Родопското село Смилян е известно не само с вкусния си боб



Смилян (старо име - Исмилян) се намира на 15 км югоизточно от Смолян. Разположено е на двата бряга на река Арда. В близост се намират селата Кошница, Могилица, Арда, Сивино, Бориково и др. Населението на с. Смилян към 2009 г. е около 2500 жители.Надморската височина на селото е около 800 метра. Името на село Смилян идва от създателите му - славянски племена смолени. Реално името на селото е било Смолен. След завладяването на България от османските нашественици, настъпват тежки времена за жителите на селото. Историята помни героичното отстояване на християнската вяра от жителите на селото и техния духовен водач - епископ Висарион Смоленски, убит жестоко от турците през 1662 г. В периода 1 декември 1912 - началото на януари 1913 година жителите на селото са подложени на мъчения от български паравоенни части и БПЦ с цел да бъдат покръстени.

 Населението е подложено на всякакви видове терор, като в това влиза и разрушаване на 220 къщи. В наши дни името Смолян е дадено на днешния град Смолян, а на селото дават името Смилян.От превратната история на с. Смилян изцяло е запазена Часовниковата кула построена от устовски дерибей. Тя е високата над 10 метра. Първоначално е строена за наблюдателница и то преди два века, когато Смилян е бил административен център на тогавашната Ахъчелебийска каза. Отгоре се виждат пътя и цялото поречие на река Арда и местните жители навреме са били предупреждавани ако идва враг. През 1929 г. за първи път след Освобождението районът е посетен от тогавашния министър-председател Андрей Ляпчев. Той подарява на Смилян часовниковия механизъм, който е монтиран на върха на възстановената кула. Оттогава самоуки местни майстори са се грижили за часовника и десетките му зъбчати колелца. “Металът все пак се влияе от резки промени на температурата. Това особено се отнася за зимния период, когато е много студено и самият часовников механизъм забавя хода си и това налага своевременното му смазване, за да работи наистина като часовник. Така че трудно се поддържа”, разказват местните хора. Движението на зъбчатите колела и на стрелките по циферблата се регулира от тежести, а звънка камбана отброява всеки кръгъл час. Часовникът не е бил точен само когато се сменя зимното с лятно часово време и майсторите на ръка местят стрелките му.

 Пред кулата е издигнат монумент на Висарион Смолянски, който е зверски убит по времето на второто масово помохамеданчване.В селото се намира и една от най-големите източноправославни църкви в Родопите – храмът „Св. Спас”. Уникални са природните дадености на Смилян и района около него - мек климат, кристално чист въздух, бистри води на река Арда и множество потоци и рекички.В околностите му се намират пещерите "Ухловица", "Надарска", "Бориковска", "Гарга дере", "Калето", историческите забележителности ( Агушевите конаци, тракийското светилище на в. Ком и др.)

 Търсачите на силни усещания могат да се впуснат в приключението "Гарга дере", туристически маршрут включващ скално катерене и рапел, алпийски тролей и проникване в неблагоустроени пещери, включително в такава с подземен поток. Всяка година се отбелязва празника на смилянския фасул, на който се избират крал и кралица на боба. Празникът се организира от читалище „Асен Златаров”.

 Село Смилян е прочуто с производството на едрия салатен фасул. По време на празника се организират конкурси – за най-добър производител, за пано от фасул, за кулинарно ястие от фасул. Самодейният състав към читалището изнася програма от тематични скечове, свързани с отглеждането и обработката на фасула като традиционен поминък. Провежда се от 2003 г. всяка година в последния уикенд на ноември. В края на месец август в селото се организира и голям събор „Бащино огнище”. На него се събират жители на Смилян и техните роднини и близки, пръснали се навсякъде по света. Селото е известно с изкусните майсторки на везани родопски терлици - неделима част от народния костюм на родопчани. До средата на XX век терлиците са задължителна част от т.н. прикят (чеиз), донасян от младоженката в семейството.

 Районът на горното поречие на река Арда се утвърждава като привлекателна дестинация за пешеходен туризъм, посещение на благоустроени и неблагоустроени пещери. В близост се намират Агушевите конаци, проходната пещера Калето и руините на едноименната крепост. В района има 23 карстови пещери, от които по-известни са: Ухловица, Бориковската, Надарска, Типицето и пещерната система Голубовица.

 Над 20 пешеходни, вело и конни маршрути с изходни пунктове от селата Смилян, Могилица и Арда отвеждат туристите до красиви кътчета. Днес село Смилян е популярна туристическа дестинация. В селото има около 16 къщи за гости, които предлагат спокойна и приятна почивка в „планината на дълголетието”.



Какво четем:

🔴 Народопсихологията в българските фамилни имена

🔴 Промениха критериите за прием на първокласници (Видео)

🔴 Селска нация и манталитет... Но Кирил Маричков вярва в будните хора!

Източник: УЧИТЕЛИ



Коментари



горе