Паолина от София - водеща на тв игра, сега с най-голямата фирма за преводи в Сев. Ирландия



Следете тази 36-годишна столичанка - на 30 май, когато в Северна Ирландия е финалът на класацията на успелите и влиятелните “40 под 40”, тя може да е “Любимецът на публиката”

През 2007 г. 25-годишната Паолина от София решава да замине за Белфаст в търсене на нови преживявания. На 36 г. освен че вече е щастливо омъжена, тя е и собственик на най-голямата преводаческа компания в Северна Ирландия.

Историята на Паолина Хауторн изглежда като взета назаем от най-добрите книги за щастие и успех.

“Пристигнах в Северна Ирландия 6 месеца след като България стана част ЕС”, споделя младата жена.

Като всеки чужденец първите дни на Паолина в Северна Ирландия са тягостни.

“Не знаех къде да се запиша за личен лекар и имам ли изобщо право на такъв, къде да търся работа, къде да пазарувам. Спомних си, че когато седнах да уча английски език в България,

учих стабилно 14 месеца

и си казах, че щом

постигнах това с

английския, мога да

постигна всичко друго”,

казва за мотивацията си Паолина.

Защо е важно да следим нейното развитие

1. Паолина е в списъка “40 под 40” на Северна Ирландия и на 30 май може да се превърне в “Любимец на публиката”.

Това е списък от хора, които са постигнали нещо специално в живота си, което може да се отличи. Всички номинирани са под 40 г. Българката попада в него в конкуренция от над 100 претенденти. В “40 под 40” има хора от сферата на банковото дело, от мениджмънта, от маркетинга, от финансите. "Майка ми бе най-горда”, усмихва се Паолина.

Победителят в “40 под 40” взема награда, наречена “Любимец на публиката”. Гласуването кой да е първи става онлайн. Освен победителя и класиралите се на второ и трето място също получават награди, които засега се пазят в тайна.

“Церемонията е на 30 май, запазила съм маса за 8 души от моята компания. Надявам се поне една от трите награди да бъде за мен”, казва г-жа Хауторн.

2. Каква е нейната рецепта за успех - да разбереш какво липсва в мястото, което си избрал за живеене и работа.

Когато пристига в Северна Ирландия се явява на интервюта за работа и скоро започва да се занимава с преводи. Знае малко немски и френски, най-силен обаче е английският ѝ. Работи за Ирландската футболна асоциация.

“Започнах да се занимавам и с преводи в обществения сектор. Установих няколко неща, които в Северна Ирландия няма. Например – квалификация, която да позволява на лингвистите, на преводачите да развият способностите си и да продължат обучението си за 6-о ниво, което се води бакалавърско”, обяснява Паолина.

За да извади тъй желаната квалификация, заминава на обучение в Англия. “Казах си, че щом търся подобна квалификация, и друг ще търси и ще имам възможност да му предложа обучение за нея”, разсъждава г-жа Хауторн.

3. Как започва бизнеса си, в който днес се водят курсове за 66 езика.

Свързва се с Чартърния институт на лингвистите, за да проучи какви документи са необходими за създаването на център за обучение на преводачи в Северна Ирландия. Попълва нужните книжа и отваря компания.

“Поставих началото на фирмата си Diversity NI от т.нар. бебешка стая вкъщи, която се ползваше за офис. По-късно взех под наем истински офис, но беше малък. След това се приместихме в по-голям и днес вече сме в офис, който е собственост на нашата компания”, казва Паолина.

През първата година фирмата ѝ обучава 40 лингвисти, през 2017 г. вече са 100. Водят се курсове за 66 езика.

4. Как се развива бизнесът - помага й участието в обществени поръчки. Първия път Паолина сама попълнила документите и ги изпратила онлайн в 3 ч сутринта. Направила го почти на шега, защото си мислела, че няма шанс нейната фирма да спечели този търг заради голямата конкуренция. Но изненадата била повече от приятна.

“Спечелихме търг на министерството на образованието в Северна Ирландия, обслужвахме и други поръчки, например за бежанци, които имат нужда от езикова помощ. Това са основно хора с проблеми, дошли от Сирия. Те са дълбоко изстрадали с тежък житейски път.

Ако един ден

съм в подобно

състояние, се моля на

Господ да има държава

като Северна Ирландия,

която да ми подаде ръка”, споделя Паолина.

Разказва, че част от мигрантите, останали на Острова, са отворили свои заведения, в които предлагат храна от Близкия изток. Други се занимавали с моделиране, а трети са се отдали на артистични професии.

Самата Паолина не харесва думата “емигрант” и твърди, че никога не се е чувствала като емигрант.

5. Защо успява - защото винаги е имала смели мечти, без значение дали ще се сбъднат, или не.

“В момента се занимавам с доброволна работа в благотворително дружество, което помага на жени, болни от рак. Моята роля е да

гримирам тези жени

с нелечим рак, за да

се почувстват по-добре

и да имат 2 часа, в които

да забравят, че са болни,

разказва Паолина.

Тя е от София, учила е в Нов български университет. У нас е била водеща на популярното предаване “Бързи пари” по Би Ти Ви.

За тези, които са забравили, “Бързи пари” е игра със загадки. Теглят се имената на мераклии за лесни пари, които преди това са изпратили есемес или са се обадили на телефоните на шоуто, за да се борят за награда от 20 хил. лв.

“Работата ми в България бе приятна, а колегите ми невероятни”, спомня си Паолина. Въпреки това бъдещето и кариерата ѝ изглеждали нестабилно. “Това не означава, че няма бъдеще за хората в България. Цялото ми семейството е в България и въпреки че моят бизнес тук е много успешен, те не се навиват да дойдат при мен”, казва Паолина.


Какво четем:

🔴 Нашенският исполин Мечо е герой в роман на Дейвид Балдачи

🔴 Мислете европейски, действайте пробългарски

🔴 Песента на Израел е пълна свинщина!

Източник: 24 часа



Коментари



горе