Заплатите и пенсиите се вдигат, а данъците остават същите! Вижте още какво и как ще се отрази на доходите ни
Заплатите догодина се вдигат, а данъците остават като миналогодишните. Това е резултатът след много спорове и дебати през отминаващата 2018-а.
Минималната
работна заплата
става 560 лева
от 1 януари 2019 г. Размерът ѝ ще се повиши с 9,8% в сравнение с тази година. Минималната работна часова заплата пък става 3,37 лв.
Увеличението на пенсиите с 5,7% ще влезе в сила от 1 юни догодина. Увеличаването на тавана им до 1200 лв. също ще се случи тогава.
За да станат те възможни обаче, още от 1 януари максималният осигурителен доход ще се вдигне от 2600 на 3000 лв., а минималният ще следва ръста на най-ниската заплата и ще стане 560 лв.
Екоскала при
данъка за
автомобилите
Освен от мощността и годината на производство на автомобилите данъкът ще зависи и от екостандарта на колата. За стандартите от Евро 1 до Евро 3 включително, т.е. най-старите, както и ако колата е без екокатегория, данъкът може да се повиши с 10 до 40%, а от Евро 4 до Евро 6 ще има намаление до максимум 60%.
Край на
злоупотребите
с облагането на
леки коли като
товарни
Товарни автомобили до 3,5 тона ще се облагат както леките коли. В момента данъкът за тях е в пъти по-нисък - от 10 до 30 лв. на тон.
Промяната ще засегне 308 260 товарни автомобила до 3,5 т от 3550 марки и модели, от които над 2000 модела имат съответен аналог, регистриран и облаган като лек автомобил.
100% данък за
повече от едно
“основно”
жилище
За да пресече злоупотребите с данъчното облекчение за основно жилище, за което се плаща 50% от дължимия данък, вече ще има глоба и плащане на данъка за 5 г. назад, ако се установи тази измама.
Общините вече са включени към информационната система на финансовото министерство и могат да правят проверка за имотите на всеки собственик в цялата страна.
Няма да се
попълва
декларация
кой ползва
отстъпката
за млади семейства за деца, както досега. За да няма злоупотреби, ако и двамата родители ползват облекчението, после и двамата ще трябва да върнат парите.
И двамата родители на деца с увреждания могат да се ползват от облекченията за деца с увреждания, когато доходите им не позволяват те да се приложат от единия родител.
Необлагаемият
праг за награди
се вдига от
30 на 100 лева
Данъкът за довнасяне ще бъде без стотинки, а само в левове. Това е така, защото сегашният механизъм за закръгляването към всеки пълен лев се прави след приспаданията за авансово удържан и внесен данък. Тоест, използването на отстъпки обезсмисля закръглянето, защото отново може да се стигне до довнасяне на стотинки.
За първи път от години онези, които бързат първи да си подадат данъчната декларация, ще трябва да почакат. Защото данъчната кампания за приключващата 2018 г. този път ще започне от 10 януари. Чак тогава ще чуем дежурната новина на НАП от кое населено място е бил човекът, който пръв е подал по електронен път данъчната си декларация.
Не бива да се забравя, че от 1 януари 2019 г. влизат в сила електронните винетки.
Решено: Водата поскъпва от 0,64 до 22%, най-много във Видин, най-малко в Пловдив
От 0,64 до 22% поскъпват услугите на 27 водни дружества от 1 януари. Това реши КЕВР на закрито заседание на 28 декември, изпълнявайки 5-годишния график за увеличение на цените, утвърден с приемане на бизнес плановете на ВиК дружествата през миналата и тази година. Заседанието се проведе под съпровода на дюдюкания и протестни викове на малка група хора, които около 10 часа сутринта се опитаха и да нахлуят в сградата на КЕВР.
КЕВР не се съобрази с тях, както и с искането примерно на областния управител на Шумен, който настоя цените да не се увеличават. Цената на услугите на ВиК в тази област поскъпват до 3,397 лв. с ДДС за 1 куб. м, като това е най-скъпата вода в страната. На откритото заседание за цените той направи уточнението, че тази цена ще влезе в сила, когато бъде пусната пречиствателната станция.
Най-ниската цена на водата е в Радомир – 0,48 лв. за 1 куб. м. Най-много поскъпва водата във Видин – с 21,84%, 1 куб. м ще струва след дни 2,845 лв. с ДДС. Най-малко е увеличението в Пловдив – с 0,64%, за 2,214 лв. за кубик, следвано от Силистра - поскъпването там е 0,82 на сто, но пък там кубикът е 3,315 лв.
В София кубикът ще струва 2,582 лв., увеличението е с 9,69 на сто. Увеличението в Бургас е 9,71%, или 2,994 лв. за 1 куб. м с ДДС.
В пет области водата е над 3 лв. - Варна, Силистра, Шумен, Враца, Добрич. До трите лева се доближават цените в Монтана, Бургас, Русе. В останалите райони цените са между 2,21 и 2,90 лв.
Цените в Монтана и Враца са надминали прага за социалната поносимост и тъй като по закон това не може да стане, ВиК услугите в двата града са на нивото на въпросния праг. За Монтана той е 2,967 лв. за 1 куб. м с ДДС, а бе предвидено цената да е 2,994 лв. Във Враца прагът е 3,171 лв. и това ще е цената от 1 януари. Ако врачани бяха по-богати, цената щеше да е 3,205 лв.
3,51% по-скъпгаз от 1 януари, ток и парно не поскъпват
3,51% по-висока цена на природния газ от 1 януари постанови Комисията за енергийно и водно регулиране на закрито заседание. Тя всъщност одобри предложението на “Булгаргаз” за цена от 44,80 лв. за мегаватчас без акциз и ДДС.
Тъй като увеличението е под 5%, регулаторът не предвижда поскъпване посред зима на парното и на тока, произведен от когенерации.
В тези 44,80 лв. за мегаватчас са включени цената на природния газ на входа на газопреносната мрежа, която е 44,08 лв., 0,59 лв. за “Булгаргаз” за обществената доставка на горивото и 0,13 лв. за задължения към обществото - тоест за съхранение на количества природен газ в хранилището в Чирен. В цената за първото тримесечие не са включени цени за достъп и пренос през газопреносната мрежа.
Въпреки че повишението е с 3,51%, реалното увеличение за битовите и за стопанските клиенти, ползващи природен газ, ще бъде под 2%, тъй като цените за достъп, пренос, разпределение и снабдяване, не се променят.
На 20 януари, когато се проведе откритото заседание за цената на природния газ от 1 януари, от предприятието заявиха, че от 1 април е възможно да има намаление на цената, ако се запази тенденцията за поевтиняване на петролните продукти, както е от 20 дни насам.
“Бонус-малус” се отложи, мислят за данък “Градушка”
Системата за коригиране на цената на задължителната полица “Гражданска отговорност”, която трябваше да влезе в сила от 1 януари 2019 г. се отлага за неопределено време. Тя трябваше да поевтини полицата за добросъвестните водачи без произшествия на пътя с 25% и да я оскъпи с до 400% за тези, които причиняват произшествия с убити и ранени на пътя. Причината за отлагането е, че тя породи много спорове за това, че при продажба на кола новият собственик наследява “малус” досието на предишния. Най-вероятно този текст ще бъде променен.
Междувременно зедемелският министър Румен Порожанов лансира идеята такса “Градушка” да плащат не само фермерите, но и шофьорите. Идеята на министъра е да се създаде ново предприятие за борба с градушките. То ще пази от природните бедствия не само земеделската реколта, която е по полето, но и селата и градовете, над които в момента е забранено да се изстрелват градоносни ракети, както и автомобилите. Новото предприятие ще покрива 90% от площта на страната. Издръжката ще е за сметка на фермерите и застрахователите. Министърът предлага със закон за градушките да бъде въведено задължение регистрираните земеделци да плащат по 50 ст./дка, а застрахователите да отделят по 0,8% годишно от премийния приход по застраховката “Автокаско”, което е около 5-6 млн. лв. годишно.
Какво четем:
🔴 След 20 години брак, съпруг оставил на жена си бележка: СКъпа ти си на 44 и не можеш да ме задоволиш вече, затова...🔴 Суровият лук- източник на младостта и най- силният клетъчен регенератор
🔴 Дора Прангаджийска: Преодоляването на моя личен ад е вдъхновявал хората да се борят
Източник: 168chasa
Коментари
