Църква от кал и пръти вдигат в Айдемир руски войници
Руски войници построяват църквата “Света Троица” в силистренското село Айдемир през 1829 г. Осветена е от митрополит Григорий на 11 юни 1834 г. - в деня, когато се чествал празникът на Света Троица Петдесетница. И днес там се пазят ценни предмети, оставени от онова време - свещници направени от дула на пушки, ценни книги и ръкописи. Обявена е за паметник на културата с местно значение и е най-старият църковен храм в региона.
В Айдемир е имало разположен руски полеви лагер. Войниците са участвали в Дибичовите, т.нар. Екатеринини войни, и са били на наша територия като гарант, че Турция ще изплати наложените от Русия репарации, разказва днес отец Георги Попов.
Построяват църквата, за да имат свое си място за поклонение. Съграждат я от плетени пръти и я измазват с кал.
От онова време са запазени и два от свещниците, направени сот дула на пушки. Запазени са и много ценни икони, сред които на Света Богородица Скоропослушница, която изпълнявала бързо желания, на Исус Христос и Йоан Кръстител.
Отец Георги
открива преди
15 г. плащаница
с надпис “Казан, Русия 1828 година”. За тази плащаница му разказвал още старият свещеник, който преди него е служил в църквата. Но дълго време отец Георги не успявал да я намери.
Правели ремонт на църквата. Част от нея е била разрушена и докато с фадрома разчиствали строителните отпадъци, отец Георги видял да виси червен парцал, но с позлатени нишки. Вижда и извезаните образи на тялото Христово, Божията майка и апостолите. Днес плащаницата е вече реставрирана и изложена в църквата. Според канона се изнася на Разпети петък и миряните минават под нея.
Никога храмът “Света Троица” не е бил иконописван. Стените не са имали нужната основа.
Пазят се още стари богослужебни книги. Много от тях са с дървени корици. Една от ценните книги е т.нар. Софроние от 1865 г. Запазен е дори печатът, с който са били подпечатвани кръщелни и венчални свидетелства.
Преди две години отец Георги
получава в дар икона,
дошла от Брюксел
Жена открива иконата в антиквариат - там ѝ разказали, че е била от българското село Айдемир. Тогава тя я откупува и я връща там, където ѝ е мястото. Според отец Георги явно е била открадната от църквата преди много години.
Край църквата някога е имало и гробище. За това свидетелстват намерените през годините надгробни плочи и кръстове. Преди пет години от тези камъни отец Георги прави чешма в църковния двор.
Някога
камбаната била
закачена на
плодно дърво
Днес има издигната камбанария. В годините камбаната се е напукала и е била претопена, но хората казват, че вече нямала същия звук. Но въпреки това гласът ѝ се чува в дни на радост и тъга, за да подхранва вярата на айдемирци.
Какво четем:
🔴 Чудотворната икона на Света Богородица – Златна ябълка🔴 Лещен – място, където времето е спряло
🔴 КАТ с акция "колан на задната седалка" от днес
Източник: 24 часа
Коментари
