Колкото повече ни пази държавата, толкова по-беззащитни ставаме



На МВР може да се разчита единствено когато трябва да се пази парламентът от протестиращи. Когато трябва да се пазят животът и имуществото на хора и бизнес, то жандармерия, охранителна полиция, общинска полиция, национална полиция и кварталният просто не стигат.

"На еднофамилните къщи и вилите се препоръчва монтирането на здрави решетки на прозорците, обезопасяване на пространството пред входната врата, мощна лампа с рефлектор. Ако имате възможност, вземете си куче от порода, подходяща за домашен пазач. Вратите на апартаментите също трябва да са с подходящи брави, секретните им патрони да не се подават отвън, тъй като крадците ги хващат с водопроводен или специално направен ключ и с рязък удар ги пречупват в най-тънката им средна част. Добър ефект имат двустранно и многостранно заключващи се брави. Балкон на партерен, надпартерен или най-горен етаж или граничещ със стълбището на блока да бъде оборудван с решетки или остъклен с рамки от малки клетки, през които не може да се премине".

Това са

указания, които МВР даде на гражданите

в един областен град наскоро. Ако човек се поразрови, ще намери много такива съвети - и на областно, и на национално ниво, на същото това ведомство, което години наред получава по над 1 млрд. лв. от парите на данъкоплатците точно за да пази живота и имуществото им от крадци, убийци и измамници.

Ако човек спазва съветите на МВР, трябва да превърне имота си в крепост, за което едва ли ще му стигне заплатата. Освен това е смущаващо вътрешното министерство да дава екзотични съвети, вместо да хване стотината банди, квалифицирани в обирите на домове. Това би било далеч по-евтино и ефективно.

Но очевидно 50-хилядното МВР не може да се справи с този "титаничен" проблем. Затова управляващите решиха да дадат възможност тази работа да я правят охранителните фирми. Преди дни беше приет изцяло нов закон за частните охранителни фирми, с който беше дадена възможност на кметовете да сключват договори - например с

фирма, която да се грижи за сигурността на цял един град

В момента се сключват отделни договори за пазене на училища, паркове, водоеми, общински сгради и др. В големите градове София, Варна, Пловдив има и общинска полиция - подразделение на МВР. За целта се сключват договори между съответните кметове и директори на областни дирекции на полицията за поемане на определени дейности по охрана и и сигурност. Полицаите получават заплатите си от МВР, подчиняват се на вътрешния министър, но изпълняват и заложените в договора задължения, а пък общината плаща на министерството. Частните охранителни фирми реално ще дублират тази дейност.

Управляващите и опозицията влязоха в люта схватка около новия закон. Първоначално управляващите отричаха, че охранителните фирми ще вършат работата на МВР, но постепенно еволюириха до твърдения, че все пак щели да са в помощ и щели да разтоварят и без това натовареното ведомство. Като защитна теза извадиха и обстоятелството, че в момента специална работна група от депутати на ГЕРБ пишела и нарочен закон за общинската полиция и съвсем скоро той щял да бъде готов. Управляващите твърдят, че по този начин щяла да се даде още една възможност за кметовете, когато мислят за сигурността на жителите.

В крайна сметка историята с разпоредбите от Закона за частната охранителна дейност поставя под сериозна въпросителна

съществуването на огромни части от МВР,

включително и патрулиращите полицаи, които са преобладаваща част от униформения състав. Ако промените се четат обективно, на практика ще има възможност една фирма да поеме цялата охрана на един град. Като се има предвид, че в охранителния бранш работят минимум 130 000 души, а в МВР има не повече от 25 000 униформени, то е ясно какво ще се случва.

Според закона охранителите имат право да носят огнестрелно оръжие, както и да използват физическа сила, помощни и технически средства. Изобщо не издържа тезата, че охранителната фирма щяла да може само да наблюдава и да обикаля. Приетата разпоредба изрично предвижда възможност за защита "от противоправни посегателства на/върху имуществото и населението в съответната урбанизирана територия посредством наблюдение, контрол и реакция с мобилни охранителни патрули".

От друга страна, частните охранители ще могат да задържат дадено лице само докато дойде полицията. Така на практика ще има едновременно частна охрана и полиция. И като добавим факта, че много фирми и хора си плащат допълнително както за физическа охрана, така и за сигнално-охранителна дейност - сметката значително набъбва. Ще има едновременно жандармерия, охранителна полиция, общинска полиция, охранителни фирми, видеосистеми, СОТ, за чието функциониране гражданите и фирмите ще плащат и ще плащат, и ще плащат.

Докато накрая им свършат и парите, и нервите

Защото няма как човек да приеме за нормално, че МВР, издържано щедро от данъкоплатците, се държи повече като рекламно лице на блиндирани врати, решетки, секретни патрони, отколкото като отговорно ведомство. Не е нормално депутати, свързани в прав текст с охранителния бизнес, да пишат законите за същия този бизнес, въпреки че имат интерес в тази сфера. Не е нормално и политици, министри, магистрати да се возят в скъпите си и сигурни автомобили, да си живеят в добре охраняваните комплекси и очевидно да не забелязват какво се случва по села, градове, по улиците, в домовете на хората, в офисите на фирмите. И е очевидно, че зад измислените стратегии и концепции държавата всъщност е джунгла, в която основополагащият принцип е око за око, зъб за зъб.


Какво четем:

🔴 Петгодишен математик смята и в проценти

🔴 Кои са най-мекушавите зодии?

🔴 Заминах с мисълта да се върна и не промених решението си

Източник: СЕГА



Коментари



горе