В Брюксел оптимисти за българската икономика



В Брюксел са оптимисти за икономиката на България през настоящата година.

Европейската комисия прогнозира увеличение на работните места с 3 на сто през 2016 г. и с половин процент през 2017 г., предаде БНР.

Комисията коригира очакванията си за развитието на българското стопанство и от 1,5 на сто през зимата сега тя прогнозира растеж от 2 процента на БВП през 2016 г. Догодина се очаква растежът да възстанови нормалните си равнища до 2,4 на сто.

Като причина за подема на страната ни се изтъква засиленото вътрешно потребление.

Наред с него българските производители изнасят повече продукция в чужбина заради повишеното търсене в Европа и по света, както и заради ниските й цени, благодарение на слабия курс на еврото и евтиния петрол.

Влагането на свежи капитали у нас обаче ще продължи да бъде потискано от забавените проекти, финансирани от еврофондовете, сочи прогнозата на Брюксел.

Според анализите негостоприемната бизнес среда също оказва влияние за слабите инвестиции. Еврокомисарят по икономическата политика Пиер Московиси призова България да се възползва по-активно от плана "Юнкер“ за привличане на частни инвеститори.

"Можем само да призовем за мобилизация на българската икономика за представянето на качествени проекти в приоритетните сектори на плана "Юнкер" като цифровите технологии, енергийната ефективност и мобилността на бъдещето.

Вече са ангажирани 82 милиарда евро за 25 държави. Моето желание е от тях да има за всички", заяви Московиси.

Съотношението на държавния дълг спрямо БВП на България остава сред най-ниските в ЕС, но ще нарасне с 1,7 на сто в рамките на 4 години, предупреждават още от Еврокомисията.

Едновременно с оптимистичната прогноза за страната ни от Брюксел понижиха очакванията си за икономиката в еврозоната и в целия Европейски съюз.


Четете още:

🔴 Мюсюлмани и християни събират заедно пари за лечение на православен свещеник

🔴 Чудните скали

🔴 Бранители на бар "Соца": Не сме чували за репресирани при комунизма





Източник: Новинар





Коментари

горе