Предложение: Още една лента на АМ "Тракия" в отсечката София - Пловдив
Ако не се предприемат спешни мерки, от което и да е българско правителство по отношение на АМ "Тракия", разстоянието от София до Пловдив няма да може да се взима и за 2 часа. За целта е нужно спешно да се изгради още една лента на магистрала, защото отсечката става все по-натоварена. Което и да е правителството, трябва да разгледа този въпрос".
Това заяви директорът на Института за пътна безопасност Богдан Милчев пред БНТ.
"Когато стана катастрофата край Своге, лично аз и Институтът по пътна безопасност предложихме идеята на българското правителство да се създаде институция, която да управлява риска. Убедихме българския премиер, че тя трябва да е подчинена на правителството. Ние останахме коректив на Държавната агенция "Пътна безопасност" и искаме да я стимулираме да си върши работата.
Рискът трябва да бъде управляван от този, който е негов "собственик". Става въпрос за това, че в България рискът е споделен между всички. Когато стане проблем, няма виновен. Собственост на пътя в същото време е АПИ. Ние трябва да вкараме АПИ, голямата агенция, в малката - ДАПБ. Тогава постигаме три неща - приоритизираме проблема с пътищата, средствата ще се харчат по-прозрачно и трето - агенцията ще контролира всички ремонти и строежи на пътищата и тяхната безопасност", каза още Милчев.
През 2020 години сме една от малкото страни в ЕС, които успяха с почти 50% да намалят жертвите по пътищата, отбеляза в "Денят започва с Георги Люненов" Богдан Милчев, директор на Института за пътна безопасност. Цялата година беше ограничено движението, само две неща са различни от предходните 2018 и 2019 г. - пандемията, която намали движението, и "статистическите победи, които българското правителство си приписа", каза Милчев. Според него през април статистиката ще покаже съвсем други числа. По думите му имаме проблеми със статистиката.
"Всяка година МВР отчитат местата с концентрация на тежки пътнотранспортни произшествия около 90. Гръцкият премиер представи тяхната оценка на риска със 7000 опасни места в цяла Гърция, в Швейцария имат около 4000. Ние идентифицирахме над 1500 у нас, само в София са около 100", каза директорът на Института за пътна безопасност.
Поясни, че всичко е въпрос на методология и разбиране кое е опасно. Оценката на риска, която са изготвили, помага да се насочат ресурсите в посока, в която е правилно да се харчат и да може да се управлява рискът.
Какво четем:
🔴 Бил Гейтс: Всички богати държави трябва да преминат на 100% към синтетично месо🔴 Ето я българката, която стана сензация в турските сериали / СНИМКИ
🔴 Три сребърни медала за българския ансамбъл в Москва / ВИДЕО
Източник: plovdiv24
Коментари
