Как да намалим болката от люто по ръцете



Веществото капсаицин в пикантните чушки едновременно маха болка и причинява болка. Феноменът предизвиква забележителен набор от сензорни промени, имитира усещания като от изгаряне.

Кулинарното любопитство е изгаряща страст. Понякога - буквално.
Сравнително новата мода на приготвяне на чътни и конфитюри от люти чушки държа една голяма фейсбук група в напрежение и състрадание цяла нощ.

След апела: “Помагайте! Рязах и варих 1 кг люти чушки на сладко, ръцете ми горят, болката не се търпи!” няколко десетки приятели се опитват да дадат съвет. Уви!
Не че това не може да се случи и при приготвяне на класически туршии, но традиционните рецепти си вървят с подробни указания от по-опитните поколения кое как. Пък и рядко изискват толкова продължителен контакт с лютото, да не говорим, че варенето на сладкото иска доста бъркане и лютата пара също бие в ръцете.

От реакциите на солидарната група стана ясно, че много млади жени са стигали до лекар по същата причина. От разказите им се оформят 3 най-чести сценария за финал на срещата:


Не е болка за умиране, ще мине;


Няма какво да се направи;


Алергична си, слагай успокояващо реакцията мазило.

След което са търсили и следвали съвети в интернет, но споделят, че резултатът е бил около нулата. За да кажат нещо успокояващо на новата страдалка, всички изтъкват,
че лютото има
слава на външен
лек за артрити
и невропатии
и дори се произвеждат фармацевтични продукти на такава основа.

Пикантният капсаицин е този, който поражда усещането за изгаряне и болка.

“Интересен феномен, свързан с феноловото съединение капсаицин е противоположният му ефект след прилагане. Въпреки че е добре известно, че причинява болка и сенсибилизация (повишаване на чувствителността) на нервите на периферната и на централната нервна система, може да доведе и до десенсибилизация. Локалното и интрадермалното (подкожно) приложение на капсаицин предизвиква забележителен набор от сензорни промени, включително продължителна интензивна болка, термична и механична свръхчувствителност”, се отбелязва в проучване на Университетския колеж в Лондон върху действието на лютата субстанция. Т.е. капсаицинът може да те доведе до амок от болка, но може и да бъде терапевтичен шанс.

Всъщност лекарите са прави, че парещата болка по ръцете обикновено не е опасна. Пикантната молекула в лютите чушки, които се използват у нас, активира рецепторите за болка, но не причинява увреждания. Обяснението е, че невроните изпращат съобщение за топлина към мозъка, независимо че не са активирани чрез действително изгаряне. Дискомфортът продължава часове, но изглежда, не оставя дългосрочни последици. В научната литература обаче има данни, че при млади бозайници прилагането на
капсаицин за
дълги периоди
“износва”
невроните.
Хора, които използват мазила със съставката, споделят, че с времето чувствителността им за болка намалява.

Но неопитните кулинари, които по принуда минават през ада на огнената терапия, имат чувството, че кожата им ще падне.

“От време на време се оглеждах да се уверя, че не ми се оголват костите”, разказа една от тях. 

Капсаицинът не причинява увреждане на тъканите (и по този начин няма изгаряне), той само симулира увреждане, като се свързва с ванилоидните рецептори, които участват в регистрирането на топлинни и тъканни травми.

"Не съм имал пациенти с такива оплаквания, но принципно подходът в общия случай би бил да се овладеят симптомите с охлаждане, болкоуспокояващи средства и кортикостероид за намазване. А иначе, ясно е, че е най-добре да не се стига до лечение. При работа с дразнещи вещества трябва да се ползват ръкавици", коментира доц. Любомир Киров, общопрактикуващ лекар, национален консултант по обща медицина и председател на сдружението на джипитата.

Питейната вода от чешмата не спира усещането за изгаряне, тъй като капсаицинът не се разтваря във водата. Настъпващото временно облекчение се дължи единствено на охлаждането. По същия механизъм много хора усещат подобрение от компрес с лед в кърпа или обливане с много студени течности. Неудобството е, че трае само по време на въздействието.

Широко разпространени в интернет са идеите подлютените ръце да се лекуват със слаби киселини като оцет или лимонов сок. Те следват логиката, че “проклетото вещество има алкален характер и киселините му действат неутрализиращо”.

Съветите на американски лечебни завадения за справяне с болката от обработка на люти чушки в домашни условия са: първо ръцете старателно да се измият с препарат за чинии и топла вода, а след това да се накиснат за 1 час в растително масло.
Логиката е, че 
капсаицинът е
мастноразтворим
и олиото го абсорбира и разтваря. Очаква се това да доведе до бавно намаляване и постепенно затихване на болката.
Като по-малко ефективен, но все пак действащ вариант се препоръчва продължителна ваничка със студено пълномаслено мляко или сметана. Твърди се, че по-слабото разтваряне на лютата съставка се компенсира от друго предимство на двете храни за конкретния случай. Млечният протеин, наречен казеин, действал като естествен детергент, разграждащ в някаква степен капсаицина.

При замайване и проблеми с дишането или други реакции като при бурна изява на алергия обаче веднага се звъни на Бърза помощ.

Американците правят и няколко предупреждения
да не се допуснеф
пренасяне на
пожара в очите и
половите органи.
Това лесно може да се случи при махането на контактни лещи с подлютените ръце, бърсане на сълзи, ходене до тоалетна.

Д-р Рита Джейкъбсън, която е участвала в практически изследвания на люти чушки, обяснява, че е важно при първите оплаквания човек да овладее инстинктивното желание да се измие на чешмата. “Дръжте се далече оттам, водата само ще разнесе капсаицина на по-голяма площ и болката ще се влоши”, казва тя и препоръчва маслени бани. Нещо повече, казва, че и олютяването в устата бързо минава от жабуркане с олио. “Любопитно е, че в Индия например чили пипер се използва за лечение на стомашни язви”, разказва експертът. Но за западните домакини дава практически съвети за безболезнено “общуване” с капсаицина. Във форум на американски домакини тя пише: "Човек може безопасно да обработва с голи ръце сурови люти чушки, ако преди това ръцете са обилно намазани с растително масло. Когато приключите, изтрийте олиото с хартиена кърпа, след което измийте със силен сапун, за да махнете маслото. Имайте предвид, че усещането за изгаряне се засилва от висока температура - например, като се взема топъл душ или се пие гореща напитка. Студеното намалява усещането.”

В същия дух са и антидот съветите от производители на спрейове от люти чушки
за самозащита. Компаниите ги дават, защото при паника често се случва човек да се самонапръска. В указанията за такива ситуации освен маслени бани се препоръчва и миене на ръцете със спирт или ракия, от които също се очаква да разтворят и отстранят капсаицина.

Думите на фермера Ранди Харпър в неговия блог хвърлят светлина върху най-тъмната страна на лютото. Той разказва, че от 11 години отглежда голямо разнообразие от чушки - от най-сладките до умопомрачавощо лютите, които неслучайно са наричани разговорно скорпион. “Не се заблуждавайте, че капсаицинът във всички случаи е безобиден. При свръхголяма концентрация може да причини изгаряне, въпреки че повечето хора никога няма да бъдат изложени на риска от толкова висока концентрация”, твърди той.


Какво четем:

🔴 Втора вълна инвестиции залива Пловдив

🔴 Съединението - да тропнеш по масата на Великите

🔴 Далавери с развалено месо и вмирисана риба (Ето как ви лъжат в магазина)

Източник: 24 часа



Коментари



горе