хиляди души”, смята професорът.
По време на обиколката професорът разкри пред министър Банов, че има идея през следващите години за реставрация по метода на анестилоза на Голямата базилика от 5 в. в Южния квартал. При възстановяването базиликата няма да се издига до покрив, а до 2,5 - 3 метра височина като се запазят автентични елементи - колони и капители, също ще бъдат показани части от фасадата с оригинални декорации.
Пред министър на културата губернаторът на Кърджали Никола Чанев подчерта, че развитието на културно-историческия туризъм в Източните Родопи е приоритет в работата му и поиска подкрепа от министерството за актуване на археологическите паметници в региона, за да могат общините да кандидатстват по европроекти за тяхното социализиране. Банов се ангажира да бъдат издадени актове за собственост 7 знакови обекта в Източните Родопи.
В следващите години предстои да се реализира българо-гръцки проект за изграждане на посетителски център в подножието на Скалния град. Проф. Овчаров подчерта, че зад разкриването, запазването, популяризирането и превръщането на Перперикон в забележителност стоят най-вече археолозите, но също и община Кърджали, както и няколко поредни правителства.
Заедно с проучванията и това лято на Перперикон на стихваше потокът от туристи от страната и чужбина. Сред посетителите са хора от Индия, Япония, САЩ, Израел.
Какво четем:
🔴 Българите влязоха на LIDL със «сичко коз»! (ГАЛЕРИЯ)🔴 Гонени като емигранти в собствената си държава (продължението)
🔴 Скалните ниши – най-голямата загадка на Родопите
Източник: Кмета
Коментари
